Europa Meklemburgia-Pomorze Przednie Niemcy Podróże

Schwerin – nie za 7 wzgórzami, ale nad 12 jeziorami!

23 sierpnia 2022

Najstarsze miasto regionu

Schwerin to najstarsze miasto w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Już w epoce kamienia ludzie zamieszkiwali teren dzisiejszego Schwerina. Później Słowianie zbudowali tu zamek i nazwali go „Zuarin” – co można przetłumaczyć na „obszar bogaty w lasy i zwierzęta”. Biskup saski i historyk Thietmar von Merseburg po raz pierwszy wspomniał o zamku w swojej kronice w 1018 roku. Od 1164 roku Schwerin posiada prawa miejskie. Schwerin jest też często nazywany miastem siedmiu jezior. To nie do końca prawda, bo ta liczba dotyczy tylko głównych jezior. Na terenie całego miasta jest ich aż dwanaście. Nic więc dziwnego, że prawie 30% powierzchni miasta to woda. Bez względu na to, gdzie jesteś w Schwerinie, spacer do najbliższego akwenu zajmuje tylko kilka minut. Jezioro Schwerin to trzecie co do wielkości jezioro w Niemczech o powierzchni ponad 61 kilometrów kwadratowych.

Jak dostać się do Schwerina?

Najlepiej dolecieć do Hamburga lub Lubeki, skąd wystarczy już złapać bezpośredni pociąg, który w nieco ponad godzinkę dowiezie Was do stolicy regionu! My także przyjechaliśmy do Schwerina z Hamburga w ramach letniej promocji na bilecie za 9 euro. W Hamburgu też mieliśmy nocleg.

Zwiedzanie Schwerina

Do Schwerina przyjeżdżamy na dworzec centralny, który znajduje się w zachodniej części miasta. Żeby dostać się do Pałacu musimy przejść przez centrum miasta, co w gruncie rzeczy jest nam na rękę, bo oprócz pałacu chcemy też zobaczyć miasto. Niestety, nie należy ono do najciekawszych miast. Owszem, jest zadbane, jest sporo ładnej architektury, no i wszędzie są jeziora! Jednak poza tym… nic, a nic. Widziałam już naprawdę wiele niemieckich miasteczek, ale Schwerin nie znajdzie się na liście tych najpiękniejszych. Na szczęście nie przyjechaliśmy tu dla miasta, tylko dla zamku!

Jezioro Pfaffenteich

Czasami jakaś ładna uliczka się znajdzie 🙂

Rynek w Schwerinie

Rynek także nie grzeszy pięknością, ale być może dla tego, że kiedyś kompletnie spłonął, a to co dzisiaj wodzimy to odbudowane budynki z XVII wieku. Brakuje im nieco fantazji czego nie można zarzucić wielu niemieckim miasteczkom. 

Uwagę przykuwa też niedawno powstały pomnik Lwa! To hołd na cześć założyciela miasta Henryka Lwa, który został umieszczony tutaj w 1995 roku w 800. rocznicę śmierci założycieli.

Katedra

Budowę Katedry Najświętszej Maryi Panny i św. Jana rozpoczęto w 1172 roku – jest więc ona tak samo stara jak miasto! W 1222 w trakcie budowy katedry hrabia Schwerinu Henryk przywiózł z wyprawy krzyżowej relikwie Krwi Pańskiej – krople krwi Chrystusa oprawione w kamień szlachetny. Z tego powodu nowo wznoszona świątynia stała się kościołem pielgrzymkowym.

Wieża katedry powstała pod koniec XIX wieku. Jej wysokość to 117,5 m i po wieży telewizyjnej w Schwerinie jest to druga największa budowla w regionie.

Zamek w Schwerinie

Będąc już w centrum miasta na horyzoncie widnieją bajkowe wieżyczki zamkowe! Jeśli choć przez chwile mignęła Wam myśl, że widzieliście już coś takiego we Francji nad Loarą, to nie jest to błędne skojarzenie!

Ale zacznijmy od początku!

Jak już wspomniałam wyżej, tereny te były zamieszkane przez Słowian, którzy zbudowali tu swój gród. Po zdobyciu miasta przez Henryka Lwa wybudowano tu twierdzę. Przez kilka set lat była ona przebudowywana i rozbudowywana. 

Gdy w 1837 rezydencja książąt meklemburskich została ponownie przeniesiona do Schwerinu, rozpoczęto budowę nowego zamku. Poprzedni obiekt nie dość, że był w złym stanie technicznym, to na dodatek nie odpowiadał współczesnym kanonom piękna. W latach 1845-57 nastąpiła gruntowna przebudowa zamku. Za wzór posłużyły renesansowe zamki we Francji. Liczne detale zostały przejęte z zamku Chambord nad Loarą.

Niestety w 1913 roku pożar zniszczył aż 30% budowli. Pięć lat później abdykowali książęta meklemburscy, a w 1919 roku zamek przeszedł w ręce państwowe i został udostępniony turystom. 

Obecnie zamek to siedziba parlamentu Meklemburgii Pomorze Przednie, a także muzeum zamkowe, do którego warto zajrzeć. W 2022 roku wstęp kosztował nas 8,5€ od osoby, ale aktualne ceny i godziny otwarcia polecam sprawdzać tutaj. Wejście na teren ogrodów jest darmowe. 

Najlepsze miejsca do zrobienia zdjęć:

  • Przednia fasada z posągiem Niklota

  • Ogrody przy zamku

  • Ogrody zamkowe poza wyspą

  • Werderstr.

Wnętrza zamku

Skansen Schwerin-Mueß

Nieco poza ścisłym centrum miasta znajduje się skansen Mueß. To pamiątka po dawnej wiosce rybackiej, która została wchłonięta przez miasto w nietkniętym stanie. My co prawda tutaj nie dotarliśmy, ale myślę, że warto wspomnieć o tym miejscu! 

To już wszystko co dla Was przygotowałam! 

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz