Cypr Europa Podróże

Co warto zobaczyć na Cyprze? Cypr na 7 dni!

9 lutego 2020

Zimowe zwiedzanie Cypru

Po raz pierwszy w życiu zdecydowaliśmy się na spędzenie Sylwestra poza naszymi ojczystymi granicami. O naszym ostatnim w 2019 i pierwszym w 2020 roku kierunku, zdecydowaliśmy już w lutym 2019! Zależało nam na dobrych cenach i adekwatnej jakości. Kiedy znaleźliśmy satysfakcjonującą nas ofertę, mogliśmy się w końcu zabrać za to co najbardziej lubimy – planowanie wycieczki. Cypr to wyspa o powierzchni 9251 km², co oznacza, że spokojnie można tu przyjechać na dwa tygodnie i człowiek na pewno nie będzie się nudził. My mieliśmy tylko tydzień, zachód słońca o 17:00, ale mimo to udało nam się zobaczyć spory kawałek południowego wybrzeża i przejechać około 1000 km. Tak więc jeśli ciekawi Was gdzie nocowaliśmy na Cyprze, ile nas to kosztowało i jaką mieliśmy pogodę, to >>klikajcie tutaj<<, a jeśli chcecie się dowiedzieć, co warto zobaczyć na Cyprze, to zostańcie na tej stronie! 🙂

Cypr – Miejsce Narodzin Afrodyty

Złocisty to był dzień. Błękitne zadumanie

objęło cały świat. Na modrym oceanie

słoneczny zasnął blask. Na ziemi i na niebie

cisza zdawała się wsłuchiwać sama w siebie.

Omdlewał w okrąg świat od światła i gorąca,

różany płonął kwiat, srebrniała lilia drżąca,

nad cichą, modrą toń nieskończonego morza

płynęła kwiatów woń, jak lutni dźwięk, w przestworza.

Kazimierz Tetmajer

Co warto zobaczyć na Cyprze? Skałę Afrodyty!

Pierwszy dzień na Cyprze nie był dla nas zbyt łaskawy. Pogoda była bardzo kapryśna, choć momentami gdy słońce przebijało się przez chmury, było naprawdę przyjemnie. Zaraz jednak przychodziła burza, deszcz, wiatr i czar letniej aury znikał. To bardzo utrudniało nam zwiedzanie i niezbyt wiele udało się zobaczyć tego dnia! No, ale najważniejsze, że coś zobaczyliśmy, a naszym pierwszym przystankiem była Skała Afrodyty znana też jako Petra tou Romiou!

Jest to niewielkich rozmiarów formacja skalna, położona między miastami Pafos i Limassol. Według legendy, to właśnie w tym miejscu z piany morskiej wyłoniła się Afrodyta. To chyba najpopularniejsze miejsce na Cyprze, bo nawet w grudniu było tu całkiem sporo ludzi. Mimo to, nie zaliczyłabym tego miejsca do najciekawszych na wyspie. Z drugiej strony, nie wyobrażam go sobie pominąć. 😉

Lokalna tradycja głosi, że opłynięcie skały nago, przy pełni Księżyca i o północy, przyniesie nieśmiertelność i wieczną młodość. Inne wersje mówią o szczęściu, znalezieniu prawdziwej miłości albo o innych błogosławieństwach. A Ci, którzy nie umieją pływać mogą spróbować znaleźć kamień w kształcie serca! Podobno też działa, ale jestem niemal pewna, że pływanie nago ma większą skuteczność! 🙂

Co warto zobaczyć na Cyprze? Pafos!

Po Skale Afrodyty przemieszczamy się do Pafos, do którego notabene dzień wcześniej przylecieliśmy. Obecnie to czwarte co do wielkości miasto Cypru zamieszkane przez ok. 30 tysięcy osób. To właśnie w nim znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze – Kato Pafos! 

Pierwsza osada położona na wschód od Pafos została założona w XIV wieku p.n.e. Nosiła nazwę Palepafos, a jej ostatni król Nikokles przeniósł miasto do obecnej lokalizacji. Pomiędzy II wiekiem p.n.e. a IV wiekiem Pafos było stolicą kraju. Jego kres nastąpił wraz z silnym trzęsieniem ziemi, po którym Pafos straciło na znaczeniu.

Dziś pozostałości po dawnej świetności Pafos możemy podziwiać między innymi na terenie wykopalisk znajdujących się tuż obok portu. Kato Pafos wpisano w 1980 roku na listę UNESCO, ale warto zapamiętać jeszcze wcześniejszą datę związaną z tym miejscem. Od 1965 roku duży udział w odkrywaniu tajemnic tego miejsca mają polscy archeolodzy. Wśród nich osoby z mojego rodzimego Uniwersytetu Jagiellońskiego! 🙂

Park obejmuje miejsca i zabytki od IV wieku p.n.e. do średniowiecza, a większość z nich pochodzi z okresu rzymskiego. Skomplikowane mozaikowe podłogi czterech rzymskich willi (domy Dionizosa, Tezeusza, Aiona i Orfeusza) tworzą imponujące epicentrum znalezisk i przedstawiają różne sceny z mitologii greckiej. Kompleks obejmuje również inne ważne zabytki, takie jak Asklepieion, Odeon, Agora, Zamek Saranta Kolones (Czterdzieści Kolumn), ruiny Limeniotissa z wczesnochrześcijańskiej bazyliki i Groby Królewskie.

Niestety, nie udało nam się w pełni zobaczyć tego miejsca, gdyż wygonił nas ulewny deszcz i burza. Zanim się tu wybierzecie, sprawdźcie aktualne godziny otwarcia i ceny.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Cape Greco!

Po kapryśnym pierwszym dniu na Cyprze, kolejny przywitał nas pełnym, ciepłym słońcem! Po kilku chwilach szybko zdjęliśmy kurtki i bluzy, żeby złapać trochę witaminy D. Był to idealny dzień na odwiedzenie najpiękniejszego miejsca (naszym subiektywnym zdaniem) na Cyprze – Cape Greco!

Cape Greco to oaza spokoju położona w połowie drogi między ruchliwymi kurortami Ayia Napa i Protaras. Pierwotnie obszar porośnięty był gęstym lasem jałowca. Niestety, na początku XX wieku drzewa ścięto na potrzeby przemysłowe. Z ocalałej części utworzono w 1993 roku Park Narodowy w celu ochrony gatunku, który do tej pory w pełni się nie odrodził. Warto też dodać, że z rosnących na jego terenie krzewów, aż 14 gatunków to endemity!

Na Cape Greco i w jego najbliższej okolicy warto odwiedzić miejsca takie jak:

 • Most Miłości (Love Bridge) – przepiękny łuk skalny tuż przy Ayia Napa.

 • Jaskinie Morskie (Sea Caves) – rozciągają się na sporym obszarze od Ayia Napa do Parku Narodowego. Niektóre schodzą nawet 80 metrów w głąb skały, a podczas odpływu można chodzić lub wpływać do wielu z nich.
 • Pomnik Pokoju (Monument of Piece) – roztacza się z niego wspaniała panorama wybrzeża
 • Okolice Brytyjskiej Stacji Radarowej (British Radar Station) –  półwysep Cape Greco, na którym znajdują się ciekawe formacje skalne

 • Łuk Kamienny (Kamara Tou Koraka Stone Arch) – w naszych subiektywnych odczuciach najmniej ciekawe miejsce, otoczone siatką, gdyż łukowi grozi zawalenie.

 • Agioi Anargyroi – Mała kaplica jest jednym z niewielu budynków w parku. Poniżej znajduje się jaskinia morska pustelników, o której wspominają niektóre lokalne legendy.

 • Jaskinia Cyklopa (Cyclops Cave) – podobno to kryjówka jednookiego giganta, o nieprzyjemnym charakterku. Na szczęście nie spotkaliśmy tu żadnego Cyklopa, więc śmiało polecamy!

 • Nissi Beach – podobno najpiękniejsza plaża w tej części Cypru! 🙂

P.S. Czy zwróciliście uwagę jak po jednej stronie wyspy szaleje Morze, a po drugiej jest gładkie niczym tafla jeziora? 🙂

Co warto zobaczyć na Cyprze? Półwysep Akamas!

Nowy Rok przywitał nas przelotnymi opadami deszczu, ale pod względem pogodowym możemy zaliczyć ten dzień do udanych. Tym razem wybraliśmy się w zupełnie przeciwległy kraniec wyspy – na Półwysep Akamas. Półwysep został nazwany na cześć syna Tezeusza, bohatera wojny trojańskiej. Na jego powierzchni także utworzono Park Narodowy o powierzchni 230 kilometrów kwadratowych. 

 • Treking z Łaźni Afrodyty do Niebieskiej Laguny

Najpopularniejszą formą aktywności w tej części Cypru jest trekking. Do wyboru jet wiele tras, a najpopularniejsza z nich wiedzie do Niebieskiej Laguny z Łaźni Afrodyty. Na pobliskim parkingu (darmowym) zostawiamy auto i kierujemy się w stronę wejścia. Omijamy zamknięte Łaźnie Afrodyty i ruszamy na trasę. Po drodze podziwiamy malownicze widoki, które czasem przypominają bardziej angielskie wybrzeże niż śródziemnomorskie. To pewnie sprawka zimowego klimatu na Cyprze, który o tej porze roku jest soczyście zielony!

Trasa z Łaźni Afrodyty do Niebieskiej Laguny to ok. 5,4 km. Niestety, podczas naszego trekkingu warunki były fatalne – ślisko, ogromne kałuże, zapadliska itp. Zdecydowaliśmy się na pokonanie tylko połowy trasy, która przez wielu oceniana jest jako bardziej spektakularna. Niektórzy decydują się też wracać inną ścieżką, prowadzącą nieco w górę. My ze względu na słabe warunki pogodowe (deszcz) wróciliśmy tą samą trasą. Mimo to, zaliczamy ten noworoczny spacer do udanych, ze względu na przepiękne widoki! 🙂

 • Lara Beach

Nie do końca wiedząc w co się pakujemy, pojechaliśmy zobaczyć dziewiczą plażę Lara. To przepiękny, nieskażony turystyką teren! Już sama droga do tego miejsca jest zjawiskowa, ale dla kierowcy to istny koszmar. Droga jest szutrowa, pełna wystających kamieni gotowych rozerwać auto na strzępy. Jeśli jechaliście samochodem na Balos na Krecie, to wierzcie nam – Balos przy tym to pikuś!

Niefortunna droga (której pokonanie zaleca się wyłącznie autom 4×4) nieco wypatrzyła nam obraz Lary. Z perspektywy czasu muszę jednak przyznać, że jest to naprawdę piękne miejsce, które szczególnie upodobały sobie żółwie. Są to tereny lęgowe Caretta-Caretta i Mydas, dlatego w okresie wakacyjnym nie wolno przebywać na plaży po zachodzie słońca. Na plaży nie ma też infrastruktury, więc jeśli się tu wybieracie to pamiętajcie o odpowiednich zapasach prowiantu!

Co warto zobaczyć na Cyprze? Kanion Avakas!

W pobliżu Półwyspu Akamas znajduje się jeszcze jedno miejsce godne uwagi. Niestety, my ze względu na porę zimową musieliśmy zrezygnować z Kanionu Avakas. O tej porze drobny strumień zamienia się w rwącą rzekę, która może być niebezpieczna. Stąd też odradza się wycieczki do kanionu zimową porą. 

Szlak podąża biegiem rzeki Avgas, od której pochodzi nazwa wąwozu. W ostatnim odcinku szlak znajduje się podobno w strumieniu, w którym woda zwykle płynie przez cały rok. Trasa przez wąwóz charakteryzuje się gęstą roślinnością oraz wyjątkowo atrakcyjnym, zacienionym i wilgotnym środowiskiem. Według danych z Internetu poziom trudności nie jest wysoki, a na pokonanie wąwozu wystarczy ok. 45 minut. Długość trasy to 1.2 km. 

Co warto zobaczyć na Cyprze? Wrak Statku Edro III!

Jaka wyspa, taka zatoka wraku! Choć Zakynthos pod tym względem jest bardziej spektakularne, to i tak muszę przyznać, że cypryjski wrak zdobył nasze uznanie! Przyjechaliśmy tu prosto z Półwyspu Akamas, idealnie na zachód słońca. Rzeczywiście – miejsce o tej porze dnia prezentuje się niezwykle malowniczo. 

Pewnie zastanawiacie się jaka historia kryje się za tym statkiem? Otóż na początku października 2011 roku statek wyruszył w rejs z Limassol w kierunku Rodos. Nocą zerwała się silna burza, a statek po nieudanej walce z falami, w końcu osiadł na kamienistym dnie. Ośmioosobową załogę uratowała helikopterem brytyjska armia. Wkrótce ze statku ściągnięto pozostałe paliwo, dzięki czemu nie jest on groźny dla środowiska. Obiekt ma ok. 95 m długości i 14 m szerokości oraz wysokość 12 pięter. 

Co warto zobaczyć na Cyprze? Wioskę Lania!

Nasz kolejny dzień na Cyprze poświęcamy odwiedzeniu mały wiosek u podnóża gór Troodos. Zaczynamy od tej najbliżej położonej od Limassol – Lanii. 

Lanię najlepiej przejść wzdłuż i wszerz – nie zajmie Wam to dużo czasu. Podczas naszego zwiedzania towarzyszył nam deszcz, a wiosenny krajobraz bardziej przypominał już jesienny. Mimo to, daliśmy się oczarować tradycyjnym cypryjskim domostwom, które niedawno zostały odnowione. Lania słynie z uprawy winogron, dlatego też nazwa tego miejsca pochodzi od imienia córki boga Dionizosa. W tutejszych winnicach wytwarzana jest m.in. Commandaria (słodkie wino deserowe), Zivania oraz Soutzoukos (rodzaj słodyczy). Warto przyjechać tu w maju, kiedy gospodynie domowe zapraszają turystów do swoich gospodarstw w ramach festiwalu!

Co warto zobaczyć na Cyprze? Lofou!

Naszym kolejnym przystankiem jest pobliska wioska Lofou! Swoją nazwę bierze z języka greckiego i oznacza wzgórze. Rzeczywiście wioska zdaje się być wciśnięta gdzieś między góry i uprawne pola. Podobno powstała na początku XII wieku kiedy wyspę najechali Arabowie, a miejscowa ludność uciekła z wybrzeży w głąb lądu.

Dziś Lofou to przede wszystkim piękna, tradycyjna cypryjska wojska. Regionalne władze wspierają mieszkańców i udzielają dofinansowania tym, którzy zdecydują się na remont swoich domów. Zdefiniowano nawet specjalną strefę, która praktycznie obejmuje całą starą wioskę, a znajdujące się w jej obrębie domy muszą zostać zachowane lub zbudowane zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Omodos!

Omodos to bez wątpienia najpopularniejsza cypryjska wioska u podnóży gór Troodos! Po raz pierwszy, będąc poza sezonem, nie starczyło dla nas miejsca na parkingu! 🙂 

Już sama trasa z Lofou do Omodos to przyjemność dla naszych oczu. Piękne doliny i tarasy otoczone przez monumentalne cypryjskie góry towarzyszą nam całą drogę. 

Podobnie jak pozostałe wioski słynie z produkcji wina i malowniczej architektury. Historia miasteczka także sięga czasów średniowiecza, co potwierdza chociażby tłocznia wina z tamtego okresu. Warto zatrzymać się tutaj na krótki postój i przejść się po brukowanych uliczkach Omodos.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Wodospad Millomeris!

Nieopodal Omodos znajduje się największy wodospad na Cyprze – Millomeris. Nie spodziewajcie się jednak zbyt wiele po tym miejscu, bo wodospad ma zaledwie 15 metrów wysokości. Zakładam, że zimą, kiedy to opadów jest więcej prezentuje się znacznie lepiej niż suchym latem. W każdym razie, jeśli jesteście w pobliżu, to warto się tutaj wybrać! 🙂

Co warto zobaczyć na Cyprze? Wodospad Caledonia!

Skoro już piszemy o tych wodospadach na Cyprze, to warto wspomnieć o jeszcze jednym – Caledonia. Niestety, ten wodospad oddalony jest od parkingu około godziny drogi, a ze względu na ciężkie warunki na trasie – zrezygnowaliśmy. Latem trasa nie jest wymagająca, dlatego jeśli będziecie tu o przyjaźniejszej porze roku nie zwlekajcie! Nas pokonał deszcz, błoto i brak odpowiedniego obuwia oraz stroju.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Góry Troodos!

Ostatnim naszym przystankiem tego dnia były Góry Troodos. Podczas relacjonowania wyjazdu w Mediach Społecznościowych niektóre osoby nie mogły uwierzyć, że Cypr może być aż tak zaśnieżony! A no może i jest to całkiem normalne o tej porze roku! W końcu najwyższy szczyt – Góra Olimp – ma aż 1952 metry wysokości. 

Mimo tej względnej normalności, ludzie którzy przyjechali do Troodos zachowywali się tak, jakby pierwszy raz w życiu widzieli śnieg. Wpakowaliśmy się w taki korek, że aż żałowaliśmy, iż w ogóle tam pojechaliśmy! Ludzie zostawiali auta na ulicy, bo parkingi były wypchane po brzegi, a kierowcy nie byli wstanie przejechać przez miejscowość. Paraliż!! Na szczęście udało nam się na chwilę opuścić samochód i zanurzyć się w cypryjskim śniegu. 😉

Góry Troodos są wyjątkowe pod względem geologicznym i są jednym z niewielu miejsc na świecie, w których naukowcy mogą badać skorupę oceaniczną bez konieczności schodzenia do morza. Wszystko za sprawą podwodnego wulkanu, który wybuchł 90 milionów lat temu i przyczynił się do powstania wyspy. Obszar Troodos jest także domem dla jednego z 5 najbardziej bogatych w miedź obszarów na świecie. Niektórzy twierdzą, że nazwa wyspy „Kypros” pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi „cuprum”.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Nikozję!

Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Cypru – Nikozji. Jadąc tam nie spodziewaliśmy się za wiele. W końcu nie ma tam wyróżniających się zabytków, którymi inne europejskie stolice mogą się pochwalić. A jednak, spacer po Nikozji okazał się szalenie ciekawym, ale też niezwykle przykrym doświadczeniem. Nie sposób uwierzyć, że tak wygląda jedna ze stolic Unii Europejskiej…

Odkąd na Cyprze zamieszkali Turcy, wyspa nigdy nie zaznała spokoju. Zamach stanu w 1974 roku przypieczętował podział wyspy, który utrzymuje się do dziś. Zielona linia przebiega idealnie przez środek stolicy Cypru, dzieląc ją na część cypryjską i turecką. Wyznaczoną granicę do dziś pilnują żołnierze ONZ nierzadko trzymając w dłoniach długą broń. Trudno uwierzyć, że jest się na terenie UE, do której Cypr przystąpił w tym samym czasie co my, czyli w 2004 roku. W niektórych częściach starego miasta wyznacznikiem granicy jest drut kolczasty, a przylegające doń budynki nierzadko stoją opuszczone. Nikogo nie dziwią gruzy w samym centrum miasta czy powybijane szyby. Już nie raz w historii zdarzały się działania partyzanckie, które skutecznie odstraszają mieszkańców do inwestowania w tą część miasta. A szkoda, bo Nikozja musiała być kiedyś pięknym, śródziemnomorskim miastem. Świadczą o tym chociażby drzwi do wielu opuszczonych i zrujnowanych domów. Niektóre z nich pochodzą nawet z końca XIX wieku i zaprojektowane są w stylu Art Niveau.

 • Na co warto zwrócić uwagę w Nikozji w strefie cypryjskiej?

Skoro podzieliłam się już z Wami kilkoma subiektywnymi opiniami na temat stolicy Cypru, to teraz podpowiem Wam na co warto zwrócić uwagę. Jeśli przyjedziecie tutaj autem, to polecam je zostawić na darmowym parkingu w pobliżu Bramy Famagusty. Nikozję, podobnie jak pozostałe miasteczka na Cyprze polecam przejść wzdłuż i wszerz.

 • Brama Famagusta – to fragment starych murów weneckich z XVI wieku, które kiedyś otaczały Nikozję. Było to wówczas jedno z trzech wejść do miasta

 

 • Pałac Arcybiskupi i Katedra – zbudowany w 1960 roku w stylu neobizantyjskim. Jest on siedzibą ortodoksyjnego kościoła na Cyprze. Przed budynkiem znajduje się pomnik Makariosa III – Arcybiskupa Cypru i pierwszego prezydenta po proklamowaniu niepodległości. Tuż obok pałacu znajduje się XVI-wieczna Katedra św. Jana. W pobliskich budynkach znajduje się też Muzeum Bizantyjskie i Muzeum Etnograficzne

 • Shacolas Tower Museum and Observatory – Warto wjechać na ostatnie piętro tego budynku, z którego za 2.5 euro możecie podziwiać panoramę miasta

 • Murale – jest ich mnóstwo w Nikozji, a niektóre są naprawdę piękne

 • Meczet Omeriye – jedna z najważniejszych muzułmańskich budowli poza strefą turecką

 • Ulica Ledras – na której to znajduje się przejście graniczne na stronę turecką, co też Wam polecamy! Wystarczy wylegitymować się dokumentem tożsamości.

 • Na co warto zwrócić uwagę w Nikozji w strefie tureckiej?

Zdecydowanie bardziej do gustu przypadła nam część turecka, chętnie odwiedzana przez Polaków. Przez chwilę mamy nawet wrażenie, że jesteśmy w Polsce, bo każdy mijany turysta mówi w naszym języku. Tuż po przejściu granicy rozpoczyna się szalona strefa handlu, w której można kupić największe markowe podróby, biżuterie oraz zjeść tradycyjnego kebaba!  Mimo to, i tu nie brak obskurnych i zdewastowanych uliczek, do których aż strach się zapuszczać.

 

 • Büyük Han – to największy karawanseraj (dawne miejsce postoju karawan budowane głównie w świecie Arabskim) i jeden z najpiękniejszych budynków na wyspie! Wybudowany przez Turków w XVI wieku. W okresie brytyjskiej okupacji służył jako więzienie. Dziś znowu tętni życiem, będąc centrum kultury, domem lokalnych knajpek i miejscem do sprzedaży regionalnego rękodzieła.

 • Meczet Selima – wzniesiony pierwotnie jako gotycka katedra św. Zofii, miejsce koronacji królów Cypru. W 1570 roku przebudowany na meczet.

 • Stary zamek – tuż obok meczetu znajdują się pozostałości starego zamku, w którym obecnie funkcjonuje bazar. Warto zaglądnąć!

Co warto zobaczyć na Cyprze? Larnakę!

Po Nikozji udaje nam się jeszcze zobaczyć tego samego dnia Larnakę, czyli ponad 50 tysięczne miasto, trzecie co do wielkości w kraju. To właśnie tu znajduje się drugie lotnisko, do którego przylatują turyści zatrzymujący się głównie we wschodniej części wyspy. 

Zostawiliśmy auto na darmowym parkingu w okolicach stacji autobusowej i ruszyliśmy na spacer. Zmierzaliśmy w stronę katedry św. Łazarza po imponującej 600 metrowej promenadzie. O tej porze była względnie pusta, ale spacer wzdłuż morza pod falującymi palmami był naprawdę przyjemnym doznaniem.

Najpiękniejszym obiektem w Larnace jest Katedra św. Łazarz. To prawosławna świątynia w Larnace, wzniesiona w IX w. i odnowiona w XVII w.

Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition.

Jednak bez wątpienia najciekawszym miejscem w Larnace jest jezioro Salt Lake. Składa się ono z czterech akwenów Aliki (największy) Orphani, Soros i Spiro. W lecie jezioro kompletnie wyparowuje pozostawiając po sobie grubą skorupę soli. W okresie od listopada do marca można tu spotkać wszelakiego rodzaju ptactwo, w tym słynne flamingi! Dzięki ich pięknemu różowemu upierzeniu, można je bez problemu dostrzec. Gorzej im jednak zrobić zdjęcie bez odpowiedniego obiektywu.

Nad Jeziorem Salt Lake znajduje się też bajecznie położony meczet Hala Sultan Tekke, znany też jako Meczet Umm Haram. Umm Haram była ciotką Mahometa, która według legendy zabiła się spadając z osła podczas oblężenia Cypru w 649 roku. W miejscu jej pochówku powstał wspomniany meczet, który stał się odtąd celem wielu pielgrzymek.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Vavle!

Przedostatni dzień na Cyprze ponownie poświęcamy małym, uroczym wioskom. Na początku zatrzymujemy się w spokojnej Vavle, która jest tak cicha, że oprócz nas nie spotkaliśmy tu żywego ducha! 

Dzisiaj Vavla przeżywa nowy renesans, który został ogłoszony przez rząd jako „zachowane miejsce historii kultury”. Wiele zrujnowanych domów odrestaurowano z historyczną dokładnością do ich pierwotnego stanu, choć wyposażono je we wszystkie udogodnienia zapewniające wygodne, nowoczesne życie. Gleba w Vavla jest stosunkowo żyzna i nadaje się do uprawy oliwek, chleba świętojańskiego, owoców cytrusowych (mandarynki, pomarańcze, cytryny), winorośli i zbóż. Dziś jednym z głównych zawodów i rzemiosł wioski jest pszczelarstwo. Wioska produkuje miód „Vavla”, który jest sprzedawany na całym Cyprze. W Vavli jest dużo tymianku i polnych kwiatów, które są głównymi składnikami tego miodu.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Kato Drys!

Idyllicznie położona wioska Kato Drys to idealne miejsce na agroturystykę. Kato Drys oznacza po grecku „niższy dąb”, a wioska istnieje od okresu bizantyjskiego.

Wytwarzane tu produkty rolne obejmują między innymi winogrona, owoce cytrusowe, migdały, oliwkę i chleby świętojańskie, a rękodzieło słynnej koronki Lefkara jest tutaj również praktykowane.

Wioska jest częścią 7. szlaku wina na wyspie, obejmującym górzystą miejscowość Larnaka – Lefkosia (Nikozja). Ma dwa ciekawe muzea: Muzeum Wsi i Muzeum Pszczół i Haftów.

Co warto zobaczyć na Cyprze? Lefkare!

Lefkara to bez wątpienia najpopularniejsza i moim subiektywnym zdaniem najpiękniejsza ze wszystkich wiosek na Cyprze! 

Swą sławę zawdzięcza koronce, która tradycją sięga prawdopodobnie XV wieku. Lefkara była wówczas cenionym  kurortem wśród weneckich arystokratów. Chłodniejsze lata od tych na wybrzeżu zachęcały do przyjazdu w te strony. Podobno to właśnie żony arystokratów wpłynęły w pewnym stopniu na technikę stosowaną przez kobiety z Lefkary.

Pod koniec XVI wieku miejscowość rozsławił sam Leonardo da Vinci, który odwiedził Cypr na zaproszenie ówczesnej królowej Katarzyny Cornaro. We wspomnianej Lefkarze kupił duży haftowany obrus, który później został podarowany Mediolańskiej Katedrze

Co ciekawe, dziś Lefkare zamieszkuje około 1000 osób, a jej mieszkańców można dziś znaleźć niemal na wszystkich kontynentach z powodu migracji. 

Co warto zobaczyć na Cyprze? Kurion!

Ostatniego dnia, mając go zaledwie pół, postanowiliśmy pojechać do pobliskiego Kurion. Choć miasto położone jest w obszarze brytyjskiego terytorium Akrotiri, administrowane jest jednak przez cypryjskie Ministerstwo Starożytności. Kurion to obecnie największe stanowisko archeologiczne na Cyprze, w skład którego wchodzą pozostałości starożytnego miasta Kurion oraz oddalone o dwa kilometry na zachód sanktuarium Apollina.

Najstarsze znalezione tu budowle datowane są na okres między XIV a XII wiekiem p.n.e. Największy rozkwit miasta przypadł na czasy Imperium Rzymskiego. Co ciekawe, do upadku miasta nie przyczynił się wrogi najazd, a trzęsienie ziemi w 365 roku n.e., po którym miasto nigdy całkowicie się nie podniosło. Ostatni mieszkańcy opuścili je dopiero w VII wieku po najeździe Arabów. 

Wejście na teren wykopalisk kosztuje 4,5 euro. Najlepiej zachowanym zabytkiem jest przepięknie położony amfiteatr z widokiem na morze. 

Wow! Dzięki za uwagę! 🙂

Siadając do tego tekstu nie sądziłam, że zajmie mi on aż tyle czasu. Tymczasem wyszła niezła kobyła, a i tak nie jest to wszystko co Cypr oferuje! 🙂

Jak pewnie zauważyliście w ogóle nie wspomniałam o części Północnej do której w ogóle nie dojechaliśmy. Wiele osób chwali sobie północną część Cypru, a znajdą się i tacy co twierdzą, że jest ona ciekawsza od południowej. Niestety, nie możemy się odnieść do tej kwestii, ale zachęcamy Was do udania się w te rejony!

Poza tym, Cypr to także świetne miejsce dla miłośników podwodnego świata. Sama chciałam spróbować swoich sił, ale niestety podczas mojego przyjazdu bazy nurkowe były nieczynne z powodu przerwy noworocznej. Warto mieć jednak taką możliwość na uwadze, szczególnie że na Cyprze działa nawet polskie centrum nurkowe!

Jeśli byliście w jakimś fajnym miejscu na Cyprze, o którym nawet tutaj nie wspomniałam, to koniecznie podzielcie się nim w komentarzu! Dajcie też znać jak tam Wasze wrażenia z Wyspy Afrodyty. 🙂

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10 komentarzy

 • Odpowiedz Izabela 2 lipca 2021 at 19:26

  Super opisy, fajnie, że podkreślenie subiektywności. Aż chce sie tam wszędzie być. Za 2 dni lecimy na Cypr, ale boimy się ruchu lewostronnego. Może orientujesz się, czy w Pafors łatwo i nie drogo można znależć jakiegoś kierowcę do objazdu? Pozdrawiam, z pewnością odnaję Twoje inne szczegóły wyjazdów. Miło mi było to czytać.

  • Odpowiedz womenofpoland 2 lipca 2021 at 21:49

   Cześć Iza! Dzięki za miłe słowa! Ruch lewostronny nie jest taki zły! Powinniście dać radę. 😁 Niestety nie wiem czy można wynająć jakiegoś kierowcę. Mam nadzieję, że uda Wam się ogarnąć pobyt na Cyprze! Bawcie się dobrze! 🥰

 • Odpowiedz Emilia 17 sierpnia 2021 at 12:24

  Hej, czy mogę zapytać z jakiej formy wynajeliscie auto? Czy zapłaciliście duży depozyt?

  Piękne zdjęcia! Pozdrawiam 😊

 • Odpowiedz Jola 20 sierpnia 2021 at 20:16

  Cześć, dziękuję za opisy z uroczymi zdjęciami. Za parę dni wybieram się na babski urlop na Cypr i dzięki Twojej relacji mam zaplanowane super wycieczki 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  • Odpowiedz womenofpoland 21 sierpnia 2021 at 00:44

   Cześć Jola! Uwielbiam takie komentarze! 🥰😍 Baw się dobrze na Cyprze 😘😘

 • Odpowiedz BeZi 27 sierpnia 2021 at 10:29

  Gratuluję wspaniałych podróży i świetnej strony ! Są bardzo inspirujące! Pochwalę się, że byłam na Cyprze 3 razy, oczywiście w różnych latach. To były wyjazdy w lipcu, październiku i grudniu. Każdy z nich miał swój wyjątkowy urok i zupełnie inny klimat. Ten w grudniu również był niesamowity (14-21.XII.). Troszkę padało, ale było też sporo słońca. I trafił się jeden dzień upalny jak na grudzień ! Było 27 stopni i sporo ludzi plażowało i kąpało się w morzu. Pani blog będzie dla mnie wspaniałą inspiracją! Jaka szkoda, że odkryłam go tak późno.

  • Odpowiedz womenofpoland 27 sierpnia 2021 at 15:07

   Cześć Bezi! O wow, to wyspę znasz lepiej niż ja! 🥰 Cieszę się, że przywołałam dobre wspomnienia! Mów mi Karolina! Pozdrawiam ❤️🥰😘

 • Odpowiedz Joanna 6 października 2021 at 13:13

  Czy Cypr na 7 dni to nie za długo? Czy 3 dni wystarczą na zwiedzanie?

  • Odpowiedz womenofpoland 6 października 2021 at 13:27

   Cześć Joanna! Po 3 dniach na pewno będziesz mieć niedosyt. Przede wszystkim Cypr to dość duża wyspa, więc sporo czasu zajmą też dojazdy. To co ja tutaj zaproponowałam to i tak tylko jakaś tam część tego co wyspa ma do zaoferowania! Pozdrawiam ❤️

  Zostaw komentarz