Europa Niemcy Podróże Saksonia

Co warto zobaczyć w Saksonii? Top 12 miejsc!

8 kwietnia 2018
Wolny Kraj Saksonia

Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Saksonii,  to świetnie, że tu jesteś! Mieszkałam w tym kraju związkowym (a konkretnie w Lipsku) przez 4 miesiące w ramach programu Erasmus+. Przez ten krótki okres starałam się poznać Saksonie najlepiej jak tylko mogłam. Był to dość spory wyczyn, choć Saksonia nie należy do czołówki największych krajów związkowych w Niemczech. Jej powierzchnia to zaledwie 18 419,71 km2, co plasuje ją na 10 miejscu pod względem powierzchni. Nawet liczba mieszkańców Saksonii nie jest zbyt imponująca. Wynika to z faktu, że po upadku NRD, duża liczba mieszkańców landów wschodnich, wyemigrowała na zachód, w obawie przed powrotem reżimu. Na szczęście, Saksonia powoli staje na nogi i tutejsza gospodarka ma się coraz lepiej. Na pewno pomogą jej w tym wpływy z turystyki, bo ten region Niemiec ma naprawdę wiele do zaoferowania! Pomimo niewielkich rozmiarów nie udało mi się dotrzeć do wszystkich zaplanowanych miejsc. Ale o nich też Wam powiem! 🙂

Jak poruszać się po Saksonii?

Jak na Niemcy przystało, cały kraj związkowy jest świetnie ze sobą skomunikowany. Jeśli nie macie autem, to nic straconego. Do większości miejsc przedstawionych poniżej, bez problemu dostaniecie się pociągom lub autobusem. Najlepiej podróżować Deutsche Bahnem, gdyż jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób przemieszczania się. Nie rzadko, jest on bardziej opłacalny niż podróże Flixbusem. Pamiętajcie, że jeśli wybierzecie pociąg, to najlepiej podróżować w 5 osób! Bilety są wówczas tanie jak barszcz. Chociaż, już przy 3 osobach koszty znacznie spadają 🙂 Tutaj możecie poczytać jak funkcjonują takie bilety i dlaczego warto je kupić.

Co warto zobaczyć w Saksonii: Lipsk!

Na wyjazd do Lipska zdecydowałam trochę z przypadku. Chciałam być w miarę blisko granicy z Polską, w niezbyt dużym mieście, ale z drugiej strony chciałam, żeby było na tyle duże, żeby nie brakowało w nim niczego! Lipsk okazał się strzałem w dziesiątkę. Ten najliczniejszy ośrodek Saksonii, to prawdziwa perełka tego regionu. Często nazywany alternatywą dla Berlina, ze względu na swój buntowniczy i młodzieżowy charakter. W XIX wieku rozegrała się tutaj największa bitwa za czasów napoleońskich – Bitwa Narodów. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w Lipsku wybudowano największy pomnik w Europie – Pomnik Bitwy Narodów. Niezwykła budowla, to nie jedyny obiekt godny uwagi w Lipsku. W Lipsku znajduje się także jeden z najstarszych uniwersytetów, na którym studiowała Angela Merkel! 😉 Warto też przyjrzeć się obiektom sakralnym, takim jak np. kościół św. Tomasza, w którym grywał J.S. Bach. Pamiętajcie także, że w Lipsku znajdują się dwa ratusze niezwykle interesujące ratusze! Więcej o Lipsku możecie poczytać tutaj.

Co warto zobaczyć w Saksonii: Drezno

Zaledwie godzina drogi dzieli Lipsk i Drezno, ale łatwo zauważyć, że są to zupełnie odmienne miasta. Lipsk to klasyczna mieszanka PRL z odrobiną nowoczesności o buntowniczym charakterze. Drezno, pomimo, że zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II WŚ, zatrzymało się w epoce Baroku. Niezwykle dostojne miasto z królewskimi manierami – nie to co buntowniczy Lipsk! 😉 Większość Polaków nawet nie wie, że Drezno swój barokowy klimat zawdzięcza naszemu, polskiemu królowi – Augustowi II Mocnemu. To on postanowił stworzyć Drezno, na miarę nowoczesnej metropolii, czerpiąc inspiracje z Paryża czy Wiednia. Będąc w Dreźnie koniecznie odwiedźcie królewski Zamek Zwinger. Zlokalizujcie też polską koronę, która się na nim znajduje. Przyglądnijcie się także Katedrze oraz przepięknej Frauenkirche. Dajcie się oczarować panoramie miasta, którą najlepiej podziwiać z przeciwległego brzegu Łaby. Wybierzcie się także do Pasażu Sztuki, który na pewno Was zaskoczy! Więcej o Dreźnie możecie poczytać tutaj.

Frauenkirche

Panorama miasta

Zwinger

Co warto zobaczyć w Saksonii: Miśnia

Miśnia to jedno z najstarszych saksońskich miast, które powstało już na początku X wieku. Dzięki temu, dumnie dzierży tytuł kolebki Saksonii. Jeśli podróżujecie do Miśni S-bahnem z Drezna, to  tuż po wjeździe do miasta, ujrzycie jej najpiękniejszą panoramę: majestatycznie piętrzący się nad Łabą, Zamek Albrechtsburg. Był to pierwszy rezydencyjny zamek, zamieszkiwany aż do XVII wieku. Jednak większą sławę, zapewnił mu nasz Polski król – August II Mocny Sas. To w jego murach założył Królewsko-Polską i Elektorsko-Saską Manufakturę Porcelan na początku XVIII wieku. To właśnie ta porcelana rozsławiła Miśnię na cały świat! Obecnie, wspaniałe zbiory i proces wytwarzania białego złota można podziwiać w Muzeum Porcelany. A skoro mowa już o podziwianiu, to koniecznie wybierzcie się na spacer po starym mieście. Niezwykle kolorowa architektura, wąskie uliczki i gdzieniegdzie porastające winnicowe tarasy sprawią, że poczujecie się jak w klimacie śródziemnomorskim! Więcej o tym niezwykłym miejscu możecie poczytać tutaj!

Albrechtsburg

Muzeum Porcelany

Co warto zobaczyć w Saksonii: Radebeul

Chociaż w tym wypadku bardziej adekwatny nagłówek powinien brzmieć: Co warto spróbować w Saksonii! A co warto? A, no wina! Tutejsza tradycja upraw winorośli sięga aż 800 lat. Saksońskie smaki były wielokrotnie doceniane, nawet przez polskich władców, którzy nie rzadko bawili na przyjęciach w Radebeul. Po dzień dzisiejszy Pałac Wackerbath i barokowe ogrody wykorzystywane są do organizacji przyjęć i wesel. Wy też tutaj wpadnijcie po butelkę dobrego wina! To tylko 30 km od Drezna. 😉 Więcej o Radebeul możecie poczytać tutaj.

Radebeul

Pałac Wackerbath

🙂

Co warto zobaczyć w Saksonii: Moritzburg

Ponownie jesteśmy w okolicach Drezna i jego sielankowego otoczenia. W końcu nie bez powodu August II Mocny Sas wybrał ten zamek na swój letni pałac. W XVIII wieku myśliwski zamek przebudowano na barokowy pałac i zaprojektowano ogrody. W Zamku oprócz stałej ekspozycji odbywają się wystawy czasowe. Warto tu przyjechać i przyjrzeć się temu barokowemu cudeńku z bliska. Więcej o Moritzburg możecie przeczytać tutaj.

Moritzburg

Moritzburg

Co warto zobaczyć w Saksonii: Pirna

Do Pirny trafiłam całkiem przypadkiem, ale jakże szczęśliwie! Jej słowiańsko brzmiąca nazwa zachęciła mnie zgłębienia jej tajemnic! To niewielkie saksońskie miasteczko okazało się być renesansową perełką. Może nie ma tu dużej ilości zabytków, ale kolorowa architektura miasta na pewno zasługuje na uwagę! Co ciekawe, miasto zawdzięcza swoją egzystencję Łabie. Jak się okazało, tylko w tym miejscu Łaba stwarzała możliwości przeprawy. Łaba powyżej Pirny ma charakter rzeki górskiej, przez co nie była spławna. Będąc w Pirnie schowajcie wszelkie mapy do kieszeni i dajcie się ponieść nogą po starym mieście. 🙂 Więcej o Pirnie przeczytacie tutaj.

Pirna

Pirna

Co warto zobaczyć w Saksonii: Torgau

Miasto Torgau nosi aż 3 przydomki: Dawna stolica elektorskiej Saksonii, miasto renesansu i miasto reformacji. W XVI wieku, miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu. Do dziś w mieście znajduje się wiele śladów z tamtego okresu, a najdobitniejszym z nich jest Kościół NMP (Marienkirche), w którym spoczywa żona Marcina Luthra. Nieopodal kościoła znajduje się dawny symbol świetności Torgau – Zamek Hartenfels. To renesansowa siedziba rodu Wettynów, którzy wraz z wybudowaniem zamku w tym miejscu, sprawowali władzę nad Saksonią. Więcej o Torgau możecie przeczytać tutaj.

Torgau

Torgau

Co warto zobaczyć w Saksonii: Saska Szwajcaria

Nie samym miastem człowiek żyje, a wierzcie mi Saksonia ma czym oddychać! 🙂 Tym razem, zaledwie 20 minut na Wschód od Drezna znajduje się tajemnicza kraina Gór Połabskich zwanych Saską Szwajcarią. Malownicze krajobrazy tej krainy przyciągają turystów jak magnes. Nic w tym dziwnego, kiedy pobliskie piaskowce przybierają oryginalne kształty, a soczysta zieleń zdaje się ciągnąć bez końca. Największą atrakcją jest kamienny most Bastei, który wybudowano w XIX wieku. Z pobliskich platform widokowych można podziwiać go w całej okazałości. Choć prawdę mówiąc, gdzie nie spojrzycie, to będziecie zachwyceni. Dla mnie Saska Szwajcaria to taki miniaturowy, zielony Grand Canyon, w którym natura zaprezentowała nam pokaz swoich możliwości. Więcej o Saskiej Szwajcarii możecie poczytać tutaj!

Saska Szwajcaria

Bastei

Co warto zobaczyć w Saksonii: Park Mużakowski

Pora trochę na oszukaną część, bo tak naprawdę mnie tu nie było, ale miałam w planach się tu dostać! 🙂 Niestety dość niefortunne położenie Parku i brak samochodu trochę pokrzyżowały moje plany, ale może jeszcze uda się tu dotrzeć. Zwłaszcza, że tak naprawdę Park leży zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Jednak to w niemieckiej części znajdują się ciekawsze miejsca! 😛 XIX wieczny Zamek Bad Muskau, choć nie do końca zrealizowany projekt, potrafi zachwycić ludzkie zmysły! Jego właścicielem był Książę Hermann von Pückler. Zamek Bad Muskau i jego ogrody, to nie jedyna atrakcja Mużakowa. Rakotzbrücke, czyli most diabła nie ustępuje sławą powyższym budowlom. Ten most, który wraz z odbiciem w wodzie tworzy iluzje perfekcyjnego okręgu, jest celem pielgrzymek wielu fotografów!

Rakotz Bridge

RAKOTZBRÜCKE, Źródło: https://ourplnt.com/rakotzbrucke-devils-bridge/

Park Muzawkoski Nowy Zamek Bad Muskau

Nowy Zamek Bad Muskau, Źródło: https://noclegi-leknica.eu/atrakcje-okolic/attachment/park-muzawkoski-nowy-zamek-bad-muskau/

Co warto zobaczyć w Saksonii: Budziszyn

Jeżeli uważaliście na lekcjach historii, to na pewno nie obcym Wam jest Budziszyn. W 1018 roku został zawarty tu pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II przyznający Łużyce (wraz z Budziszynem) oraz Morawy Polsce. Choć sytuacja ta trwała dość krótko, to jednak warto mieć na uwadze jak liczne były polskie wpływy w tej części Niemiec. A skoro sięgamy już do tak dalekiej historii w tym miejscu, to na pewno i miasto ma się czym pochwalić! Oprócz wspaniałej panoramy miasta, z której Budziszyn jest niezwykle dumny, godnym uwagi obiektem jest także zamek Ortenburg.

Znalezione obrazy dla zapytania Ortenburg Zamek

Zamek Ortenburg, Źródło: https://www.garnek.pl/witeck/14942945/zamek-ortenburg-bautzen

Co warto zobaczyć w Saksonii: Görlitz

Görlitz to saksońskie Hollywood! W miasteczku powstawały sceny do „Bękartów wojny”, „The Grand Budapest Hotel” czy „W 80 dni dookoła świata”. A wszystko to tuż pod naszą granicą, bo tak naprawdę miasto podzielone jest na pół. Część Niemiecka nosi nazwę Görlitz, a część Polska Zgorzelec. Ciężko stwierdzić, które jest ładniejsze, zwłaszcza, że spacerując po mieście, podobno raz się jest w Zgorzelcu, a za chwile niespodziewanie znów w Görlitz. 🙂 Jednak Niemcy bardzo mocno postawili na rozwój i renowacje Görlitz. Miasto szczyci się największą liczbą odrestaurowanych zabytków (ponad 3500) w całych Niemczech. Warto zatem zwrócić uwagę na architekturę miasta.

Znalezione obrazy dla zapytania Gorlitz

Görlitz, Źródło: https://www.earthtrekkers.com/photos-want-to-visit-gorlitz-germany/

Znalezione obrazy dla zapytania Gorlitz

Görlitz, Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6rlitz

Co warto zobaczyć w Saksonii: Zamek Kriebstein

Zamek Kriebstein to podobno najpiękniejszy zamek rycerski w Saksonii. Niestety, bez auta ciężko się tutaj dostać. Jak już Wam się uda, to będziecie mieć możliwość podziwiania w pełni zachowanego i odrestaurowanego zamku z późnego gotyku. Przepięknie położony nad rzeką Zschopau będzie idealnym miejscem na weekendowy wypad poza miasto. Pamiętajcie, że zamek jest zamknięty w poniedziałki i nieczynny w grudniu oraz styczniu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie tutaj.

Znalezione obrazy dla zapytania Kriebstein

Zamek Kriebstein. Źródło: https://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photo-kriebstein-castle-saxony-image37264655

Znalezione obrazy dla zapytania Kriebstein

Zamek Kriebstein. Źródło: https://pl.dreamstime.com/zdj-cie-stock-kriebstein-burg-w-sachsen-niemcy-image79372878

To już wszystko co dla Was przygotowałam. Jak widzicie, choć Saksonia jest niewielkim krajem związkowym, to oferuje naprawdę wiele wspaniałych miejsc!

Czy Waszym zdaniem brakuje jakiegoś miejsca na liście? Jeśli tak, to koniecznie dajcie znać! 🙂

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 🙂

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

8 komentarzy

 • Odpowiedz Kamila | spiekua.pl 28 kwietnia 2018 at 13:01

  Wow – sporo tych miejsc! Niezły poradnik. My dopiero zaczynamy saksońskie eksploracje, więc z pewnością się przyda jak tylko wrócę do formy :).

  • Odpowiedz womenofpoland 28 kwietnia 2018 at 16:24

   Cześć Kamila! Super, że planujesz Saksonie! Nie możemy się już doczekać Waszych pięknych zdjęć 😁😁❤️

 • Odpowiedz robgordon 12 września 2020 at 19:22

  Hej! Dwa małe uzupełnienia 😉 Pierwsze, Most Diabła nie znajduje się w Mużakowie, lecz w Kromlau, niewielkiej miejscowości kilka kilometrów od Mużakowa. Drugie, Gorlitz jest zdecydowanie ładniejszy niż Zgorzelec. Wynika to przede wszystkim z tego, że stare miasto, z wszystkimi jego atrakcjami znajduje się po niemieckiej stronie (podobną sytuację można zaobserwować w Cieszynie, z tym, że to nasza część jest bardziej urokliwa).

  • Odpowiedz womenofpoland 13 września 2020 at 20:55

   Cześć Robgordon! Dzięki wielkie za uzupełnienie 😉 pozdrawiam!

 • Odpowiedz martin77 20 września 2021 at 14:49

  Ja bym jeszcze polecił spacer po Zittau, Löbau (obowiązkowo z wizytą na żelaznej wieży – Löbauer Berg) oraz urokliwe Kurort Oybin i Kurort Jonsdorf w Górach Żytawskich.

  • Odpowiedz womenofpoland 20 września 2021 at 17:14

   Cześć Martin! Dzięki za polecajki! W tym wpisie brakuje jeszcze wielu fajnych miejsc! Mam nadzieję, że będę mogła go kiedyś uzupełnić. Tymczasem pozdrawiam z Hesji 😉

 • Odpowiedz kamtraveller_ 28 września 2022 at 08:32

  Cześć! Dziś w nocy odpalamy nasz Koparkowóz i wyruszamy na 4-dniwy wypad, ale wciąż nie wiemy, dokąd. Pogoda krzyżuje nam plany, więc przygotowuję kilka planów B. Dziękuję za ten post. Pomógł mi bardzo w poszukiwaniu inspiracji na trasie. Pozdrawiam, Kamila.

  • Odpowiedz womenofpoland 28 września 2022 at 18:29

   Bardzo się cieszę! Mam nadzieję, że pogoda dopisze i wycieczka będzie udana! 😊

  Zostaw komentarz