Mariańskie Łaźnie na liście UNESCO!
Nie tylko Karlowe Wary trafiły na listę UNESCO z czeskich uzdrowisk! Ten zaszczyt spotkał także nieco mniejsze Franciszkańskie i Mariańskie Łaźnie. Gdy wracaliśmy z Pragi do Niemiec postanowiliśmy zatrzymać się w jednym z tych uzdrowisk. Jak już się domyślacie – wybór padł na Mariańskie Łaźnie. Ich historia zaczyna się znacznie później niż Karlowych Warów, bo dopiero pod koniec XVIII wieku kiedy wzniesiono tu pierwsze Sanatorium. Od tamtej chwili kurort urósł aż do 13 tysięcy stałych mieszkańców. Jest tu znacznie ciszej niż w popularnych Karlowych Warach, a i woda smakuje znacznie inaczej, bo przede wszystkim znajdują się tutaj zimne źródła w liczbie około 130! Aż 40 z nich wykorzystuje się w celach leczniczych. Jak więc spędzić tutaj ciekawy dzień i na co zwrócić uwagę? Przekonacie się w tym wpisie!
Mariańskie Łaźnie Parking
Jak już wspomniałam, do Mariańskich Łaźni przyjechaliśmy samochodem. Polecam Wam zostawić auto na tym parkingu, z którego zrobicie pętle wokół miasta!
Cerkiew św. Włodzimierza
Naszym pierwszym celem została Cerkiew Św. Włodzimierza, która znajduje się poza ścisłym centrum uzdrowiska. Jest ona natomiast po drodze do Leśnego Źródła, dlatego też m.in. stanęła na naszej drodze. Cerkiew powstała na początku XX wieku dla przebywającej tu licznej grupy Rosjan (podobnie jak w Karlowych Warach). Niestety nie można było wejść do środka.
Lesni Pramen
Następnie skierowaliśmy się do Leśnego Źródła. Nie jest to jakieś nadzwyczajne miejsce, ale jeśli macie czas i chęci, to można o nie zahaczyć i spróbować tutejszej wody!
Grand Hotel Pacifik
Dopiero po zobaczeniu tych dwóch miejsc, ruszyliśmy w stronę centrum miasta. W trakcie spaceru towarzyszą nam fasady przepięknych, secesyjnych budowli. W przeciwieństwie do Karlowych Warów znaczna część z nich wymaga renowacji.
Podczas spaceru moją uwagę skradł przede wszystkim Grand Hotel Pacifik! To naprawdę niesamowite, że tutejsze fasady hoteli są tak piękne, bo to niejedyny taki obiekt w tym uzdrowisku!
Źródło Krzyżowe
Po kilkuminutowym spacerze dotarliśmy do Źródła Krzyżowego! Początkowo było nazywane słonym źródłem ze względu na słony posmak wód. Potwierdzają to także XVIII wieczne kroniki. Dziś wewnątrz budynku ulokowanych jest kilkanaście kranów z różnymi wodami, których można próbować do woli. Jest tam także sklepik z pamiątkami. Warto zajrzeć!
Mariańskie Łaźnie – Główna Kolumnada
Jednak największą atrakcją Mariańskich Łaźni jest niesamowita Kolumnada Maksyma Gorkiego! Nawet Karlowe Wary nie mają tak pięknej kolumnady jak Mariańskie Łaźnie. Widoczny już wyżej na zdjęciu obiekt powstał pod koniec XIX wieku w stylu neobarokowym. Żeliwna konstrukcja przetrwała II Wojnę Światową i dziś jest czeskim zabytkiem narodowym. Polecam przespacerować się po jej wnętrzu i zwrócić uwagę na sufit, na którym znajdziemy wiele malowniczych fresków.
Obok kolumnady znajduje się tańcząca fontanna, która o każdej nieparzystej godzinie tańczy w rytm muzyki – od Mozarta, aż po Vangelisa!
Kolumnada Karolińska i Rudolfowa
Tutejsza kolumnada także powstała w XIX wieku, ale nieco wcześniej niż Główna Kolumnada. Pod jej dachem mieszczą się dwa źródła – Karolińskie (nazwane na część żony cesarza Franciszka I – Karoliny Augusty i Rudolfa. Szczególnie w tym drugim źródle znajduje się woda lecząca choroby dróg oddechowych.
Będąc w tym miejscu polecam też zwrócić uwagę na znajdujący się na pobliskim wzgórzu kościół Wniebowstąpienia NMP z 1848 r. zbudowany w stylu neobizantyjskim.
Ensana Nové Lázně Health Spa Hotel
Na koniec chciałam Wam polecić jeszcze jeden hotel, który także ma przepiękną fasadę, ale i nie tylko! Przede wszystkim Ensana Nove Laznie Health Spa słynie z przepięknych łaźni! Niestety odkryłam je dość późno i gdybym o nich wcześniej wiedziała, to chyba tutaj byśmy się zatrzymali na noc zamiast w Karlowych Warach! W Hotelu znajduje się także bardzo ładna kawiarnia – Cafe Imperial!
I to już wszystko co dla Was przygotowałam! Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Pozostałe wpisy z tej wycieczki:
Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! <3
Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!
6 komentarzy
Ta Główna Kolumnada😳nie dziwię się, że uzdrowisko trafiło na listę UNESCO
Prawda? Na mnie zrobiła ogromne wrażenie 😍
Tam mnie nie było i w sumie nie spodziewałam się, że jest tak ładnie!
Musisz kiedyś zajrzeć, np. w drodze do Niemiec 😁
O uzdrowisku tym słyszałam sporo dobrego i widzę, że opinie te nie były na wyrost. Pięknie tam 🙂
Zdecydowanie nie! Też jestem nim zachwycona 🥰