Europa Hamburg Niemcy Podróże

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Hamburg w 1 dzień!

22 sierpnia 2022

Drugie co do wielkości miasto w Niemczech!

Hamburg – miasto wszystkim znane, ale przez Polaków wciąż rzadko odwiedzane! Wolne miasto i zarazem kraj związkowy liczący prawie 2 miliony mieszkańców, co czyni go drugim po Berlinie największym miastem w Niemczech! Choć od Morza Północnego dzieli go 110 km, to jest to największy port morski w kraju, wielki ośrodek przemysłowy i finansowy. Widać to w architekturze miasta, w której dominuje postindustrialny styl. Nie zaliczyłabym Hamburga do najpiękniejszych niemieckich miast, ale przyznaję, że ma swój styl i klimat, dla którego warto tu przyjechać. Historia miasta sięga zamierzchłych czasów, a przełomowym wydarzeniem była budowa kościoła w IX wieku przez Karola Wielkiego. Niewiele się zachowało z tamtych czasów – Hamburg został kompletnie zniszczony w trakcie II Wojny Światowej. Mimo to, obszar magazynów portowych trafił na listę UNESCO, a z innych ciekawostek warto dodać, że Hamburg jest po Nowym Jorku i Londynie trzecim co do wielkości miastem musicalowym na świecie. Chodźcie, pokaże Wam co warto zobaczyć w Hamburgu!

Hamburg – jak dojechać?

Na ten moment najtańszą opcją są loty z Gdańska, ale być może pojawi się więcej połączeń.

My jechaliśmy IC z Frankfurtu nad Menem. Szybkie, białe pociągi w Niemczech są zazwyczaj drogie, ale jeśli kupi się bilety z wyprzedzeniem, to można dojechać nawet za 40€ w dwie strony. 

Hamburg – noclegi

Niestety jak na duże niemieckie miasto przystało, noclegi w Hamburgu nie należą do najtańszych.

Nocowaliśmy w Hotelu Terminus na Hauptbahnhof za 76€ dla dwóch osób. Przystępny obiekt w nieciekawej dzielnicy. Kręci się tam sporo podejrzanego towarzystwa ze wszystkich stron świata. Nie polecam samotnym kobietom. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Speicherstadt!

Zwiedzanie Hamburga polecam od rozpoczęcia wizyty w Speicherstadt! Warto tu przyjść o zachodzie słońca, kiedy powoli zapalają się lampy, a niebo przybiera ciepłe barwy. Ja niestety byłam zbyt krótko w Hamburgu, żeby zobaczyć wszystkie miejsca o zachodzie słońca, więc byłam tylko w porcie o złotej godzinie!

Do Speicherstadt wybrałam się zatem przed południem, żeby podziwiać największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów zbudowanych w wilhelmińskim gotyku ceglanym. Ich historia sięga ponad 100 lat, a w latach użytkowania przechowywano w nich zboże, kawę, herbatę, przyprawy i tytoń. Budynki są 5-piętrowe, a ich charakterystycznym elementem jest czerwona cegła. W 2015 roku cały obszar Speicherstadt (miasto spichlerzy) został wpisany na listę UNESCO.

Szczególnie polecam przespacerować się Holländischer Brock oraz zobaczyć Wasserschloss.

Wasserschloss

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Elbphilharmonie!

Ze Speicherstadt można się szybko dostać do jednego z najpopularniejszych budynków w Niemczech ostatnimi czasy – Elbphilarmonie, zwaną też pieszczotliwie Elphi.

Filharmonię zbudowano jako wielofunkcyjny obiekt nad rzeką, więc oprócz sali koncertowej są tu też apartamentowce i biura (co ciekawe – sfinansowane z podatków…).

Budowę rozpoczęto w 2007 roku i planowano skończyć w 2010 roku. Projekt miał kosztować 76 milionów euro, ale ktoś chyba grubo pomylił się w kalkulacjach! Ostatecznie budowę ukończono w 2016 roku, całkowity koszt budowy wyniósł 866 mln euro, w tym wkład budżetu miasta wyniósł 789 mln euro! Nic dziwnego, że obiekt wzbudza wiele kontrowersji skoro został sfinansowany z pieniędzy podatników.

Taras Elbphilharmonie jest dostępny dla wszystkich i roztacza się z niego panorama portu.

Filharmonie najlepiej podziwiać z punktu oznaczonego jako Viewpoint Elphi lub z pokładu tramwaju wodnego.

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Port!

Skoro już kręcimy się po tych terenach, to naturalnie kolejnym punktem do zobaczenia jest port!

Jak już wspomniałam jest to największy port w kraju i jeden z największych na świecie. Można się wybrać na wycieczkę statkiem, podczas której poznacie największe sekrety portu, czy też wsiąść na tramwaj wodny kursujący po Łabie. Ta ostatnia opcja była (i będzie jeszcze do końca sierpnia 2022) szczególnie atrakcyjna ze względu na możliwość podróżowania z biletem za 9 euro. 

Idąc w stronę portu miniemy budynek Policji

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Alter Elbtunnel

Jeśli chcecie się dostać na drugi brzeg rzeki nie musicie konieczne korzystać ze statku czy mostu! Można też przejść na drugą stronę podwodnym tunelem!

Taką możliwość daje Alter Elbtunnel, który powstał na początku XX wieku. Tunel ma długość 426 m i znajduje się 24 m poniżej poziomu wody. Rano samochody jeżdżą w stronę doków, a wieczorem w stronę miasta. Tunel jest zbyt wąski by odbywał się tu ruch obustronny jednocześnie. Samochody zwozi ogromna winda. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Deichstrasse!

To jedyna ulica, na której zachowały się stare hamburskie kamienice! Ma 280 metrów długości, a jej historia sięga XIV wieku! Jednak większość obecnie zachowanych budynków pochodzi z XVI-XIX wieku.

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Kościół Główny św. Mikołaja (St. Nikolaikirche).

Kojarzycie z Berlina Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (kościół Pamięci Cesarza Wilhelma)? Jest to obiekt, który specjalnie nie został odbudowany po II Wojnie Światowej. Ma on symbolizować zniszczenie i wojenne cierpienie. Dokładnie taką samą rolę pełni kościół św. Mikołaja w Hamburgu.

Wejście na teren zniszczonego kościoła jest darmowe, ale jeśli chcemy wjechać windą na 75 metrową wieże należy uiścić opłatę.

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Ratusz!

O tym, że Niemcy potrafią w Ratusze przekonałam się już nie raz, a Hamburg jest tego wspaniałym potwierdzeniem! To miasto może się pochwalić jednym z najpiękniejszych ratuszy w Niemczech. Oddano go do użytku w 1897 roku po tym jak jego poprzednik spłonął 50 lat wcześniej. Hamburski ratusz jest jednym z przykładów historyzmu w Niemczech. Jest to siedziba regionalnego rządu. Można zajrzeć na dziedziniec i do środka!

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Alsterarkaden!

Po zniszczeniu ratusza przez wielki pożar w 1842 r. zaplanowano odbudowę. Aby zaprojektować rynek ratuszowy u ujścia Alster utworzono nieckę. Nad brzegiem postawiono arkadę o okrągłym łuku w stylu włoskim, która pierwotnie była pomalowana na żółto, ale później została otynkowana na biało i zachowała ten charakterystyczny wygląd do dnia dzisiejszego. Arkady Alster są wybitnym przykładem tak zwanej architektury po pożarowej. W arkadach powstał mały pasaż, Mellin Passage, który dziś jest najstarszym pasażem handlowym w Hamburgu. Jego nazwa pochodzi od sklepu wielobranżowego, który kiedyś się tam znajdował.

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Alsterfontäne!

Centrum Hamburga to także dwa sztuczne jeziora ma rzece Alster! Ich brzegi otaczają piękne kamienice, a po jeziorze kursują stateczki. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Hamburgu? Czyli miejsca, które nas nie do końca przekonały, ale Was mogą zaciekawić!

Miniatur Wunderland

Czyli muzeum, w którym można zobaczyć największą na świecie makietę modelarstwa kolejowego! W rankingu największych atrakcji w Niemczech często bywa na podium. Mimo to nie zaintrygowało nas to miejsce na tyle by przyjść i zobaczyć. Gdyby ktoś dał nam bilety za darmo, to pewnie skorzystalibyśmy! 🙂 Nie zniechęcam, nie zachęcam, ale polecam kupować bilety na stronie!

Kunsthalle

Czyli jedno z największych muzeów sztuki w Niemczech! Zbiory Kunsthalle obejmują dzieła malarstwa od późnego gotyku do czasów współczesnych. 

Targ rybny (Fishmarkt)

Jeśli macie ochotę na świeżą rybkę, to koniecznie wybierzcie się na Fishmarkt! Targ może się poszczycić ponad 300 letnią tradycją!

To już wszystko co dla Was przygotowałam.

P.S. Jeśli znacie niemiecki, to z całego serducha polecam tego bloga o Hamburgu!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Robert 4 lutego 2023 at 12:17

    Jeszcze bym polecił Miniatru Wünderland.
    Cały świat w miniaturze.

  • Zostaw komentarz