Bawaria Europa Niemcy Podróże

Lohr am Main – w poszukiwaniu Królewny Śnieżki

10 maja 2022

Pośród lasów Spessart

Romantyczne miasto z muru pruskiego Lohr am Main położone jest nad brzegiem Menu, pośród pięknych lasów Spessart. Jak mało które z frankońskich miasteczek, przez wieki zachowało swój ujmujący charakter. To miejsce dla koneserów i osób szukających relaksu, ceniących sobie kultywowaną gościnność i malownicze zabytkowe starówki. Przechadzając się dziś malowniczymi uliczkami, wciąż można poczuć, jak żywa jest tu historia w wielu zakątkach. Spacerując po tętniącym życiem deptaku, mijając ukryte zakamarki starego miasta, trudno powstrzymać się od podziwu i odpoczynku, czy to w przelocie, w ulicznej kawiarni, czy przy wytrawnym frankońskim winie. No i przede wszystkim większość odwiedzających miasto zadaje sobie szalenie ważne pytanie – czy to tutaj żyła Królewna Śnieżka? Czy ona naprawdę istniała? Chodźcie, to opowiem Wam tę niezwykłą historię!

Jak dojechać do Lohr am Main?

Do Lohr am Main można dojechać w nieco ponad godzinkę bezpośrednim pociągiem z Frankfurtu nad Menem. Polecam kupić Regio-Ticket Main-Spessart Plus Frankfurt, który działa na zasadzie biletów regionalnych. Można podróżować do woli pociągami regionalnymi oraz innymi środkami komunikacji miejskiej po regionie w określonych godzinach podanych na bilecie.

Jeśli jedziecie samochodem, to polecam zaparkować przy Parkplatz Mainlände.

Jak zwiedzać Lohr am Main?

Lohr am Main to niewielka miejscowość, którą najlepiej zwiedzić spacerując po tutejszych uliczkach! Nie powinno Wam to zając więcej jak dwie-trzy godzinki wraz z robieniem zdjęć. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zabytkową dzielnicę rybacką, pozostałości imponującego muru miejskiego z wieżą miejską, typowe frankońskie domy szachulcowe oraz zabytkowe budynki: Ratusz Staromiejski, kościół parafialny, kościół klasztorny czy Zamek Kurmainzer.

Zamek Kurmainzer

Kamień węgielny pod zamek Lohr, o którym po raz pierwszy wspomniano w 1389 r., położył około 1340 r. hrabia Gerhard V von Rieneck w północno-zachodnim narożniku starego miasta Lohr am Main. Początkowo była to tylko wieża mieszkalna w stylu flamandzkim, otoczona fosą i murem pierścieniowym z końca XV wieku.

Po śmierci ostatniego Rieneckera hrabiego Filipa III. W 1559 roku elektorowie Moguncji przejęli budynek jako władcy i stopniowo nadawali mu obecny wygląd. Stał się siedzibą naczelnych urzędników elektorskich. Najbardziej znanym sędzią głównym był Philipp Christoph von und zu Erthal, który od przybycia w 1719 roku do śmierci w 1748 roku miał zamek jako swoją oficjalną i rodzinną rezydencję. Od drugiej połowy XX wieku w zamku funkcjonuje Muzeum, które zajmuje się przede wszystkim historią zamku i Spessartu oraz poświęcone jest tematyce ludzi i lasu.

Czy to właśnie tutaj mieszkała Królewna Śnieżka?

No dobra, ale przejdźmy w końcu do najważniejszej kwestii! Czy to tutaj mieszkała Królewna Śnieżka? Czy to w ogóle mogła być postać autentyczna? Cóż… wiele na to wskazuje! 
Dla przypomnienia – Królewna Śnieżka to bajka Braci Grimm, a bajki Braci Grimm to nic innego jak spisane opowieści ludowe. Dlaczego nie może być w nich ziarenka prawdy? Oczywiście, że ich wersja jest trochę ubarwiona, ale..

Królewna Śnieżka nazywała się Maria Sophia Margaretha Catharina von Erthal i mieszkała na zamku w Lohr! Urodziła się w 1729 roku, a jej mama zmarła gdy była jeszcze małą dziewczynką. Jej ojciec ożenił się po raz kolejny, ale jego nowa żona postanowiła się pozbyć Marii. Maria (Śnieżka) uciekła do lasu (lasy Spessart), w których natrafiła na krasnoludków. W rzeczywistości byli to górnicy, którzy przez swoją ciężką pracę byli niscy i garbaci. Kopalnie w tych rejonach istniały od dawien dawna, więc nie jest to nic nadzwyczajnego. Kiedy Śnieżka wypiła trunek przygotowany przez macochę i zapadła w “śmiertelny” sen, górnicy położyli jej ciało do szklanej trumny. Szklane trumny były już wówczas znane i stosowane, chociażby przy pochówku osób uznawanych za święte. Ich ciała balsamowano i umieszczano właśnie w szklanej trumnie, tak by przez lata można było je oglądać.

Na koniec warto jeszcze dodać, że Bracia Grimm mieszkali zaledwie kilka kilometrów dalej w tym sam czasie co Śnieżka. Cóż więcej można dodać? Wygląda na to, że bajki Braci Grimm to ubarwione historie, które wydarzyły się naprawdę!

Najbrzydszy pomnik Królewny Śnieżki jaki prawdopodobnie zobaczycie w całym swoim życiu 😉

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata 16 maja 2022 at 23:32

    Co za piękne miejsce! Totalnie się zakochałam. Powtórzę się i powiem, że Niemcy w twoim obiektywie to jakaś bajka!

    • Odpowiedz womenofpoland 16 maja 2022 at 23:46

      Hej Ewelina! Bardzo dziękuję! Nie mogę się doczekać jak już zobaczę ten kraj w Twojej odsłonie 😍

    Zostaw komentarz