Europa Niemcy Podróże

Czy można tanio podróżować po Niemczech?

8 marca 2022

Da się?

Ostatnio dostałam od Was pytanie czy tanie podróżowanie po Niemczech jest w ogóle możliwe, co w dzisiejszych czasach może być nie lada wyzwaniem. Jest jednak kilka sposobów na zaoszczędzenie „paru groszy” i na tym postanowiłam się skupić. Po dokładnej analizie doszłam do wniosku, że ciężko też o jeden uniwersalny środek, bo każdy nocleg czy transport ma swoje plusy i minusy. Zobaczmy czy można tanio podróżować po Niemczech, albo spróbujmy znaleźć jakieś możliwości obniżenia ceny.

 Czy można tanio podróżować po Niemczech samochodem?

Samochód! Nasz ulubiony środek transportu! Zawsze na czas, dojedzie na każde zadupie, będzie dźwigał i przechowywał nasze bagaże, ale niestety sporo kosztuje. Ostatnio litr benzyny w zachodnich Niemczech kosztuje ponad 2 euro. Wierzę jednak, że to chwilowa sytuacja, która się wkrótce ustabilizuje. Jednak bez względu na to jaka będzie ostateczna cena paliwa, to i tak będzie ona wyższa niż w Polsce. Rynek Niemiecki faworyzuje elektryczne auta, dlatego Partie Zielone (i nie tylko) lobbują za wysokimi cenami paliw.

Umweltplakette

Niewielkim (ale jednak) kosztem na jaki trzeba się przygotować to Umweltplakette (naklejka środowiskowa). Jeśli mieszkasz w Niemczech to już ją zapewne masz, ale jeśli dopiero się wybierasz to musisz przygotować 5-8 euro na taki wydatek. Plakietka jest obowiązkowa w wielu dużych miastach i jeśli jej nie posiadasz możesz otrzymać mandat. Rejestracja Polska od niego nie zwalnia (doświadczone w bliskim kręgu). 😃

Parkingi 

Kolejną zmorą dla kierowcy są parkingi. W dużych miastach, a czasem nawet w małych, ale bardzo turystycznych parkingi potrafią kosztować 7€ za cały dzień jak nie więcej. Czasami nie ma możliwości kupna tylko na godzinę, co bywa frustrujące. Na szczęście w takim wypadku Niemcy często przekazują sobie bilety parkingowe jak już im nie są potrzebne! W mniejszych miejscowościach, nie będących aż tak popularnych, często parkujemy za darmo.

Autostrady

Jeśli przyjeżdżasz zza granicy, to na pewno ucieszy Cię fakt, że nie musisz płacić za autostrady. Płacą za nie zarejestrowani w Niemczech kierowcy.

Czy są jakieś plusy podróżowania samochodem po Niemczech? Oczywiście! To nie tylko ta swoboda i niemal pewność, że przyjedziesz i odjedziesz wtedy kiedy Ty będziesz chciał a nie rozkład jazdy. Dzięki tej mobilności możesz zaoszczędzić na noclegu!

Czy można tanio spać w Niemczech?

Samochód to swoboda, a swoboda to możliwość noclegów niekoniecznie w centrum miasta. Dzięki temu możecie zaoszczędzić trochę kasy, bo zauważyłam, że ceny noclegów w dużych miastach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Najniższe ceny jakie są aktualnie dostępne na obrzeżach miast lub na tzw. In The middle of nowhere to 50/60€ za nocleg dla dwóch osób (czyli 25/30€ na głowę). Nie twierdzę, że nie znajdziecie nic taniej, albo że taka cena nie pojawi się w centrum miasta. Wszystko jest możliwe, ale to jest taki standard, na który musicie się przygotować. Jeśli nie macie auta, to polecam mimo wszystko zatrzymać się w centrum. Zapłacicie trochę więcej za nocleg, ale zaoszczędzicie na dojazdach i czasie.

Gdzie szukać noclegów? Klasycznie na Booking, Airbnb, ale też na Jugendherberge. Te ostatnie to schroniska młodzieżowe, ale i tam nie spodziewajcie się jakiś super niskich cen. Można znaleźć noclegi w granicach 20€ za osobę, ale pamiętajcie że takie miejscówki są raczej w małych miasteczkach.

No i zawsze można też skorzystać z Couchsurfingu, z którego ja akurat w Niemczech nigdy nie skorzystałam, ale zakładam, że funkcjonuje. 

Dlaczego Niemcy lubią jeździć w 5 osób pociągami?

Czy wiecie, że w podróżowaniu pociągami po Niemczech magiczną liczbą jest 5? Tak się złożyło, że Deutsche Bahn stwierdził, że najlepiej podróżuje się pociągiem w 5 osób co potwierdza sprzedażą swoich biletów.

Weźmy taką Hesję, w której mieszkam i załóżmy, że chcę pojechać na wycieczkę z Frankfurtu do Kassel. Muszę zapłacić 36€ za Hessen Ticket, ale co ciekawe – za tą samą kwotę może ze mną podróżować aż 4 pasażerów (czyli razem ze mną 5). Wówczas cena biletu wynosi 7,2 euro za osobę. Bilet ten obowiązuje na pociągi regionalne Deutsche Bahn w Hesji i jest ważny od rana do późnych godzin wieczornych. W tygodniu obowiązują inne godziny niż w weekendy. W dodatku bilet daje dowolną możliwość przesiadek, czyli jeśli w planach macie kilka miasteczek na jeden dzień, to może się okazać, że podróżowanie po Niemczech nie jest takie drogie!

Pozostałe landy mają zazwyczaj cenę bazową dla jednej osoby, a każda kolejka osoba to + 6-8 euro do ceny biletu. Niektóre z biletów mają też dodatkowe połączenia, np. Na Saksonię, Saksonię-Anhalt i Turyngię obowiązuje jeden bilet, na Bayern Ticket można też dojechać do Salzburga, a na Mecklenburg-Vorpommern-Ticket do Szczecina. Przed zakupem warto przeczytać jakie warunki ma dany bilet. Przegląd biletów regionalnych w Niemczech tutaj. 

Dla tych co podróżują między regionami jest Durch-Quer-Land Ticket, na którym można podróżować przez całe Niemcy pociągami regionalnymi. Odpowiednio droższy od biletów regionalnych, ale wciąż opłacalny.

W przypadku biletów regionalnych cena jest stała i nie ma znaczenia czy kupicie bilet w dniu wyjazdu czy miesiąc wcześniej. Z dużym wyprzedzeniem lepiej kupować pociągi IC czyli te „białe, szybkie i dalekobieżne”. Można wówczas znaleźć spore promocje i pojechać na drugi kraniec Niemiec w cenie biletu regionalnego, a nawet taniej.

Stary, dobry Flix!

Przed pandemią fajną alternatywą dla pociągów były Flixbusy. Często przy zmianie landu nie opłacało mi się jechać pociągiem, więc wtedy z pomocą przychodził FlixBus. Niestety, siatka została mocno okrojona, ale myśle, że nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, to może uda Wam się jakoś dopasować na jednodniową wycieczkę.

To chyba tyle, choć jak sobie przypomnę jeszcze jakiegoś złotego tipa, to na pewno dopiszę. Liczę też na Wasze komentarze i podpowiedzi!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 🙂

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz