Brema Europa Niemcy Podróże

Co warto zobaczyć w Bremie?

9 lipca 2023

Jedno z najpiękniejszych!

Brema już od dawna gościła na mojej niemieckiej liście miast do zobaczenia! W końcu to jedno z największych miast w Niemczech, stolica i jednocześnie jeden z najmniejszych krajów związkowych, a także jeden z największych portów Niemieckich. Jej historia sięga już VIII wieku, kiedy to słynny Karol Wielki założył w Bremie biskupstwo. Od tamtej pory miasto zaczęło się rozwijać, ale co ciekawe – prawa miejskie otrzymało dopiero w XIV wieku w ramach Hanzy. Obecnie jest to miasto liczące około pół miliona mieszkańców, ze sporą ilością zabytków i całą masą wydarzeń kulturalnych. Na nas Brema zrobiła ogromne wrażenie, bo nie spodziewaliśmy się, że w tak dużym mieście znajdziemy tyle urokliwych uliczek i niezwykłych miejsc. Pozwólcie, że Wam o nich opowiem! Co warto zobaczyć w Bremie? Dowiecie się z tego wpisu!

Gdzie nocowaliśmy w Bremie?

W Bremie zatrzymaliśmy się w hotelu Best Western Hotel Achim na 3 noce ze śniadaniem i parkingiem za 340€ za naszą dwójkę. Hotel jest nieco oddalony od centrum, ale można do niego dojechać komunikacją miejską. My zdecydowaliśmy się na ten obiekt, głównie ze względu na fakt, że pół dnia musieliśmy pracować, a w hotelu był bardzo dobry Internet i na tyle duże pokoje, że obydwoje mogliśmy zorganizować sobie stanowisko pracy. Bremę odwiedziliśmy na początku czerwca w przedłużony weekend – czwartek był wolny, ale już na piątek nie dostaliśmy urlopu, dlatego pół dnia siedzieliśmy w hotelu.

Co warto zobaczyć w Bremie? Słynny Wiatrak Mühle am Wall!

Auto zostawiamy w pobliżu dworca głównego i z niego ruszamy na podbój miasta. Już za chwile mijamy jeden z symboli Bremy – XIX wieczny Wiatrak – Mühl am Wall. Był to jeden z sześciu wiatraków wybudowany na wałach. Wiatrak był kilkukrotnie odbudowywany ze względu na pożary, które go strawiły. Dziś jest on nieodłącznym elementem krajobrazu tej części miasta!

Co warto zobaczyć w Bremie? Muzykanci z Bremy!

O pomnikach w Niemczech mógłby powstać osobny post, bo widać, że Niemcy też lubią upamiętniać nimi różne wydarzenia czy postacie, co potwierdza słynny pomnik z Bremy – Muzykanci z Bremy. Jest to baśń autorstwa braci Grimm opowiadająca o przygodach czterech zwierząt (osła, psa, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki ze swoich domów. Zwierzaki szybko stały się symbolem miasta gdyż nawiązują do tradycji bremeńskich wędrownych śpiewaków.  

Pomnik powstał w latach 50-ych ubiegłego wieku na zlecenie bremeńskiej organizacji turystycznej. Dość szybko stał się głównym symbolem i logiem miasta!

Co warto zobaczyć w Bremie? Ratusz!

Brema to kolejny przykład na to, że niemieckie ratusze są chyba tymi najpiękniejszymi i najciekawszymi na świecie! Ratusz został wybudowany w 1405 roku w stylu gotyckim, ale  w XVII wieku został odrestaurowany w stylu renesansu wezyrskiego. Ratusz wraz z posągiem Rolanda uniknął zniszczenia w trakcie II Wojny Światowej dzięki wzniesionym zabezpieczeniom. Do dziś rezyduje w nim burmistrz i odbywają się tu wszelakiego rodzaju spotkania i uroczystości. W 2004 roku wraz z pomnikiem Rolanda został wpisany na listę UNESCO.

Wnętrza ratusza można zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczka trwa 45 minut, a bilety można kupić w informacji turystycznej za 7,5€. 

We wnętrzu Ratusza pierwsze skrzypce gra Sala Ratuszowa o wymiarach 13 m szerokości, 43 m długości i 8 m wysokości. Z sufitu zwisają modele statków żaglowych. Uwagę przykuwa też zegar Meybacha oraz malowidło wieloryba karłowatego, który zabłądził w tutejszej rzece. Uwielbiam tego typu wnętrza i rzeczywiście tę sale ratuszową można uznać za jedną z najciekawszych i najpiękniejszych w Niemczech. 

W podziemiach Ratusza znajduje się restauracja Ratskeller, w której zgromadzono ok. 650 gatunków win. Najstarsze beczkowane wino pochodzi z XVII wieku (ciekawe czy nadaje się jeszcze do spożycia).

Co warto zobaczyć w Bremie? Posąg Rolanda i Rynek!

Chyba każdy z Was przynajmniej słyszał o najsłynniejszym niemieckim eposie – Pieśni o Rolandzie – prawda? Sama mam go ciągle na półce do przeczytania, bo jakby na to nie patrzeć jest to nieodłączny element Niemieckiej kultury. Tymczasem na rynku w Bremie, nie tak daleko od słynnych muzykantów, stoi kolejny słynny niemiecki pomnik – Bremeński Roland! Został wzniesiony w 1404 roku i ma wysokość 10 metrów co czyni go największym średniowiecznym wolnostojącym pomnikiem w Niemczech! Przedstawia on rzekomego siostrzeńca Karola Wielkiego, Rolanda, dzielnego rycerza. Legenda głosi, że dopóki na Rynku będzie stać pomnik Rolanda, Brema będzie wolnym i niezależnym miastem!

Co warto zobaczyć w Bremie? Katedrę św. Piotra!

Kolejnym obowiązkowym punktem na trasie będzie Katedra Św. Piotra! Budowla powstała na fundamentach XI wiecznych romańskich świątyń, a od XIII wieku była przebudowywana i rozbudowywana w stylu gotyckim. Co ciekawe, w wyniku pożaru jedna z wież zawaliła się pod koniec XVII wieku i została odbudowana dopiero w ramach XIX wiecznej odbudowy.

Co warto zobaczyć w Bremie? Ulica Bednarzy!

Skoro rynek już zobaczony, to pora udać się w stronę rzeki Wezyry! Najlepiej zrobić to ulicą Böttcherstraße, która łączy obydwa miejsca. Ze względu na swoją architekturę jest jednym z zabytków kultury i atrakcji turystycznych Bremy. Większość budynków została zbudowana w latach 1922-1931 i jest głównie zasługą Ludwiga Roseliusa, handlarza kawą i mecenasa z Bremy. Ulica i jej zabudowa są rzadkim przykładem architektury ekspresjonistycznej.

Co warto zobaczyć w Bremie? Dzielnicę Schnoor!

Nie ukrywam, że to dzięki dzielnicy Schnoor zakochałam się w Bremie! Toż to bez dwóch zdań najpiękniejsze miejsce w Bremie! Owszem, jest tu trochę tłoczno, ale nie ma się co dziwić. Każdy chce zobaczyć to piękne miejsce! Nazwa dzielnicy wywodzi się od produkcji lin i sznurów do statków. Dziś rzemiosło ma się tu nadal całkiem nieźle, choć lin już nikt nie sprzedaje. Można tu za to znaleźć przepiękne antyki, rzeźbę i obrazy, ubrania z drugiej ręki, biżuterię z kamieni szlachetnych, restauracje i kawiarnie, czy wreszcie moje dwa ulubione sklepy: Schnoor One i Weihnachtsträume.
Ten pierwszy to galeria sztuki z niesamowitymi rzeczami na sprzedaż! My o mało co nie wyszliśmy z tego sklepu z egipskim sarkofagiem za 750€… 😂 a to tylko jedna z wielu dziwnych i jednocześnie pięknych rzeczy w tym sklepie. Koniecznie zajrzyjcie! Drugi sklep to jak sama nazwa wskazuje całoroczny sklep bożonarodzeniowy! Tutaj także można obkupić się w piękne rzeczy i co ciekawe – ceny nie są aż tak wygórowane jak w przypadku słynnej Käthe Wohlfahrt.

Schnoor One

Co warto zobaczyć w Bremie? Promenadę!

Obowiązkowym punktem w Bremie w trakcie zwiedzania będzie także wizyta na promenadzie Schlachte. Idealne miejsce na spacer ze znajomymi, gdyż w każdej chwili można tu usiąść w jednej z kilkunastu knajp. Przy okazji polecam też zobaczyć słynny z reklam telewizyjnych statek Aleksander von Humboldt.

Co warto zobaczyć w Bremie? Dom przy Langestrasse!

Na promenadzie zakończyliśmy zwiedzanie tej części miasta. W planach mieliśmy jeszcze krótki spacer po Parku Miejskim. W ten sposób znaleźliśmy się na Langestrasse, przy której naszym oczom ukazał się ten przepiękny budynek! Znajdziecie go przy numerach 24-26!

Co warto zobaczyć w Bremie? Park Miejski Burgerpark!

Zielone płuca Bremy to jeden z największych parków miejskich w Niemczech. Wraz z przylegającym do niego lasem obejmuje powierzchnię około 200 hektarów. Przeprowadzono przez niego wiele ścieżek spacerowych, a na jego terenie znajdują się kawiarenki, restauracje, mini zoo, mini golf czy możliwość wynajęcia łódek na tutejszych oczkach wodnych i poprowadzonych wzdłuż parku kanałach. Idealne miejsce w trakcie upalnych dni.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Bremy! Brema bardzo nam przypadła gustu (prawdopodobnie duża w tym zasługa dzielnicy Schnoor). Mam nadzieję, że Wam także będzie się tutaj podobać, a ten wpis pomoże Wam ułożyć niezapomniany City Break w Bremie!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz