Bawaria Europa Niemcy Podróże

Mittenwald – alpejskie piękno

27 lutego 2022

W końcu dotarłam!

Przy granicy z Austrią,  w alpejskiej krainie, między szczytami Wettersteingebirge i Karwendel znajduje się przepiękne miasteczko Mittenwald. Ku naszemu zaskoczeniu nie znajduje się ono na żadnym turystycznym szlaku, choć z pewnością mogłoby być na kilku! Mittenwald to bez wątpienia najbardziej malownicza miejscowość w bawarskich Alpach i to dosłownie! Tutejsza zabudowa wręcz hipnotyzuje swoimi pięknymi malowidłami znanymi w regionie pod nazwą Lüftlmalerei. Nawiązują one do wydarzeń z życia codziennego, wydarzeń historycznych czy religijnych. Miasto może się także pochwalić ponad 1000 letnią historią, bo po raz pierwszy zostało wspomniane już w XI wieku, a już 200 lat później otrzymało prawa miejskie. Podobnie jak Füssen zasłynęło z produkcji instrumentów smyczkowych.

Jak dojechać do Mittenwald?

Najlepszą i najszybszą opcją jest pociąg Deutsche Bahn. Z Monachium jeździ codziennie i bezpośrednio kilka pociągów w ciągu dnia. Polecam kupić Bayern Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli podróżujecie samochodem możecie zaparkować przy Parkplatz Wetterstein.

Obermarkt i centrum miasta

Mittenwald to niewielkie miasteczko, które można obejść w dwie godziny. Koniecznie przespacerujcie się po Obermarkt i przylegających do niego ulicach. Podczas zwiedzania skoncentrujcie się na podziwianiu malowniczej architektury. Szczególną uwagę przykuwa wieża kościoła św. Piotra i Pawła (Katholische Pfarrkirche St. Peter und Paul), choć fasady innych budynków zachwycają równie mocno. Usiądźcie w jednej z kawiarenek jeśli macie ochotę poprzyglądać im się trochę dłużej. 

Kranzberg (Parkplatz)

Spacerując po Mittenwaldzie polecam nadwyrężyć delikatnie dolne kończyny krótką wspinaczką na parking Kranzberg. Oczywiście nie jest tajemnicą, że warto wyjechać/wejść na sam szczyt góry, z której roztaczają się genialne widoki, ale zdradzę Wam, iż nawet z parkingu, z którego startuje kolejka, można podziwiać genialną panoramę miasta. Co więcej, tak naprawdę możecie też tutaj podjechać samochodem, choć ostrzegam, że w weekendy może być ciasno. 

Oczywiście zachęcam też do wejścia na szczyt, skąd widoki są jeszcze lepsze. Może kiedyś nadarzy się i nam ku temu okazja!

Jak dojść na parking Kranzberg z miasta? Kierujcie się w stronę tych domków za mną!

Wallgau

Tego dnia zaplanowaliśmy jeszcze krótkie wizyty nad jeziorem Walchensee i Kochelsee, ale zanim do nich dojechaliśmy zrobiliśmy sobie dosłownie 15 minutowy postój w Wallgau. To malutka miejscowość, która może się pochwalić tak pięknymi domami, że jak je zobaczyliśmy, to aż żal było się tutaj nie zatrzymać. Koniecznie wykorzystajcie tą szansę jeśli jesteście samochodem!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Mittenwaldu, choć mam ogromną nadzieję, że jeszcze uda mi się kiedyś uzupełnić ten wpis „górskim” rozszerzeniem! 🙂

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz