Europa Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże

Bad Kreuznach – darmowe inhalatorium na świeżym powietrzu

30 czerwca 2021
Od dawna na oku!

Bad Kreuznach to całkiem spore miasto uzdrowiskowe znajdujące się około godzinki drogi na zachód od Frankfurtu nad Menem w Nadrenii Palatynat. Już od dawna miałam to miejsce na oku, gdyż miesiąc wcześniej wybraliśmy się w te rejony na trekking. Niestety po trekkingu zabrakło sił i czasu na zwiedzanie miasta, więc żeby dopełnić naszą wycieczkę wybraliśmy się tu jeszcze raz, ale już tylko z myślą o zobaczeniu uzdrowiska. Miasto może się pochwalić długą historią. Odnaleziono tu nawet ruiny willi rzymskiej z III wieku. Podobnie jak większość pobliskich miast i wiosek, Bad Kreuznach ucierpiało podczas Wojny Trzydziestoletniej oraz wojny o sukcesje w Palatynacie. Przez pewien okres uzdrowisko znalazło się nawet pod rządami francuskimi, ale walki wyzwoleńcze dopięły swego i miasto dość szybko wróciło do ówczesnych Prus. Obecnie 50 tysięczne Bad Kreuznach znane jest jako najstarsze radonowe kąpielisko solankowe na świecie z eleganckimi willami i terenami zielonymi.

Jak dojechać do Bad Kreuznach?

Do Bad Kreuznach można dojechać Deutsche Bahnem. Z Frankfurtu nad Menem podróż trwa ponad godzinę i można znaleźć bezpośrednie połączenia. Czeka Was zmiana landu, gdyż przekraczamy granicę z Nadrenią Palatynat. W tym celu polecam kupić bilet Durch-Quer-Land ticket lub jeśli jedziecie w weekend Schones Wochenende Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

My do Bad Kreuznach przyjechaliśmy samochodem. Auto zostawiliśmy na parkingu przy Informacji Turystycznej. Wyszło drogo, polecamy znaleźć inne miejsce…

Via Historica

Jak zwiedzić miasto? Najlepiej podążając Via Historica. To około 5,5 km trasa, która poprowadzi Was wzdłuż największych atrakcji miasta. Jej pokonanie zajmuje około 2 godzin, ale nam ze względu na zdjęcia zeszły prawie 4 godziny. 

Alte Nahebrücke – najciekawsza atrakcja Bad Kreuznach

Naszym pierwszym przystankiem na trasie jest wizytówka miasta – Stary Most z domami mostowymi – Alte Nahebrücke. Wybudowano go na początku XIV wieku i stanowił część murów miejskich. Początkowo obowiązywał na nim zakaz budowy, ale wkrótce mieszkańcy miasta uzyskali odpowiednie zgody i pierwsze domy powstały już sto lat później. Prawa część mostu zachowała się w oryginale, ale lewa została zniszczona w trakcie II Wojny Światowej i odrestaurowana. 

Most polecam fotografować od strony Rossstrasse. Warto też przystanąć na samym moście i rzucić okiem na pobliską zabudowę przy rzece Nahe. Zwróćcie też uwagę na ewangelicki kościół – Pauluskirche. W 1843 roku wziął w nim ślub Karol Marks. 

Alte Nahebrücke

Nowoczesna, kolorowa zabudowa przy moście.

Tak wyglądają domy z drugiej strony mostu

Kornmarkt – Rynek

Centralny punkt miasta wyznacza rynek – Kornmarkt, na którym dwa razy w tygodniu odbywa się targ. Muszę przyznać, że po tych wszystkich pięknych miasteczkach jakie do tej pory widzieliśmy, Rynek w Bad Kreuznach jest trochę rozczarowujący. Architektura jest taka nijaka, a jeszcze jedyny ładny dom z muru pruskiego na rynku był akurat cały w rusztowaniu podczas naszej wizyty. Dodatkowo widok szpeciła wielka karuzela. Ulotniliśmy się stamtąd jak najszybciej.

 

Dom Fausta

Idziemy teraz w stronę małej Wenecji. Zanim jednak do niej dojdziemy czeka nas przeprawa przez rzekę Nahe. Przechodzimy na drugą stronę przez most, który jest fragmentem drogi nr. 48 – Wilhelmstrasse. Polecam przejść na drugą stronę mostu, z której widać dom Fausta. To zabytkowy budynek z muru pruskiego, w którym kiedyś mieściła się restauracja. Dziś stoi i straszy, na co narzekają mieszkańcy miasta i z nostalgią wspominają dawne wypady lunch ze znajomymi. Dlaczego dom Fausta? Bezskutecznie próbowałam znaleźć odpowiedź na to pytanie. Raczej z samym Faustem nic wspólnego nie miał.

Kim był Faust? Żył na przełomie XV i XVI wieku. Według legendy był średniowiecznym magiem, alchemikiem, lekarzem oraz astrologiem. Podobno studiował nawet na akademii krakowskiej. Organizował spektakle i pokazy, których zwykli śmiertelnicy nie rozumieli. Nic dziwnego, że się go obawiali, a nawet posądzali o konszachty z diabłem. To właśnie o tej postaci pisał niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe, który podobno prace nad swoim najważniejszym dziełem (obok Cierpień Młodego Wertera) rozpoczął właśnie w Krakowie, gdzie szukał śladów i informacji o Fauście.

Faust stał się także bohaterem wielu innych prac literackich i muzycznych.

Mała Wenecja w Bad Kreuznach

Przez historyczną część Nowego Miasta przepływa mała rzeczka Ellerbach. Z mostu Ellerbach roztacza się piękny widok na rzędy domów, które zostały w tym miejscu zbudowane na średniowiecznych murach miejskich. Mieszkańcy Bad Kreuznach ochrzcili tę dzielnicę „Małą Wenecją” ze względu na malowniczą zabudowę. Najlepiej prezentuje się ona przy wysokim poziomie wody, którego akurat mi nie uświadczyliśmy, ale dzięki temu mogliśmy zrobić ciekawe zdjęcia, które normalnie podczas wysokiej wody byłyby niemożliwe.

W drodze do Małej Wenecji będziecie iść zapewne ulicą Fausta. Można tu zobaczyć wiele ciekawych zaułków! 🙂

 

I znów Mała Wenecja z innej strony

Historyczne Nowe Miasto

Dzielnica między Nahe, Hochstrasse, Schloßpark i Wilhelmstrasse od średniowiecza nazywana jest Neustadt. Właściwie trochę dziwne, że stare miasto nazywa się „nowym miastem”; ale jest to historycznie uzasadnione. Sercem historycznego Neustadt jest Eiermarkt, który kiedyś był centralnym rynkiem. Charakterystyczne dla dzielnicy są liczne wąskie uliczki i kręte uliczki, przy których dziś znajdują się najstarsze domy w mieście. Warto zobaczyć kościół św. Mikołaja z XIII wieku, będący częścią klasztoru karmelitów.

Schloßpark i Panorama Weg

Następnym punktem na naszej trasie jest park zamkowy. Dość przyjemne miejsce z niewielkim pałacykiem, który pełni obecnie funkcje muzeum. Obchodzimy sprawnie park i wspinamy się pod górę na Panoramaweg. Dobrze to zrobić w tym miejscu, gdyż ścieżka z tej strony jest zacieniona, dlatego w upalne dni będzie to znaczenie przyjemniejsza trasa. Na górze czekają na nas piękne widoki na miasto i małe winne. Widać stąd rzekę Nahę, Pauluskirche, Termy, Tężnie solne czy małą świątynie na pobliskim wzgórzu.

Największe inhalatorium w Europie na świeżym powietrzu

Salinental to bez wątpienia główny cel podróży kuracjuszy odwiedzających Bad Kreuznach. Znajduje się tu sześć tężni, koła wodne, rowy maszynowe i inne systemy, które razem tworzą największe w Europie inhalatorium na świeżym powietrzu i zamieniają Park Zdrowia Salinental w rodzaj skansenu historii warzelni soli. W dolinie Nahe 400 lat temu wydobywano sól dzięki licznym źródłom solnym. Dziś słoną wodę pozyskuje się z 500-metrowego źródła w Salinental. „Zaopatruje” tężnie, inhalatorium pod gołym niebem w ogrodach zdrojowych, łaźnie termalne i ośrodek zdrowia. My skorzystaliśmy z dobrodziejstw Parku Zdrojowego, w którym inhalowaliśmy się solnym powietrzem przez około 30 minut! 

Tego typu tężnie solne można też znaleźć w Hesji w Bad Orb, jednak tam za wejście trzeba było zapłacić.

Co jeszcze zobaczyć/zrobić w okolicy Bad Kreuznach?

Bad Kreuznach to nie tylko uzdrowisko, ale szalenie ciekawy i piękny region! W pobliżu macie wiele tras trekkingowych, więc w zależności od Waszego poziomu zaawansowania i potrzeb, polecam po prostu odpalić aplikacje Koomot i wybrać odpowiedni szlak.

My zdecydowaliśmy się na trekking po Rotenfelsach, o których pisałam tutaj.

Podczas tworzenia tego tekstu natrafiłam na jeszcze jedno ciekawe miejsce – Felseneremitage. Miejsce kultu, które prawdopodobnie zostało zbudowane w czasach prehistorycznych i zostało całkowicie wykute w skale. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XI wieku. Wygląda naprawdę ciekawie i jak będziemy gdzieś po drodze przejeżdżać to z chęcią się zatrzymamy!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz