Europa Holandia Podróże Utrecht

Zamek de Haar – najpiękniejszy zamek w Holandii!

24 kwietnia 2023

Moje najnowsze odkrycie!

Podczas naszej ostatniej wycieczki do Holandii w ramach kwitnących tulipanów, postanowiłam sprawdzić czy na naszej trasie znajdują się jakieś inne ciekawe miejsca warto postoju. W ten sposób natrafiłam na Zamek de Haar – największy zamek w Holandii. Przyznaje, że nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, a jego zdjęcia zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Od razu znalazł się na naszej trasie podróży i powiem szczerze – nie pomalowaliśmy! Zamek okazał się naprawdę piękny i choć kosztował nas wiele, to i tak z całego serca polecam Wam to miejsce. W tym wpisie pokaże dlaczego warto go odwiedzić!

Zamek de Haar – dojazd 

  • Jeśli planujecie przyjechać tu samochodem należy przygotować 6€ za parking.
  • Sporo osób przyjeżdża też na rowerach z Utrechtu
  • Z Utrechtu można też przyjechać pociągiem z przesiadką na autobus, a potem krótki spacer

Zamek de Haar – jedzenie

W pobliżu zamku znajduje się sporo restauracji. Ja polecam Kortjak, w której można zjeść Burgery lub Naleśniki na słodko bądź wytrawne poniżej 20€ za danie.

Zamek de Haar – godziny otwarcia + ceny biletów

Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić tutaj.

Wejście na teren parku kosztuje 7€, a wraz z samodzielnym zwiedzaniem zamku – 19€. Bilety są na godzinę, głównie po to żeby zapobiec zatłoczeniu zamku. My byliśmy w tygodniu i nie staliśmy nawet w kolejce do zamku, ale patrząc po rozmiarze parkingu domyślam się, że w weekend może być sporo chętnych do zobaczenia zamku.

Historia zamku

Pierwsze informacje na temat zamku pochodzą z końca XIV wieku, ale jego obecny wygląd to wynik XIX wiecznej odbudowy. Zamek wpisuje się w romantycznego ducha czasów, nawiązując do ideałów średniowiecza. W tym okresie powstało także lub zostało odnowionych sporo zamków w Niemczech.

Jak wskazuje nazwa zamku należał on do rodziny de Haar. W 1890 roku zamek De Haar odziedziczył Baron van Zuylen van Nyevelt van de Haar, który wraz ze swoją żoną Heleną de Rotschild postanowił odbudować zamek. W ten oto sposób powstał jeden z najbardziej luksusowych zamków w Europie sfinansowany głównie przez rodzinę Rotschildów. Architektem nowego zamku był Pierre Cuypers, który zaprojektował bardzo nowoczesny zamek jak na tamte czasy. Było w nim oświetlenie elektryczne, a także toalety czy bardzo nowoczesna kuchnia z lodówką!

Od 2000 roku zamek należy do fundacji “Kasteel de Haar”, która postanowiła udostępnić część zamku turystom. Posiada on 200 pokoi i 30 łazienek, ale spokojnie – wszystkich nie zobaczycie, bo jak wspomniałam tylko część została udostępniona.

Mimo to na zwiedzanie warto przeznaczyć około godziny czasu! Moim zdaniem warto wejść do środka, nawet jeśli w swoim życiu widzieliście już wiele zamków, to ten także zrobi na Was ogromne wrażenie! 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz