Europa Niemcy Weilburg

Weilburg – weź głęboki wdech!

10 marca 2019
Idealny na niedzielny wypad!

Weilburg to niewielkie miasteczko w Hesji, położone pomiędzy Wetzlarem a Limburgiem. Idealne na niedzielny wypad ze znajomymi lub rodziną. Warto je połączyć z innym miastem, gdyż nie zajmie Wam ono zbyt wiele czasu. Nie oznacza to, że można je pominąć podczas podróży po Hesji! Zwłaszcza jeśli jest się fanem zamków i szachulcowej zabudowy. Ponadto, można tu zaczerpnąć świeżego powietrza, którym miasto się niebywale szczyci. Niestety, Frankfurt także nie cieszy się najlepszą jakością powietrza, stąd pobliskie miasta wykorzystują ten fakt do promocji swojego. Jednak, nie samym powietrzem człowiek żyje, a Weilburg ma oprócz niego znacznie więcej do zaoferowania! Już sama nazwa miasta wskazuje, że ukrywa się w nim zamek. To właśnie człon „burg” zwrócił moją uwagę podczas studiowania Google Maps! Pozwólcie, że Wam teraz o nim trochę opowiem! 😊

Weilburg – dojazd

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletów za pośrednictwem Deutsche Bahna. Podróż z Frankfurtu trwa ok. 1,5 godziny, a w Gießen czeka Was krótka przesiadka. Nie jest to najtańsze rozwiązane, gdyż bilet dla jednej osoby na cały region kosztuje aż 36 euro. Co prawda, możecie na takim bilecie podróżować do woli pociągami Regio po danym landzie przez 24h w weekendy i od 9 do 00:00 w tygodniu, ale nie zmienia to faktu, że i tak jest drogo! Chyba, że podróżujecie grupą 5 osobową, bo aż tyle osób może podróżować na jednym bilecie! Wówczas koszty rozkładają się zupełnie inaczej, a bilet nie wychodzi już tak drogo! O zasadach funkcjonowania biletu regionalnego od Deutsche Bahna możecie poczytać tutaj.

Ja kontynuowałam swoją podróż z Wetzlar do Weilburga, gdyż połączyłam te dwa miasteczka na jednodniową wycieczkę!

Weilburg nie taki młody

Podobno tutejsze ziemie były zasiedlane już w epoce żelaza. Mimo to, pierwsza wzmianka o Weilburgu pojawiła się dopiero w X wieku. Istniały tu wówczas fortyfikacje, a wkrótce na zlecenie ówczesnego króla Conrada I powstało także opactwo i kościół. Szlak handlowy z Kolonii do Frankfurtu sprzyjał rozwojowi Weilburga, który stanowił też swoistą ochronę dla kupców i handlarzy.

W XIV wieku wyburzono gotycki zamek, a na jego miejscu, hrabia Nassau Philip III wybudował nowy, renesansowy obiekt. Budynek rozbudowywany był jeszcze do XVIII wieku, ale już w stylu barokowym. Dzięki temu, władze miasta promują zamek jako prawdziwą wycieczkę w czasie po różnych epokach i stylach mieszkalnych.

Pomijając już kwestie historyczne, jeśli będziecie kierować się z dworca, to zamek będzie Waszym pierwszym przystankiem. Tak naprawdę, to z tego miejsca roztacza się na niego najlepszy widok! Jest to całkiem sporych rozmiarów budowla, która zajmuje aż 1/3 powierzchni starego miasta.

Zdobywamy miasto

Spokojnym krokiem zmierzamy w stronę centrum miasta. Tutaj także towarzyszy nam szachulcowa zabudowa, ale już nie w takiej ilości jak miało to miejsce w Wetzlarze. Delikatne wzniesienie nie sprawia nam trudności. Niestety, zamek tego dnia był już zamknięty. Sezon zimowy, pomimo pięknej pogody nie rozpieszcza turystów, którzy odwiedzają miasta w późniejszych godzinach. Nawet większość restauracji była już zamknięta, a ledwo co 16 wybiła! Pozostał zatem spacer po zabytkowym centrum i tarasach zamkowych. Towarzyszą nam piękne widoki i śpiew ptaków zapowiadających już nadejście wiosny!

Ratusz
Zamek
Tarasy
Bajkowy domek
Jedyne takie w całych Niemczech!

Na koniec mam dla Was ciekawostkę! Otóż, w Weilburgu znajdują się aż trzy niezwykłe bramy do tuneli! Jedna jest dla pociągu, druga przy wyjeździe na autostradę, a trzecia w kanale! Nam udało się wypatrzyć tylko tą dla pociągów, ale jak się okazało jest ich więcej i są to prawdziwe Weilburskie skarby, których nie zobaczymy nigdzie indziej! 😊

I to już wszystko co dla Was przygotowałam. Jak co weekend dzień był intensywny i pełen nowych wrażeń. Wróciłyśmy zmęczone i szczęśliwe do Frankfurtu!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz