Europa Mazowieckie Podróże Polska

Zamek książąt mazowieckich w Czersku

10 czerwca 2020
Odkrywamy Polskę!

W związku z niezbyt sprzyjającymi czasami i brakiem pociągów, zostaliśmy zmuszeni do korzystania z auta na naszej standardowej trasie Kraków-Warszawa i na odwrót. Postanowiliśmy je nieco urozmaicić, co wiązało się czasem z dołożeniem kilkunastu/dziesięciu kilometrów, ale wyszło nam to na dobre! Podczas jednej takie trasy odwiedziliśmy dwa zamki: Krzyżtopór i Czersk. O tym drugim chciałabym Wam dzisiaj nieco opowiedzieć. Choć z samego zamku niewiele już pozostało, to wciąż skrywa on ciekawe historie, a w jego komnatach mieszkały zacne osobistości. Nie jest to jednak miejsce, dla którego warto przejechać pół Polski. Jeśli mieszkacie w pobliżu, albo przejeżdżacie przez te rejony, to wtedy warto zrobić sobie krótką przerwę! Samo zwiedzanie też nie zajmie Wam wiele czasu, dlatego jest to idealne miejsce na spontaniczny wypad! Poznajcie zamek książąt mazowieckich w Czersku!

Kilka spraw technicznych

Jeśli wybieracie się do Czerska samochodem, to można wówczas zaparkować w okolicach Placu Tysiąclecia lub znajdującej się na przeciwko ulicy Podzamcze. Tu bądźcie jednak ostrożni, bo ulica Podzamcze obiega zamek dookoła i jeśli zaparkujecie na dole, to będziecie mieć spory kawałek do przejścia! 🙂

Na oficjalnej stronie zamku możecie sprawdzić aktualne ceny i godziny otwarcia. W związku z obecną sytuacją, zalecam sprawdzać takie rzeczy czy obiekt jest na pewno otwarty. Co ciekawe, na stronie widnieje informacja, że koszt biletu normalnego to 8 zł, ale my ostatnio płaciliśmy 6 zł. od osoby.

Przed Warszawą był Czersk!

W sumie to jeśli jedziecie z południa Polski, to Czersk nadal jest przed Warszawą, ale to nie o tym mowa! 🙂 Bardziej mam tu na myśli stolicę regionu, którą był właśnie Czersk ze swoim zamkiem. Pierwszy warowny gród mający za zadanie bronić Mazowsza przed najazdami litewskimi i ruskimi powstał już w XI wieku. W XII wieku Czersk był siedzibą kasztelanii, a od XIII wieku – stołeczną siedzibą piastowskich książąt z linii mazowieckiej.

Smok Czerski – Wywern

Ciekawą kwestią są natomiast herby smoków, które pojawiły się na zamku wraz z jego budową!

Smoki w kulturze średniowiecznej Europy symbolizowały najczęściej siły zła – tak jak Smok Wawelski czy Bazyliszek, dlatego na próżno szukać ich w heraldyce. Wyjątkiem była tutaj Anglia oraz dwór Mazowieckich Piastów. Na Wyspach Brytyjskich „najwyższym smokiem” nazywano króla Artura, a dwunogi, skrzydlaty smok zwany Wywernem stał się jego symbolem.

Taki sam smok znalazł się na tarczy herbowej księcia czerskiego Trojdena, który później stał się godłem terytorialnym Ziemi Czerskiej. Co ciekawe, późniejszy budowniczy murowanego zamku, książę Janusz powiódł swoich rycerzy pod chorągwią z orłem i smokiem na bitwę pod Grunwaldem.

Skąd wziął się smok na ziemiach czerskich? Cóż, prawdopodobnie przywędrował tu wraz z legendami arturiańskimi!

Zamek książąt mazowieckich w Czersku – budowa

Oblicze grodu zmieniło się dopiero na przełomie XIV i XV wieku. Książę Janusz I wzniósł tutaj murowany zamek, ale jednocześnie przeniósł się do Warszawy. Mimo to Czersk pozostał jedną z najważniejszych rezydencji księcia Janusza, który zmarł na zamku w 1429 roku. W tym samym okresie Czersk zaczął też tracić na znaczeniu względem szybko rozwijającej się Warszawy.

Zamek książąt mazowieckich w Czersku w Królestwie Polski

W 1526 roku tereny zostały przyłączone do Królestwa Polskiego, a zamek stał się własnością królewską. W tym okresie nadbudowano wieże cylindryczne, a wkrótce po śmierci męża, króla Zygmunta I Starego do zamku przybyła królowa Bona. Zmieniła ona nieco oblicze zamku, wymieniając m. in. drewnianą zabudowę dziedzińca na murowaną. Odtąd Czersk był jej domem, choć nie długo w nim zabawiła.

Zamek książąt mazowieckich w Czersku utonął…

Smutny i podobny do reszty zamków los spotkał Czersk w trakcie Potopu Szwedzkiego. Wojska szwedzkie po doznaniu klęski od Stefana Czarnieckiego pod Warką, wycofując się, opanowały zamek i poważnie go zdewastowały.

W drugiej połowie XVIII wieku  starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński podjął próbę remontu zamku (wtedy powstał most przez fosę) w celu umieszczenia w nim sądu grodzkiego i ziemskiego z archiwum. Niestety po III rozbiorze Polski mury zostały rozebrane przez Prusaków i od tego momentu zamek jest zrujnowany. 

Na początku XX wieku rozpoczęto pierwsze prace konserwatorskie a zamek udostępniono dla turystów. 

Czy warto przyjechać? 

Na pewno każdy mieszkaniec Mazowsza może się tutaj śmiało zapuścić bez konieczności planowania wielkiej wycieczki! Nie ma jednak sensu jechać specjalnie przez pół Polski żeby zobaczyć Czersk, bo aż na takie uznanie nie zasługuje. My na Zamku w Czersku byliśmy dwa razy, ale to ze względu na fakt, że aż tak daleko nie mamy! Decyzja oczywiście należy do Was – znacie historie, zobaczyliście zdjęcia i teraz pytanie – czy chcecie zobaczyć na własne oczy? 🙂 Ja lokalsów, albo będących przejazdem zachęcam! 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz