Europa Nieborów Podróże Polska

Nieborów – pomysł na weekend z Warszawy bądź Łodzi

12 sierpnia 2020
Pomiędzy Warszawą a Łodzią

Kiedy mieszkańcy Warszawy i okolic pytają „Gdzie na weekend” najczęściej pewnie słyszą odpowiedź „na Mazury„. Kraina tysiąca jezior to możliwość zorganizowana wypoczynku zarówno aktywnego jak i bardziej spokojnego. Bliskość Mazur sprawia, że mieszkańcy mazowieckiego z chęcią przyjeżdżają tu na jednodniowe wypady, jak i na krótsze bądź dłuższe wakacje. No dobrze, ale co poza Mazurami? Gdzie wybrać się jeszcze na weekend bez konieczności rezerwowania noclegu? Odpowiedzią na to pytanie może być położony między Łodzią a Warszawą Nieborów! Ów Gmina znajduje się w województwie łódzkim w dolinie rzeki Bzury wśród charakterystycznego dla tej części Mazowsza krajobrazu nizinnego. Pod koniec XVII wieku powstał tu barokowo pałac, który dziś stał się atrakcją turystyczną wraz z przylegającym doń parkiem wybudowanym kilkadziesiąt lat później. Bliskość dużych miast, ciekawie wyposażony pałac i niebanalnie zagospodarowany park to wspaniała propozycja na spędzenie spontanicznego weekendu bez konieczności rezerwowania noclegu!

Nieborów – dojazd

Do Nieborowa przyjechaliśmy samochodem z Warszawy, a podróż zajęła nam około godziny. Auto parkujemy wzdłuż ogrodzenia pałacu (bo od niego zaczynamy zwiedzanie). Na szczęście jest to darmowa czynność. Jeśli nie macie samochodu, to podobno można dojechać pociągiem do Skierniewic lub Łowicza, a tam przesiąść się na PKS. Mimo wszystko polecam przyjechać samochodem, który jest najbardziej komfortowym środkiem transportu w tym przypadku zwłaszcza, że czeka nas jeszcze przejazd do Parku w Arkadii. Wycieczkę można też połączyć ze zwiedzaniem Skansenu w Maurzycach, który znajduje się całkiem niedaleko stąd. 

Nieborów – ceny

Ceny to zarazem największa i jedyna wada Nieborowa. Przyznam, że nawet Niemcy mogliby się takowych powstydzić! Ja rozumiem, że trzeba to wszystko jakoś utrzymać i opłacić personel, ale na litość boską! To jest też spuścizna kulturowa, do której każdy obywatel powinien mieć jako taki dostęp. A Nieborów tego nie zapewnia! I jeszcze gdyby to atrakcja na miarę Wawelu czy Malborka była, albo innego dużego miasta…

Niestety nie jest, bo choć Nieborów naprawdę jest godzien polecenia, o tyle cena 48 zł za zobaczenie wszystkiego podchodzi już pod jakąś patologię! Nie kłamię, tyle naprawdę to wszystko kosztuje. Wejście na teren pałacu, zwanego ogrodem to koszt 16 zł. Tyle samo życzą sobie za zwiedzanie Parku w Arkadii. Można kupić bilet łączony, dzięki któremu zapłacimy trochę mniej, bo 28 zł. Osobną kwestią jest pałac, za wejście do którego trzeba zapłacić 20 zł. Warto jednak wspomnieć, że jak chce się zobaczyć pałac, to trzeba i tak zapłacić za wejście do ogrodów, czyli w sumie to koszt 36 zł… No szok! Może na zachodnio-europejskie warunki nie jest to dużo, ale w Polsce za tego typu atrakcje (i to jeszcze nie w centrum dużych miast) to są jakieś astronomiczne kwoty… Mam przez to spory dylemat, bo zarówno pałac jak i park bardzo mi się podobały, ale te ceny biletów pozostawiły ogromny niesmak! Aktualne ceny i godziny otwarcia możecie sprawdzić tutaj.

Pałac w Nieborowie

W 1694 roku rozpoczęła się budowa pałacu w Nieborowie. Wzniesiono go według projektu architekta Tylmana z Gameren, a jego podwaliną stał się dawny dwór Nieborowskich. Pałac reprezentuje styl barokowy, a dokładnie północno-zachodnią odmianę baroku europejskiego. Jego wnętrza były wielokrotnie przebudowywane. Można się w nich doszukać stylu rokoko, wczesnoklasycystycznego, neorokokowego oraz współczesnego. Pomimo licznych ingerencji w wystrój, zachowało się dawne wyposażenie pałacu.

Pałac został zaprojektowany na zlecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego. Nie bywał on jednak zbyt często w Nieborowie, dlatego już 1697 roku sprzedał go Jerzemu Towiańskiemu. Był to okres, w którym Nieborów dość często zmieniał swoich właścicieli, aż do roku 1774, kiedy to przeszedł w ręce rodziny Radziwiłłów. Nabył go wówczas książę Michał Hieronim Radziwiłł, który wraz ze swoją żoną Heleną rozpoczął urządzanie wnętrz pałacu w stylu rokoko i klasycystycznym. Głównym projektantem był  Szymon Bogumił Zug, który odpowiedzialny był także za budowę ogrodu francuskiego wokół pałacu oraz Parku w Arkadii. 

Pałacowe pokoje odwiedziło wiele znanych postaci, w tym głowy państw: Stanisław August Poniatowski, Fryderyk Wilhelm, cesarz Aleksander I. Pałac nigdy nie został zniszczony, ale jego lata świetności przeminęły wraz z XIX wiekiem. Po II Wojnie Światowej Pałac znacjonalizowano i przekazano jak oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki temu, dziś możemy wciąż podziwiać piękne zachowane wnętrza wraz z wyposażeniem. 

 

Nieborów – Park romantyczny w Arkadii 

Po zobaczeniu pałacu wsiedliśmy do samochodu i podjechaliśmy do Parku w Arkadii. Przy wejściu na teren parku znajduje się darmowy parking.

Park w Arkadii powstał nieco później (2 połowa XVIII wieku) niż sam pałac. Zaprojektował go wspomniany już Szymon Bogumił Zug na zlecenie żony Michała Radziwiłła – Heleny. Warto jednak dodać, że pomysły architektoniczne szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, które Zug później realizował. Park zaprojektowano w stylu angielskim, który był zupełnie nowym motywem na ziemiach polskich. Przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe. Wypełniały go różne formy i konstrukcje architektoniczne nawiązujące do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego, a nierzadko także do zamorskich form egzotycznych. 

Helena Radziwiłłowna przystąpiła do założenia ogrodu w 1778 roku. Rozwój i budowa parku trwały nieprzerwanie aż do śmierci Heleny w 1821 roku.

Park urządzony jest tak, że podążając jego ścieżkami dotrzemy do wszystkich ważnych miejsc i pozostałych tu budowli. Dużym uznaniem cieszy się Świątynia Diany i fragment Akweduktu. Nie wszystkim jednak odpowiada styl „romantycznej ruiny”. Niektórzy uważają, że park jest zapuszczony, a część obiektów powinna zostać odrestaurowana. Być może to prawda, ale czy taki odpicowany park nie straciłby wówczas na swoim stylu? Co by zostało z aury tajemniczej romantyczności? Do mnie zdecydowanie bardziej przemawia tak jak jest, ale to już pewnie kwestia gustu! 🙂

Nieborów – czy warto?

Na Parku w Arkadii zakończyła się nasza wycieczka po Nieborowie. Trochę odetchnęliśmy od upału pośród tej zieleni, ale z racji cienia warto mieć coś na komary! Chciałabym Wam napisać, że Nieborów to super miejsce na weekendową wycieczkę, ale ze względu na wysokie ceny mam trochę mieszane uczucia wobec tego miejsca. Jasne, za zwiedzanie trzeba zapłacić, ale ceny powinny być adekwatne i dostosowane w miarę do polskich realiów. Tak, żeby każdy miał dostęp do naszej spuścizny kulturowej.

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

2 komentarze

 • Odpowiedz Voyaga 19 sierpnia 2020 at 14:11

  Ja tez uważam, że ceny się wygórowane…
  Niemniej oba miejsca są urocze, a wnętrza pałacu w Nieborowie są przepiękne!

  • Odpowiedz womenofpoland 19 sierpnia 2020 at 16:07

   Czyli masz dokładnie te same odczucia co ja… ciekawe na jakiej podstawie ustalili tak wysokie ceny!

  Zostaw komentarz