Como Europa Podróże Włochy

Co warto zobaczyć nad jeziorem Como?

2 września 2019
Najpiękniejsze włoskie jezioro??

Turkusowe alpejskie jeziora we Włoszech i tanie loty do Lombardii, to niezawodny przepis na udany weekend! Już od kilku lat tanie linie lotnicze umożliwiają naszym rodakom z różnych regionów Polski odkrywanie tego magicznego zakątka Włoch. Jezioro Como to nie jedyny akwen wodny w tym regionie, ale to właśnie od niego postanowiliśmy rozpocząć odkrywanie Lombardii. Wybraliśmy się tu na przełomie maja i czerwca, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Pogoda była wyśmienita, a turystów tyle co pies napłakał. Szybko zrozumieliśmy dlaczego gwiazdy takie jak George Clooney, Brad Pitt czy Sylvester Stallone mają tu swoje posiadłości. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny, a widoki zapierają dech w piersi. Zanim jednak tu przyjedziecie, to zobaczcie co warto zobaczyć nad Jeziorem Como!

Loty, dojazd i noclegi.

Nasz 4-dniowy wypad do Lombardii składał się z 3 przystanków: Mediolan – Jezioro Como – Bergamo. Jeżeli ciekawi Was ile zapłaciliśmy za loty na przełomie maja i czerwca, to zapraszam do wpisu o Mediolanie, gdzie wszystko dokładnie opisałam.

Nad Jeziorem Como nocowaliśmy w uroczej miejscowości Mandello del Lario. Przed wyborem noclegu, warto zorientować się, czy do danej miejscowości dojedziecie komunikacją miejską, jeśli nie macie auta. Do Mandello del Lario dojeżdża bezpośredni pociąg z Mediolanu. Czas podróży to ok. 55 min, a koszt biletu to ok. 6 euro. Rozkład znajdziecie tutaj. Bilety polecam kupować na stacji w automatach. My niestety spóźniliśmy się na nasz pociąg i żeby zdążyć na check in w hotelu wsiedliśmy do pociągu do Lecco, a potem przesiedliśmy się do autobusu. 

W Mandello del Lario nocowaliśmy w hotelu Mamma Ciccia. To bardzo przyjemny, aczkolwiek nadgryziony już zębem czasu obiekt z przestronnymi i ciekawie zaaranżowanymi pokojami. Niestety, nie było dostępu do Wi-Fi (no ale dwudniowy reset nie zaszkodzi) i znowu mieliśmy problemy z łazienką (prysznic był zepsuty). Dużym atutem było natomiast śniadania w formie szwedzkiego stołu i spory wybór oraz nielimitowana kawa z ekspresu! 🙂

Jak się poruszać?

Wiele osób odradza wynajem auta w tych rejonach ze względu na wąskie drogi i całkiem dobrą komunikację między miastami. Rzeczywiście, to drugie świetnie funkcjonuje o czym sami mogliśmy się przekonać. Do dyspozycji jest statek, pociąg i autobus. Ceny różnią się w zależności od długości trasy i rodzaju transportu. Jeśli planujecie np. dużo podróży statkiem warto wówczas zakupić bilet 24 godzinny, który w 2019 kosztował w naszej strefie 21 euro. Czasami jednak bardziej opłacalnie wychodzą pojedyncze przeprawy, więc warto mieć przygotowany plan. Alternatywą może być przejazd pociągiem, który jest nieco szybszy, ale mniej widowiskowy od statku. Nie przejmujcie się jeśli nie ma automatów, albo kasy na dworcu są zamknięte – bilet można kupić u konduktora. Dodatkowo, między miastami krążą jeszcze autobusy, ale tego środka transportu nie mieliśmy okazji przetestować. Tutaj znajdziecie wszystkie informacje o komunikacji miejskiej nad Como.

Pływanie statkiem to także świetny sposób na zwiedzanie Jeziora Como

Co warto wiedzieć o Jeziorze Como? 🙂

Zanim jeszcze opowiem Wam o naszych doświadczeniach, zdradzę Wam kilka encyklopedycznych, ale niezwykle ciekawych informacji o Como! 🙂

Przede wszystkim to trzecie co do wielkości jezioro we Włoszech (po Gardzie i Maggiore), ale za to najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie. Przeciętna głębokość to 154 metry, a największa to 425 metrów. Kształtem przypomina literę „Y” przez co jest niezwykle długie (51 km), ale za to bardzo wąskie (maksymalna szerokość to tylko 4,5 km).

W jeziorze można się kąpać, ale jakość wody w niektórych miejscach nie zachęca do tego typu aktywności. Niska temperatura wody także nie sprzyja amatorskim kąpielom. Ze względu na bliskość Alp tutejszy klimat jest nieco chłodniejszy i bardziej mokry od pozostałej części Włoch. W trakcie naszego pobytu w dzień było bardzo ciepło, ale wieczorem kurtka była obowiązkowym elementem garderoby. Tutaj możecie zobaczyć jak przedstawiają się dane historyczne klimatu.

Piękno w czystej postaci! 🙂

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Mandello del Lario!

Mandello del Lario to mała, urocza miejscowość nad Jeziorem Como. Wybraliśmy ją na naszą bazę wypadową ze względu na stosunkowo dobre ceny noclegów. To raczej spokojne miejsce, bez tłumu turystów czy monumentalnych willi. Jeśli jednak jest Wam po drodze, to warto się tutaj zatrzymać na szybkie espresso. Można złapać kilka ciekawych kadrów, czy odpocząć od zgiełku w pobliskim parku. Tutaj wciąż przeważają mieszkańcy ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi nad hałaśliwymi turystami.

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Varenne!

Przez wielu Varenna uważana jest za najpiękniejsze miasteczko nad Jeziorem Como i my również podpisujemy się pod tym stwierdzeniem! Nie bez powodu zdobi okładki folderów promujących ten region Włoch. Historia Varenny sięga VIII wieku, kiedy to miasto założyli rybacy. Jednak turystyczne walory miasta odkryto dopiero po II Wojnie Światowej. Od tamtej pory, z roku na rok miasto staje się coraz bardziej popularniejsze.

  • PIAZZA SAN GIORGIO

Zwiedzanie Varenny rozpoczynamy od placu głównego San Giorgio. Przyjechaliśmy tu z Mandello del Lario i kierowaliśmy się w stronę willi. Na naszej drodze pojawił się zabytkowy kościół z XIII wieku o tej samej nazwie co plac. Zdecydowanie lepiej prezentuje się popołudniu, kiedy to słońce oświetla jego surową fasadę.

  • VILLA CIPRESSI

Willa Cipressi to szereg zabudowań powstałych w latach 1400-1800 na zlecenie bogatych włoskich rodzin. Choć w głównej mierze Willa Cipressi to luksusowy 4-gwiazdkowy hotel, to jego ogrody udostępniane są do zwiedzania dla osób z zewnątrz za dodatkową opłatą (6 euro w 2019 roku). Bajeczne tarasy warte są chwili uwagi, więc jeśli się zastanawiacie nad wejściem do środka, to my polecamy! 🙂 Tutaj znajdziecie godziny otwarcia i aktualne ceny biletów.

  • VILLA MONASTERO

Przedłużeniem Villi Cipressi jest Villa Monastero. To dawny klasztor, który został przebudowany w elegancką willę. Znajduje się na znacznie większym obszarze niż Villa Cipressi, choć wejście do ogrodów kosztuje tyle samo. Dodatkowo udostępniony jest też dom muzealny, w którym można zobaczyć jak toczyło się życie mieszkańców luksusowych budynków (płatne dodatkowo 3 euro). Na terenie Villi Monastero znajduje się też kawiarenka, gdyby ktoś zapragnął rozkoszować się pięknem tego miejsca nieco dłużej. Więcej szczegółów dotyczących godzin otwarcia i aktualnych cen biletów znajdziecie tutaj.   

  • PORT

Najpiękniejszym miejscem w Varennie jest jednak malowniczo położony port. W kolorowych kamienicach znajdują się głównie restauracje i bary, ale także butiki z odzieżą czy biżuterią. To chyba też najbardziej urokliwe miejsce nad Jeziorem Como, dla którego specjalnie nie zdążyliśmy na zaplanowany wcześniej statek. 😉

  • ZAMEK VEZIO

Najbardziej tajemniczym miejscem w mieście jest położony na wzgórzu Zamek Vezio. Jego historia pozostaje nieznana, nawet nie do końca wiadomo kiedy mógł powstać. Droga z centrum Varenny to około 40 minutowy marsz pod górkę.  My zadowoliliśmy widokiem na zamek ze statku odpływającego w kierunku Bellagio.

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Bellagio!

Bellagio znajduje się w połowie drogi między dwiema najbardziej wysuniętymi na południe gałęziami jeziora i jest znane na całym świecie z pięknych willi z widokiem na wodę (takich jak Villa Serbelloni lub Villa Melzi). Nie decydujemy się na zwiedzanie willi w Bellagio, a chętnym zostawiamy linka, pod którym możecie sprawdzić godziny otwarcia i ceny.

Centrum starego miasta Bellagio ma jedną główną drogę, Via Giuseppe Garibaldi, która prowadzi do Punta Spartivento (wierzchołek wioski) w niecałe 10 minut. Via Giuseppe Garibaldi okupowana jest przez dziesiątki sklepów, w których odwiedzający mogą znaleźć lokalne jedzenie, wyroby skórzane, odzież, perfumy i pamiątki. W jednym ze sklepów zaopatrujemy się w magnes. 

Przy Piazza della Chiesa można podziwiać Bazylikę San Giacomo, romański kościół zbudowany w XI-XII wieku. Warto też przespacerować się po promenadzie biegnącej wzdłuż jeziora.

Bellagio

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Ville Carlotta!

Villa Carlotta to kolejny, godny uwagi obiekt znajdujący się na przeciwko Bellagio, w miejscowości Tremezzo. Wybudowano ją w XVIII wieku na zlecenie rodziny Clerici, która wzbogaciła się na produkcji jedwabiu. Dość szybko uznano ją za jeden z najpiękniejszych i najważniejszych obiektów nad Jeziorem Como. Willę otacza potężny ogród, który miejscami przekształca się w tropikalną dżunglę. Oprócz tego, znajdziemy tu jeszcze azalie, kamelie, cytrusy, paprocie, palmy i bambusy. Nie sposób przejść cały ogród, choć i tak udało nam się zobaczyć sporą jego część. Wejście kosztuje 10 euro, ale z całego serca polecamy Wam to miejsce! 🙂 Aktualne informacje o willi znajdziecie tutaj.

Luksusowy Grand Hotel obok Villi Carlotty

W Tremezzo polecamy Bar Red and White, w którym smacznie zjecie i nie zbankrutujecie!

 
Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Ville del Balbianello!

Do Villi del Balbianello najlepiej podpłynąć od strony południa (miasta Como) skąd będziecie mieli widok na najpopularniejszy przylądek nad jeziorem. Niestety, płynąc tu z Bellagio, nie zobaczymy tego malowniczego cypla, co przyjmujemy z dużym rozczarowaniem. Wysiadając w Lenno czeka nas jeszcze około 1,5 kilometrowy spacer do willi.

Kupujemy bilet łączony za 20 euro, który umożliwia nam zwiedzanie ogrodu oraz zwiedzanie willi z przewodnikiem. Do rozpoczęcia wycieczki mamy godzinę czasu, więc w między czasie spacerujemy po ogrodzie. Ogród Balbianello to najstaranniej zadbane rośliny nad całym jeziorem! Tutaj żadna roślina nie rośnie przypadkowo, a każde drzewo wydaje się mieć ściśle określony kształt. Ciężko uwierzyć, że człowiekowi udaje się nad tym wszystkim zapanować i muszę przyznać, że wygląda to niezwykle spektakularnie! Nic dziwnego, że miejsce to było tłem dla filmów tj. Gwiezdne Wojny czy Casino Royal.

Historia Villi Balbianello rozpoczyna się w XIII wieku wraz z powstaniem klasztoru franciszkańskiego. Jednak właściwa rozbudowa willi przypada dopiero na wiek XVIII, kiedy to kardynał Angelo Maria Durini nabył posiadłość i wybudował tu rezydencję letnią. Ostatnim właścicielem willi została hrabia, podróżnik Guido Monzino, który oprócz zabytkowych mebli, zostawił w willi wiele skarbów z najrozmaitszych zakątków świata.

Co (jeszcze) warto zobaczyć nad Jeziorem Como?

Z naszego doświadczenia to już wszystko, bo tylko (albo aż) tyle udało nam się zobaczyć podczas 2 dni. Choć miasta takie jak Como i Lecco nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami podróżnych, to jednak czuje lekki niedosyt, że nie udało mi się ich zobaczyć. 

Równie interesująca wydaje się być Pigra, która jest położona 850 m n.p.m. Można do niej dotrzeć kolejką, a potem skierować się na ścieżkę widokową. 

Intrygująca wydaje się także jedyna wyspa na Jeziorze Como – Isola Comacina.

A Wy? Jakie ciekawe miejsca odwiedziliście będąc nad Jeziorem Como? Dajcie znać! 🙂

Po Jeziorze Como, przyszedł czas na Bergamo.

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

10 komentarzy

  • Odpowiedz Marcin BWZ 9 września 2019 at 08:36

    To jezioro to jakaś poezja. Zrobiliście sobie całkiem przyjemny trip. Też o takim w tym roku myślałem, ale niestety nie doszedł do skutku. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zanim będę wybierał się do Bergamo i okolic znowu zajrzę na ten blog, żeby odświeżyć swoją wiedzę. Wielkie dzięki za wszystkie informacje 😉

    • Odpowiedz womenofpoland 9 września 2019 at 17:18

      Marcin! Koniecznie musisz się wybrać! Okolica przepiękna, warto poświęcić na nią dwa-trzy dni ❤️

  • Odpowiedz AnnRK 12 września 2019 at 08:39

    Zachwycające miejsce. Mam je na celowniku i koniecznie muszę się tam wybrać. Wtedy wrócę do Twojego wpisu. 🙂

    • Odpowiedz womenofpoland 12 września 2019 at 08:54

      Hej AnnRK! Polecam z całego serca! Magiczne miejsce 💙😍

  • Odpowiedz Marian 19 stycznia 2020 at 14:56

    To prawda. że jest to jedno z tych zachwycających miejsc we Włoszech, które na długo zapadają w naszej pamięci. Byłem tam dwukrotnie z żoną Kasią mieszkając w Pellio z widokiem na jezioro Lugano ( Ceresio ) u zaprzyjaźnionej z nami Ani i jej mamy Grażynki . Dziękujemy raz jeszcze za pokazanie cudownych zakątków wokół Como (Lario ) i serdecznie pozdrawiamy. Każde z miasteczek nad Como ma swój niezaprzeczalny urok i klimat, co widać na pięknych zdjęciach Karoliny i Darka. Nas urzekło Bellagio z uliczkami schodzącymi nad jezioro i mnóstwem sklepików z torebeczkami, z których trudno było wyciągnąć Kasię z pustymi rękami, oraz malutkie Brienno, w którym przeurocze domki, tajemnicze przejścia cofająca nas w czasie. Wielką frajdą była jazda tymi górskimi drogami i dróżkami ( nasza kia ceed sprawiała się znakomicie ). Dla zmotoryzowanych „bez lęku wysokości i silnymi nerwami” pozwolę sobie zaproponować kilka tras z Pellio d’Intelvi. Polecam przejazd pod hotel Belvedere z widokiem z tarasu na Lugano, wycieczkę do Erbonne po stronie włoskiej i przejście do Szwajcarii po drewnianym wiszącym mostku nad bardzo głębokim strumieniem. A może wjazd do Orimento ( niezła jazda, czasami po resztkach asfaltu, żeby się wyminąć z pojazdem wjeżdżającym lub zjeżdżającym trzeba było cofać po kilkadziesiąt metrów po wąskiej krętej drodze bez zabezpieczeń, ze złożonymi lusterkami ). To początek trasy turystycznej na M. Generoso – szczyt troszkę wyższy od naszej Śnieżki z niwzbyt trudnym wejściem. Widoki jedyne w swoim rodzaju : z jednej strony dalekie łańcuchy Alp, jezioro Lugano z drugiej strony Lombardia leżąca pod stopami. Ze szczytu można zjechać szynową kolejką górską do Campione w Szwajcarii i wrócić tą samą drogą kolejką ( można również zejść i wejść ta drogą- kto wytrwałym zabroni ). A posiadającym trochę więcej gotówki przejazd przez Pellio, drogą SP 13 zwaną przez miejscowych valmarą, do Campione , enklawy włoskiej na stronie szwajcarskiej, do pięknego kasyna lub … po szwajcarskie czekolady. Miejscowi jeździli również po paliwo – rzadko kiedy stosowne służby stoją na tym przejściu. Będąc na jeziorem Como koniecznie trzeba wjechać samochodem na punkt widokowy Sighignola zwany balkonem Europy. Dlaczego? Sprawdźcie sami bo warto za każde pieniądze. Masz rację ( jak zawsze ), że widok na willę del Balbianello jest przeuroczy gdy płynie się od strony południa – my z Argegno. Czy już pisałem, że Wasz blog jest świetny ? Wielkie dzięki za mnóstwo informacji! Skorzystam z opisów dotyczących Wybrzeża Amalfitańskiego. Mam prawie gotowca na kolejny wyjazd – powrót po 29 latach.

    • Odpowiedz womenofpoland 19 stycznia 2020 at 17:37

      Cześć Marian! Bardzo dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że nasz blog przypadł Ci tak bardzo do gustu! ❤️ Ogromnie też dziękujemy za podzielenie się z nami i czytelnikami wspomnieniami z pobytu! Na pewno Twoje wskazówki przydadzą się zmotoryzowanym, a może i nam samym w przyszłości! Życzymy udanego powrotu na Amalfi – koniecznie je od nas pozdrów! 😊😊

  • Odpowiedz Mietek 28 stycznia 2020 at 06:43

    W Como zatrzymujemy sie od lat w drodze na poludnie Wloch, jednak jakos nigdy nie bylo czasu na bardziej dokladne zwiedzenie okolicy…, a szkoda.

    • Odpowiedz womenofpoland 28 stycznia 2020 at 07:39

      Hej Mietku! W takim razie mam nadzieję, że będziesz mógł niebawem nadrobić te straty 😊 Pozdrawiam!

  • Odpowiedz Danka_szu 28 kwietnia 2023 at 17:51

    Karolina tu Danka 🙂 właśnie czytam po raz kolejny Twój wpis o Como i sobie zapisuje co trzeba:)

    • Odpowiedz womenofpoland 28 kwietnia 2023 at 18:01

      Hej Danka!!! Ale super! Bardzo mi miło cieszę się 😍🥰

    Zostaw komentarz