Europa Lombardia Podróże Włochy

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć?

4 września 2019
Ulubiony kierunek Polaków!

Gdzieś po środku malowniczej Lombardii, niespełna 50 km od Mediolanu, usytuowane jest małe, włoskie miasteczko Bergamo. Choć liczy zaledwie 120 tysięcy mieszkańców, zna je każdy łowca tanich biletów lotniczych. To lubiany kierunek przez naszych rodaków, którzy często wybierają się w te rejony. Nie tylko miasto kusi przyjezdnych, bo i okolica jest warta zachodu! Pomysłów na weekend w Bergamo jest mnóstwo, bo można je połączyć z wypadem nad jezioro lub do innych pobliskich miasteczek. W ten sposób była właśnie zorganizowana nasza wycieczka, która obejmowała Mediolan, Jezioro Como i Bergamo. O tych pozostałych miejscach już Wam opowiedzieliśmy, więc teraz pokażemy Wam jak zorganizować Bergamo w 1 dzień.

Noclegi

Do Bergamo przyjechaliśmy pociągiem z nad Jeziora Como. Na drugi dzień wracaliśmy do Krakowa o 18 dlatego zależało nam, żeby rozpocząć zwiedzanie z samego rana. Jedną noc w Bergamo spędziliśmy Double room in city center, który okazał się całkiem przyjemnym obiektem. Mieliśmy wspólną łazienkę, ale nie stanowiło to dla nas dużego problemu, zwłaszcza, że byliśmy tu jedną noc. Przy check in zamówiliśmy dodatkowo śniadanie, które kosztowało nas tylko 3 euro. Nie oczekujcie jednak zbyt wiele po tych 3 euro (serwowana jest m.in. pizza), ale idzie się najeść! 😀 Duży plus dla obiektu za fajne widoki z okna i możliwość zostawienia bagaży.

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Bergamo Citta Bassa!

Bergamo podzielone jest na dwie części: zabytkowe górne miasto i dolne nowoczesne. Zaczynamy od tej drugiej części, bo to właśnie tutaj znajduje się nasz hotel i stąd też rozpoczynamy zwiedzanie miasta. Od razu kierujemy się w stronę górnego miasta, gdyż jego nowoczesna część nie jest zbyt atrakcyjna. Najciekawszym miejscem jest szeroka brama (Porto Nuovo), której zwieńczeniem są dwa symetryczne neoklasyczne budynki. Na przeciwko bramy znajduje się monumentalny, barokowy kościół Santa Maria Immacolata. Imponujący jest też pomnik upamiętniający poległych żołnierzy w trakcie II WŚ.

Santa Maria Immacolata

Z dołu do góry, czyli kolei Funicolare

Tego dnia upał dawał nam się tak we znaki, że chodziliśmy od cienia do cienia. Na szczęście w Bergamo go nie brakuje, ale i tak nie chcieliśmy się nadwyrężać. Dlatego też zdecydowaliśmy się na dojazd do Górnej Części Miasta kolejką, która została wybudowana już w 1887 roku! Pamiętajcie jednak, że w sezonie lubią być tutaj spore kolejki, więc warto zakupić bilet (kilka euro w dwie strony) w pobliskim Tabachi (a nie np. w kasach obok kolejki) i uzbroić się w cierpliwość. Nam przyszło stać w czerwcową niedzielę około 15 minut. 

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Bazylikę Santa Maria Maggiore!

Kiedy wjeżdżamy na górę, odnosimy nieodparte wrażenie, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu! Górne miasto to rzeczywiście inna bajka – życie wydaje się tu płynąć innym tempem. Niestety, dla nas czas nie jest łaskawy, więc szybko zmierzamy do miejsca, które chcieliśmy zobaczyć w pierwszej kolejności. Zwiedzanie rozpoczynamy od wizyty w XII wiecznej Bazylice Santa Maria Maggiore. Jej zewnętrzny wystrój zachowuje elementy lombardzkiego stylu romańskiego, natomiast wnętrze posiada charakterystyczne cechy baroku. Do Bazyliki można wejść z czterech stron, jednak najbardziej imponujące wejście prowadzi przez portal czerwonych lwów. Bazylika przez wielu uważana jest za piękniejszą od samej katedry, z czym bezdyskusyjnie się zgadzamy!

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Kaplicę Colleoni!

Kaplica Colleoni to zdecydowanie najpiękniejszy budynek w Bergamo! To XV wieczny klejnot lombardzkiego renesansu. Została zbudowana na rozkaz kondotiera i kapitana bergamońskiego Bartolomea Colleoniego, który nie mogąc być pochowanym w bazylice, wybudował przyległą do niej kaplicę, gdzie spoczęły jego szczątki.

 

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Katedrę Św. Aleksandra!

Nieco z boku bazyliki, tak jakby w jej cieniu, znajduje się Katedra Św. Aleksandra. Jej dość powszechny styl może być spowodowany faktem, że katedra była kiedyś kościołem. W średniowieczu Bergamo miało dwie katedry: św. Aleksandra i św. Wincentego. Ten swoisty dualizm spowodowany był waśnią między dwoma kapitułami, która trwała aż do XVI wieku. Przybyli wówczas Wenecjanie zburzyli katedrę Św. Aleksandra, a w jej miejscu postawili muru obronne. Ówczesny papież zdecydował, że nową katedrą zostanie kościół Św. Wincentego, który od tej pory będzie pod wezwaniem Aleksandra.

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Campanone!

Na przeciwko Bazyliki znajduje się monumentalna, 52 metrowa wieża Campanone. Koniecznie kupcie wejściówki za 5 euro i wyjdźcie lub wjedźcie na samą górę, skąd roztaczają się najpiękniejsze widoki na Bergamo! Wśród nich ten najbardziej znany na Kaplicę Colleoni. Przy okazji, będziecie mogli zobaczyć największy dzwon w Lombardii!

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Palazzo del Podesta (Muzeum Miasta Bergamo)

Kupując bilet na Campanone, automatycznie otrzymujecie też prawo do wejścia do Muzeum Miasta. Całkiem przyjemne uzupełnienie biletu, aczkolwiek nic strasznego się nie stanie jak je pominiecie. Nam zależało żeby wejść na wieżę, ale skoro dostaliśmy już w pakiecie bilet do muzeum, to postanowiliśmy także z niego skorzystać.

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Piazza Vecchia!

Piazza Vecchia to główny plac starego miasta, który został wybudowany w XV wieku. Jak na centralne miejsce przystało jest tutaj mnóstwo restauracji i kawiarni. Główną rolę odgrywa biały budynek Palazzo Nuovo, powstały na przełomie XVI i XVII wieku. Jego mury są obecnie schronieniem dla wielu książek, jakie zapewnia im instytucja biblioteki miejskiej. Drugie skrzypce przypadają fontannie Contarini, udekorowanej postaciami lwów i sfinksów.

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Piazza Nouva!

Kierujemy się teraz w stronę murów miejskich. Po drodze przechodzimy przez kolejne urocze miejsce w Bergamo, jakim jest Piazza Nouva. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa cytadela Viscontea, ale podczas naszego pobytu ledwo zwróciliśmy na nią uwagę, gdyż na placu odbywał się jakiś piknik i wystawa zabytkowych samochodów. Nie jestem fanką motoryzacji, ale taka retro wystawa, zwłaszcza we włoskim wydaniu to prawdziwa gratka! 🙂

Cytadela

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Weneckie mury!

W XVI wieku stare miasto zostało potężnie obudowane weneckimi murami. Podczas ich budowy konieczne było zburzenie wiele budynków (w tym między innymi katedry, o której Wam wyżej wspominałam). Źle to nie wyszło, bo dziś mury są jedną z atrakcji ze względu na swój rozmach i wspaniałe widoki jakie się z nich roztaczają. Widać z nich nawet startujące z lotniska samoloty, a podczas zawodów pływackich na pobliskim basenie słychać gwizdki sędziego! 🙂

Bergamo w 1 dzień! Co warto zobaczyć? Bramę św. Jakuba!

Jeśli zdecydujecie się na spacer z dolnego do górnego miasta, to koniecznie wybierzcie trasę prowadzącą przez Bramę św. Jakuba. Przy okazji zobaczycie też stojący nieopodal neoklasyczny Palazzo Medolago Albani, który jest obecnie prywatnym pałacem! 🙂

Brama św. Jakuba

To już wszystko co udało nam się zobaczyć podczas naszego pobytu w Bergamo. Pomimo intensywnego dnia nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Czujemy ogromny niedosyt, gdyż nie zdążyliśmy dotrzeć na Wzgórze San Vigilio. Znajdują się tutaj ruiny zamku Castello di San Vigilio, ale i tak największą atrakcją jest niesamowity widok na Stare Miasto. No cóż, może następnym razem, bo tak jak napisaliśmy we wstępie: do Bergamo można wracać i wracać, bo okolica oferuje mnóstwo atrakcji!

Zanim zamknięcie okno przeglądarki, upewnijcie się, że przeczytaliście wpisy z Mediolanu i z Jeziora Como, które zobaczyliśmy w pierwszej kolejności naszej 4-dniowej wycieczki!

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

2 komentarze

  • Odpowiedz Marcin BWZ 20 września 2019 at 21:19

    Bergamo, czyli miasteczko do którego lata tak wielu, a zostaje, by je zwiedzać tak niewielu. Ja na szczęście dzięki Twojemu wpisowi nabrałem jeszcze większego apetytu na odwiedzenie tego miasta. Uwielbiam włoską kuchnię, dlatego tym bardziej zależy mi na niewielkich i klimatycznych włoskich miasteczkach.

    • Odpowiedz womenofpoland 20 września 2019 at 22:27

      Cześć Marcin! Bardzo się cieszę i życzę jak najszybszego wyjazdu w te rejony 😊

    Zostaw komentarz