Europa Niemcy Podróże Szlezwik-Holsztyn

Friedrichstadt – miniaturowy Amsterdam w niemieckim wydaniu

28 sierpnia 2022

Najpiękniejsze miasteczko w Szlezwiku-Holsztyn!

Friedrichstadt to wspaniała perełka na północy Niemiec, o której dowiedziałam się dzięki znajomym! Nasi przyjaciele mieszkają przy granicy z Danią we Flensburgu i kiedy ich odwiedziliśmy, zaproponowali nam wycieczkę właśnie do tego miasteczka! Obydwoje stwierdzili, że jest to najpiękniejsze miasteczko w ich regionie. My słabo znamy Szlezwik Holsztyn, a tak prawdę mówiąc – była to dopiero nasza pierwsza wizyta w tym regionie. Po tym jednak co ujrzałam w tym miasteczku trudno mi się nie zgodzić z werdyktem moich przyjaciół. Friedrichstadt jest pełne uroczych zakamarków, a tutejsze kanały i architektura sprawiają, że można się poczuć jak w Holandii! Nie na wyrost jest więc stwierdzenie, że to miniaturowa wersja Amsterdamu!

Jak się dostać do Friedrichstadt?

Do Friedrichstadt można przyjechać pociągiem lub autobusami z różnych miast. My jechaliśmy tutaj pociągiem z Flensburga.

Friedrichstadt – miasto tolerancji

Historia Friedrichstadt rozpoczyna się w XVII wieku, a dokładnie w 1621 kiedy to rozpoczęto budowę miasta. Nie dawno więc miasto świętowało 400 lecie swojego istnienia. To właśnie tutaj holenderscy uchodźcy religijni za pośrednictwem księcia Fryderyka III Schleswig-Holstein-Gotthof znaleźli swój nowy dom. Miasto wraz z 5 różnymi świątyniami kultu miało być ostoją pokoju i religijnej tolerancji.

Rynek – serce miasta 

Sercem Friedrichstadt jest jego zabytkowa starówka wokół rynku. Dziewięć domów ze schodkowymi szczytami po zachodniej stronie rynku stoi od momentu założenia miasta i należało do holenderskich kupców. Dziś w ładnych budynkach znajdują się między innymi piekarnia, apteka, lodziarnia i bufet z holenderskimi daniami.

Prinzenstrasse – na zakupy

Spacerując po miasteczku, koniecznie zajrzyjcie na Prinzenstrasse! To najładniejsza uliczka w mieście z pieczołowicie odrestaurowanymi fasadami zabytkowych kamienic, mnóstwem kolorów i kwiatów. We wnętrzach pięknych budynków znajdują się wszelakiej maści rzemieślnicze oraz kawiarnie i restauracje. 

Zobacz miasto z poziomu kanałów!

Jednak najfajniejszą atrakcją miasta jest możliwość zobaczenia go z poziomu kanałów! W tym celu wynajęliśmy rowerek wodny i opłynęliśmy całe miasteczko w przeciągu godziny. Rowerki można wynająć od 1-2 godzin, gdyż kanały mają połączenie z jeziorem, na którym także można spędzić trochę więcej czasu. Oprócz rowerków, do dyspozycji są także kajaki i e-łodzie.

E-Boot: godzina: 25,00 € 

Kajak: godzina: 12,00 € | dwie godziny 15,00 € (cena zależna od wielkości i ilości osób)

Tretboot: godzina: 10,00 € | dwie godziny: 20,00 €

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! Mam nadzieję, że zachęciłam Was do spędzenia czasu w tym urokliwym miasteczku!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze

  • Odpowiedz Magdalena 16 listopada 2022 at 18:37

    Ale kolorowe miasto :O <3

  • Odpowiedz Ela 18 lipca 2023 at 13:40

    Chyba nie tak dawno ta wycieczka była bo ten zielony rower stoi tam dopiero od góra trzech lat. Kocham to miasto i pozdrawiam serdecznie

  • Zostaw komentarz