Europa Niemcy Podróżnicze Inspiracje

Jak zostaliśmy autorami? Kilka słów o Inspiratorze Podróżniczym Pascala

13 kwietnia 2020
Damy radę?

Nie do końca mile wspominam sierpień 2019 roku. A powinnam! To miesiąc, w którym świętuje urodziny. Czasem w domu, czasem w podróży. Tym razem jednak praca sprawiła, że kompletnie o nich zapomniałam. Dni leciały jak szalone i podczas gdy większość osób siedziała na urlopach, mnie trafiła się figa z makiem – masa nadgodzin w pracy. 😀 Zazwyczaj unikamy dalszych podróży w miesiącach wakacyjnych ze względu na wysoki sezon i mało atrakcyjne ceny. Pozostawało nam czekać na lepsze dni – na nasze wakacje, które mieliśmy zaplanowane dopiero na listopad. W między czasie ładowaliśmy baterie krótkimi, weekendowymi wypadami. Pewnego popołudnia sprawdziłam naszą skrzynkę pocztową i oniemiałam. Gdzieś między setkami wiadomości z WordPressa pojawił się niespodziewanie e-mail z wydawnictwa Pascal. Zaproponowano nam współpracę nad Inspiratorem Podróżniczym o Niemczech i Berlinie. Uczucie radości mieszało się ze strachem: Czy damy radę? Czy zdążymy? Pokusa bycia na okładce była ogromna, tym bardziej, że chodziło o kraj, w którym widzieliśmy więcej niż w naszej rodzimej Polsce! Znacie już wynik tej odpowiedzi. To było nasze przeznaczenie! 🙂 

Najpierw o Niemczech! 

Po otrzymaniu wytycznych od wydawnictwa rozpoczęliśmy pracę nad przewodnikami. Najpierw zajęliśmy się Inspiratorem Podróży o Niemczech. Zdawaliśmy sobie sprawę z ogromu materiału, dlatego też od razu wzięliśmy się do roboty. Jak wiecie, Niemcy to potężny kraj, który tak jak Polska dzieli się na 16 regionów. Każdy z nich obfituje w masę ciekawych atrakcji, a my musieliśmy opowiedzieć o nich w jak najlepszy sposób! Na szczęście mieliśmy asa w rękawie, którym było nasze podróżnicze doświadczenie! Nie wiem ile razy byliśmy w Niemczech, ale ja mieszkałam aż w 3 różnych miastach (Monachium, Lipsk i Frankfurt nad Menem). W trakcie tych pobytów zwiedzałam Niemcy wzdłuż i wszerz, odkrywając najdalsze, a czasem też mało komu znane zakamarki tego kraju! To było naprawdę wspaniałe uczucie, kiedy popołudniami czy też weekendami siadałam nad przewodnikiem i wiedziałam o czym chce napisać! Miałam mnóstwo informacji, którymi koniecznie chciałam podzielić się ze światem!

Najgorszym aspektem pracy nad przewodnikiem było dokładne sprawdzenie godzin otwarcia i cen wstępów do różnych atrakcji. To nierzadko zajmowało nam tyle samo pracy co nad treścią… Notabene, jak się okazało – Niemcy na przełomie tych kilku lat strasznie podrożały!!

Czego spodziewać się po Inspiratorze Podróżniczym o Niemczech? 

Najnowszy przewodnik Pascala podzielony jest na 7 części: Najlepsze!, Niemcy Północne, Niemcy Południowe, Niemcy Zachodnie, Niemcy Wschodnie, Berlin i Poczdam oraz Poznaj Niemcy. Jest to słuszny i przejrzysty podział, dzięki któremu łatwo znajdziecie najważniejsze atrakcje z danego regionu.

Najtrudniejszą częścią było wybranie Najlepszych atrakcji, które także są podzielone na 7 kategorii: Miasta, Pamiątki, Smaki, Parki Narodowe, Wyspy, Zamki oraz Technika i Design. Nie łatwo było je wyselekcjonować, bo jak będziecie czytać przewodnik, to zobaczycie jak wiele ich jest!! Przykład? Chociażby zamki! W Najlepszych jest tylko 5, a w całych Niemczech naukowcy uważają, że jest ich około 25 tysięcy. 🙂

Dodatkowo przy każdym regionie wyróżnionych jest 5 najciekawszych atrakcji. Dzięki temu nie przegapicie najważniejszych miejsc w danym landzie!

Inspirator jest bardzo przejrzystym i przyjemnym dla oka przewodnikiem. Nie dość, że wciąż zachował swoją kieszonkową postać, to dodatkowo łatwo wyszukać w nim najciekawsze informacje. Po otwarciu książki na dowolnej stronie z tekstem, od razu wytłuszczone są najważniejsze rzeczy, a niektóre fragmenty opatrzone są dodatkowo ramkami czy autorskimi poleceniami. Wśród nich nie tylko ciekawe historie, ale też mało znane punkty widokowe czy kultowe kawiarenki bądź restauracje. Dodatkowo perfekcyjnie dobrane zdjęcia i mapy z atrakcjami, skutecznie zachęcają do podróży w dany region!     

Najlepsze – Niemcy Zachodnie

Potem Berlin!

Berlinem zajęliśmy się w drugiej kolejności i nie był to przypadek! W trakcie pracy nad pierwszym Inspiratorem zrobiliśmy sobie krótki wypad do stolicy Niemiec. To była naprawdę dobra decyzja, dzięki której nie tylko zebraliśmy masę cennych informacji, ale też świetnie bawiliśmy się na Festiwalu Światła! 

Praca nad Inspiratorem Podróżniczym o Berlinie była dla nas zdecydowanie trudniejsza niż o całych Niemczech. Zdecydowanie łatwiej było nam zebrać najważniejsze atrakcje z poszczególnych landów, niż z poszczególnych dzielnic Berlina. Zawsze uważałam Berlin za niezwykle atrakcyjne miasto, ale kiedy skończyliśmy pracę nad przewodnikiem zdziwiłam się, że objętościowo jest niewiele krótszy od samego Inspiratora o Niemczech! To tylko potwierdza moje słowa o bogatej ofercie turystycznej stolicy Niemiec.

Tutaj także największym wyzwaniem okazało się sprawdzenie aktualnych cen i godzin otwarcia. To naprawdę żmudna praca, zwłaszcza że większość atrakcji ograniczona jest czasowo.

Czego spodziewać się po Inspiratorze Podróżniczym o Berlinie?

Podobnie jak Inspirator o Niemczech, Berlin także podzielony jest na 7 części: Najlepsze!, Mitte, Tiergarten, Charlottenburg i zachód miasta, Berlin północno-wschodni, Prenzlauer Berg i Friedrichshain, Kreuzberg, Neukölln i południowy wschód, Okolice Berlina i Poznaj Berlin.

Jak zwykle najwięcej kłopotów przysporzyła część Najlepsze!, w której trzeba było przedstawić Berlin od najciekawszej strony. Tym razem podzieliliśmy go na 9 kategorii: Wydarzenia, Obiekty Sakralne, Muzea, Niezwykła architektura, Symbole, Ulice i dzielnice, Atrakcje przyrodnicze, Z dziećmi  i Berlińska kuchnia. W przeciwieństwie do Inspiratora o Niemczech, tutaj problematyczny był wybór kategorii. Niektóre z atrakcji można przecież wpisać do kilku kategorii, stąd też musieliśmy dobrze przemyśleć ich umiejscowienie. 

Inspirator Podróżniczy o Berlinie zbudowany jest dokładnie tak samo jak o Niemczech. Pod tym względem było to dla nas spore ułatwienie, bo wiedzieliśmy już jak powinien być stworzony tekst. Mam tu na myśli budowę, w której trzeba było uwzględnić, które treści znajdą się w ramce, które w polecajce, a które w regularnym tekście. Dlatego też w trakcie wyszukiwania informacji ułatwieniem są nie tylko wytłuszczenia najważniejszych informacji, ale też ramki, autorskie polecenia, mapy i kolorowe zdjęcia. Jednym słowem: jest wszystko co potrzebne, do kompleksowego zwiedzania Berlina!

Przykładowa strona z przewodnika

Zapraszamy do Niemiec i Berlina! 🙂

Jako autorzy powyższych Inspiratorów Podróżniczych, serdecznie zapraszamy Was do zakupu obydwu książek. Możecie tego dokonać stacjonarnie lub na stronie wydawnictwa Pascal. Poniżej link do poszczególnych Inspiratorów:

Berlin

Niemcy

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 🙂

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz