Czechy Europa Kraj karlowarski Podróże

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach?

12 września 2023

Największe czeskie uzdrowisko!

Karlowe Wary to największe i najpopularniejsze czeskie uzdrowisko! Chyba większość z Was o nim słyszała, zwłaszcza że od 2021 należy to The Great Spas Of Europe, czyli do najważniejszych europejskich uzdrowisk wyróżnionych przez UNESCO. Historia miasta rozpoczęła się w XIV wieku, kiedy to przyszły cesarz Karol IV założył tu osadę – Gorące Łaźnie! Wkrótce nadano im nazwę od imienia władcy, która pozostała po dzień dzisiejszy. W XVI wieku pojawiła się pierwsza specjalistyczna książka prawiąca o właściwościach leczniczych karlowarskich wód. Niestety zanim nastąpił dalszy rozwój miasta na jego drodze stanęła powódź, pożary i wojna trzydziestoletnia. Dopiero wiek XIX przyniósł ogromne ożywienie – rozpoczęto produkcje likieru Becherovka, a wkrótce otwarto też hutę szkła Moser. Pod koniec XIX wieku Karlowe Wary odwiedzało już 21 tys. turystów rocznie! Przyczyniło się to wielkiej rozbudowy miasta, która zachowała się do dziś tworząc niepowtarzalny zespół architektoniczny. W tym wpisie oprowadzę Was po tych największych perełkach! Co warto zobaczyć w Karlowych Warach?

Gdzie nocować w Karlowych Warach?

W czeskim uzdrowisku spędziliśmy jedną noc i do tej pory śmieje się, że byliśmy w najbrzydszymi budynku hotelowym w Karlowych Warach. Na pewno rzuci Wam się w oczy ten wielki moloch podczas zwiedzania, bo jak on dostał pozwolenie w tak jednolitej i zabytkowej zabudowie, to naprawdę nie wiem. Mowa o Thermal Spa, który wraz ze śniadaniem kosztował nas 177€. To dość sporo, ale zdecydowaliśmy się na ten obiekt, bo w cenie było też jednorazowe wejście na termy. Ogólnie spoko hotel, a dzięki temu, że to taki wielki moloch, to przynajmniej mieliśmy też ładny widok z okna!

W podobnej cenie można też upolować pobyt w słynnym i kultowym Grand Hotelu!

Co koniecznie trzeba kupić w Karlowych Warach?

Jeśli zdecydujecie się na hotel w tej samej części Karlowych Warów co my, to już na przeciwko kolumnady parkowej znajdziecie stoisko ze słynnymi kubeczkami. Nazywane się one Becherovkami na cześć słynnego lekarza – Davida Bechera, który nazywany był Hipokratesem z Karlowych Warów. Należał on do słynnej rodziny, która stworzyła wspomniany we wstępie likier Becherovka. Rozpiętość cenowa jest duża – od 150 do 300 CZK. Fajna pamiątka, sami się na jeden skusiliśmy.

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Kolumnady!

 Według Wikipedii w Karlowych Warach znajduje się prawie 80 gorących źródeł! Aż 13 z nich znajduje się w centrum miasta i zostały one ujęte w specjalnie wybudowanych kolumnadach. Jeśli rozpoczniecie zwiedzanie miasta od naszej strony, to natraficie najpierw na:

  • Kolumnadę Parkową z dwoma źródłami mającymi 30 stopni.

  • Kolumnadę Młyńską z imponująca liczbą kolumn i 5 źródłami, w których temperatura wody waha się od 48 do 66 stopni Celsjusza.

  • Kolumnada Targowa będąca drewnianym obiektem z 3 źródłami o temperaturze 50-64 stopnie Celsjusza

  • Kolumnada Zamkowa położona nad Kolumnadą Targową. Są to te same źródła, ale w Kolumnadzie Zamkowej woda ma 45 stopni Celsjusza.
  • Kolumnada Źródłowa będąca najcieplejszym (73 stopnie) i najbardziej imponującym źródłem! Woda wybija tu na wysokość 12 metrów i nie można pić z niej bezpośrednio tylko z pobliskich kranów.

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Zabytkową Architekturę!

Podczas wędrówki wzdłuż kolumnad koniecznie zwróćcie też uwagę na otaczającą Was architekturę. Tutejsze fasady zbudowane głównie w stylu Art Nivou naprawdę zachwycają. Miasto jest bardzo jednolite i przede wszystkim zadbane, co sprawia (tak jak wspomniałam na wstępie), że mamy do czynienia z niezwykłym i przepięknym, a także naprawdę ogromnym zespołem architektonicznym!

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Punkty Widokowe:

Wieża Diana

Do wieży widokowej Diana można się dostać m.in. kolejką linową, która została wybudowana na początku XX wieku. Kolejka jeździ co 15 min, ale w weekendy trzeba niestety postać chwilę w kolejce. Wjazd kosztuje 150 CZK w dwie strony, a 100 CZK w jedną. Ja polecam bilet w jedną stronę, a następnie zejście lasem do dzielnicy Westend! Kolejka kursuje tylko w określonych godzinach – tutaj szczegóły! 

Socha Kočky

Jeśli natomiast nie macie za dużo czasu, bądź nie chcecie wydawać pieniędzy na wyjazd kolejką, a wspinaczka na górę też Was nie kusi, to alternatywny widok można znaleźć w okoli Socha Kocky. Nie jest to co prawda tak wysoko, ale też można podziwiać miasto z góry!

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Dzielnice Westend i Cerkiew św. Piotra i Pawła!

Jak już wspomniałam, z wzniesienia na którym znajduje się kładka Diana, można zejść prosto do luksusowej dzielnicy mieszkalnej Westend! Znajduje się tutaj nagromadzenie pięknych i bogatych willi secesyjnych z przełomu XIX i XX wieku. Uwagę przykuwa też imponująca cerkiew św. Piotra i Pawła wybudowana w XIX wieku. Karlowe Wary były wówczas bardzo popularnym kurortem wśród zamożnej szlachty rosyjskiej. W końcu już sto lat wcześniej spopularyzował to miejsce sam car Piotr I.

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Becherovke

Becherovka to ziołowy likier z Czech, którego sprzedaż rozpoczęła się na początku XIX wieku. Powstaje na bazie mieszanki 32 ziół, a jego dokładną mieszankę znają podobno tylko dwie osoby!

Obecnie w siedzibie głównej mieści się interaktywne muzeum, w którym można kupić dwie wersje biletów – na 45 i 120 min. Obydwie zwieńczone testowaniem! My nie zdecydowaliśmy się na wejście do środka, ale Wam zostawiam linka do strony głównej i polecam kupować bilety online, gdyż wejścia są limitowane.

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Elżbietańskie Łaźnie

Czy to pałac? Nie, to tylko dom zdrojowy! Nie trudno go jednak pomylić z pałacem i słusznie bywa uważany za jeden z najpiękniejszych budynków w mieście! Tak więc nawet jeśli nie planujecie oddawać się specjalnym zabiegom, to i tak warto podejść i zobaczyć. Szczególnie, że powstały na początku XX wieku budynek został nazwany na cześć Cesarzowej Sissi!

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Muzeum Szkła Moser

Czy ktoś jeszcze pamięta, że na początku wpisu wspomniałam o powstaniu huty szkła Moser? Jeśli nie, to przypominam o niej, a raczej o muzeum z eksponatami oraz hucie szkła, którą także można zwiedzić! Uwaga na krótkie godziny otwarcia. Tutaj link z aktualnymi cenami biletów i czasem otwarcia.

Gdzie zjeść w Karlowych Warach?

Niestety w Karlowych Warach trafiliśmy na straszne upały, więc niespecjalnie mieliśmy ochotę na ciężkie czeskie potrawy. W zamian mogę Wam polecić genialne Sushi

W mieście znajduje się też instagramowa cukiernia francuska – Cafe Atlantic. Fajny i ciekawy wystrój, kawa ok, ale makaroniki już niestety bardzo słabe!

Co jeszcze można zobaczyć w pobliżu?

Loket

Jeśli przybywacie do Karlowych Warów na dłużej, to warto też zajrzeć do malowniczego miasteczka Loket!

Svatosske Skaly

W pobliżu znajdzie się też coś dla fanów spędzania urlopu na łonie natury! W pobliżu uzdrowiska znajdują się malownicze Svatosske Skaly, do których można zorganizować sobie wędrówkę.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

2 komentarze

  • Odpowiedz Magda 24 września 2023 at 17:28

    Bardzo fajne miasto, takie dostojne i eleganckie☺️

  • Zostaw komentarz