Europa Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże

Monreal i Zamek Bürresheim

12 marca 2023

Wciąż zaskakują!

Mieszkam już w Niemczech ponad dwa lata, ale nadal jest tu tyle pięknych miejsc, że nie sposób chyba wszystkie zobaczyć. Wielokrotnie byłam już pozytywnie zaskoczona pięknem małych miasteczek czy nieznanych mi wcześniej zamków. Tak było i tym razem! W pewien letni weekend wybraliśmy się do regionu Eifel (tak, to z niego właśnie pochodził twórca słynnej paryskiej wieży) żeby zobaczyć Zamek Bürresheim i miasteczko Monreal. Słyszeliście kiedyś o nich? Jeśli nie, to koniecznie sprawdźcie dlaczego warto się nimi zainteresować!

Zamek Bürresheim, czyli zamek Indiany Jonesa!

Austriacki Zamek Brunwald to Niemiecki Zamek Bürresheim!

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od przyjazdu do Zamku Bürresheim. Zamek położony dosłownie pośrodku niczego! Ukryty gdzieś między wzgórzami i lasami, co z pewnością przyczyniło się do jego wyjątkowości (o czym za chwilę), ale też stawia go nieco w cieniu. Mało turystów tu dociera, bo nie dość, że bez auta ciężko tu dojechać, to jeszcze niewiele osób o nim słyszało. Nawet słynna scena z Indiany Jonesa i Ostatniej Krucjaty, w której Indiana przyjeżdża do austriackiego zamku Brunwald (a tak naprawdę to niemiecki zamek Bürresheim) żeby odbić ojca z rąk nazistów nie przyniosła mu wielkiej sławy. 

Zwiedzanie Zamku

Jeśli planujecie zwiedzanie zamku, to pamiętajcie, że nie jest on otwarty codziennie.

W grudniu i styczniu zamek jest zamknięty, w lutym, marcu i listopadzie zamek otwarty jest tylko w weekendy, a w pozostałe miesiące zamek jest czynny od czwartku do niedzieli. Zwiedzanie jest możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem, które trwa ok. 45 minut. Przyjemność ta kosztuje 5€, ale wnętrz zamków nie można niestety fotografować. Przed przyjazdem polecam zajrzeć jednak na oficjalną stronę zamku po aktualne ceny i godziny otwarcia.

Historia Zamku Bürresheim

Zamek po raz pierwszy został wspomniany w oficjalnych dokumentach w XII wieku – prawdopodobnie wtedy też powstał. Jego nazwa pochodzi o nazwiska szlachty, która przejęła zamek w XIV wieku. Co ciekawe, budowla była wówczas zamieszkana przez kilka rodzin.
Zamek Bürresheim składa się z dwóch nierównych połówek. Na zachodzie znajduje się zamek nazywany „zamek Kolonia”, który został zbudowany w XIV wieku. Jego nazwa wywodzi się od biskupów Kolonii, którzy byli panami feudalnymi. Od wschodu znajduje się zamkowy budynek mieszkalny, którego fundamenty również pochodzą z XIV wieku, ale którego rozbudowę zakończono dopiero pod koniec XV wieku.

Dzięki swojemu odizolowanemu położeniu zamek Bürresheim przetrwał do naszych czasów w nienaruszonym stanie! Jest to zespół zamkowy, który ocalał od konfliktów zbrojnych i dlatego jest rzadkim przykładem średniowiecznego zamku mieszkalnego w pierwotnym stanie, który był zamieszkany do 1921 roku! Niezmienione wnętrze zamku ukazuje nam styl życia reńskiej szlachty od XV do XX wieku. Możemy tu podziwiać meble, portrety członków rodziny czy wiele innych ciekawych eksponatów.

Monreal – takie nierealne!

Monreal, podobnie jak wspomniany wyżej zamek Bürresheim znajduje się w idyllicznym regionie Eifel. Dlatego też obydwa te miejsca odwiedzamy podczas jednodniowej wycieczki.
Monreal uważane  jest za jedną z najpiękniejszych wiosek regionu i trudno się temu dziwić.

W 1229 miejscowość została po raz pierwszy wymieniona jako Monroial. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza Królewiec. Co ciekawe, osiedlali się tutaj sukiennicy przetwarzając owczą wełnę i len na sukno. W tamtych czasach nie było to niczym niezwykłym, ponieważ Eifel przez wiele stuleci był krainą owiec. Monreal osiągnął dobrobyt dzięki produkcji i sprzedaży sukna, co znalazło odzwierciedlenie przede wszystkim w ładnych domach! 

W 1632 Monreal zostało masowo zniszczone przez Szwedów, a w 1689 przez Francuzów. Ocalał tylko kościół parafialny i kilka domów z muru pruskiego. Mimo to, Monreal zostało odbudowane, ale z dwóch znajdujących się tam zamków zostały już tylko ruiny.

Kolejne lata nie były jednak łaskawe. Postępująca industrializacja zabrała prace sukiennikom, przez co miejscowość znacznie zubożała. 

W XX wieku Monreal stało się popularne za sprawą seriali, które tu nagrywano.

W 2021 roku miejscowość nawiedziła gwałtowna powódź, która zniszczyła lokalne drogi i wiele domów. Nawet rok po tym wydarzeniu wciąż trwały prace remontowe. 

Monreal jest bardzo małe, więc polecam po prostu przespacerować się po jego uliczkach żeby nacieszyć oczy ładnymi widokami!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Grzegorz 27 marca 2023 at 14:21

    Ależ pięknie!
    Zupełnie jak w jakimś filmie fantasy 🙂

  • Zostaw komentarz