Ateny Europa Grecja Podróże

Jak zwiedzić Ateny w 3 dni? Stolica Grecji na weekend!

27 grudnia 2018

Kolebka cywilizacji Europejskiej

Odkąd sięgam pamięcią, Ateny zawsze były na liście moich podróżniczych marzeń. Tak jak większość z Was, przede wszystkim chciałam zobaczyć Akropol. Zawsze chciałam się też przekonać, jak to jest „udawać Greka” i zobaczyć namiastkę pradawnego świata. W końcu nadarzyła się ku temu okazja. Pojawiły się tanie loty do Aten, a wraz z nimi możliwość spełnienia marzeń! Wyjątkowo, udało nam się zachować kilka dni urlopu na koniec roku, które postanowiliśmy aktywnie spożytkować na weekendowy wypad do Aten. Jak wiecie, Ateny samym Akropolem nie żyją, więc jeśli ciekawi Was co jeszcze można robić w Greckiej stolicy to trafiliście idealnie! Nie wszystkim jednak podoba się grecka stolica (sami mamy bardzo mieszane uczucia), ale spróbujemy Wam pokazać jej najciekawszą część! Także nie bójcie się jechać do miasta na dłużej niż 2-3 godziny i zobaczcie jak zwiedzić Ateny w 3 dni! 🙂

Kilka spraw organizacyjnych

W tym tekście skupimy się głównie na ateńskich atrakcjach, więc jeśli ciekawi Was jak dotarliśmy do Aten, ile nas kosztował ten wypad, ile kosztowały noclegi, itp., to klikajcie >>TUTAJ<<.

Nocowaliśmy w Hotelu Evripides.

Ateny w 3 dni: Narodowe Muzeum Archeologiczne

W związku z niezbyt atrakcyjną pogodą, zwiedzanie rozpoczynamy od Narodowego Muzeum Archeologicznego. To idealne miejsce dla tych, którzy tak jak ja cenią sobie historię i chcą zobaczyć na żywo eksponaty, których zdjęcia oglądaliśmy w podręczniku do historii! To właśnie tutaj znajduje się słynna, złota, pośmiertna maska Agamemnona (legendarnego wodza wyprawy Greków na Troję) znaleziona w Mykenach. Towarzyszą jej inne, równie wykwintne i wspaniałe skarby Mykeńskie. Możliwość podziwiania tych niezwykłych eksponatów zawdzięczamy słynnemu niemieckiemu archeologowi H. Schliemannowi – temu samu, który odkrył mityczną Troję. Ponadto, warto też zwrócić uwagę na Jeźdźca z Artemizjonu czy monumentalny posąg Posejdona lub Zeusa (do tej pory nie wiadomo kogo tak naprawdę symbolizuje ów mężczyzna). Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest największym muzeum w Grecji (liczy 20 tys. zbiorów) i jest jednym z najważniejszych na świecie. Mimo to, nie jest ono tak rozległe pod względem powierzchni, więc spokojnie możecie przeznaczyć na zwiedzanie tego obiektu ok. 2-3 godzin.

Pośmiertna Maska Agamemnona w Muzeum Archeologicznym

Ateny w 3 dni: Akropol – Partenon, Erechtejon, Propyleje, Świątynia Ateny Nike

Deszcz wkrótce ustał, a my korzystając z lepszej pogody i późniejszej pory, zakupiliśmy bilety na Akropol. Mieliśmy zaledwie dwie godziny na obejście wzgórza. O ile jeszcze w grudniowej porze słońce nie daje tak popalić, o tyle już w letnim czasie odradzam tego typu sprinty!

W czasach mykeńskich ateński Akropol otoczony był ogromnym murem. Pełnił on wówczas głównie funkcje obronne. Dopiero w połowie VIII w. p.n.e. stał się ważnym miejscem kultu Ateny i Posejdona. W V w. p.n.e. na wzgórzu stanęła, zaprojektowana przez najsłynniejszego greckiego rzeźbiarza Fidiasza, świątynia Partenon. Budowla była wykonana z białego marmuru, a w jej wnętrzu umieszczono podobno najznamienitszy posąg wszech czasów – 12 metrową figurę Ateny Partenos. Niestety, jej posąg nie zachował się do naszych czasów, ale dzięki licznym kopiom artystów na całym świecie, wiemy jak kiedyś wyglądała.

Obok Partenonu możemy podziwiać jeszcze Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), Propyleje (to rodzaj bramy przez którą przechodzi się na początku), sanktuarium Artemidy oraz świątynie Nike. Niebawem powstanie osobny tekst o Akropolu, w którym opowiem Wam nieco więcej o tej wspaniałej budowli!

Partenon

Erechtejon

Świątynia Nike

Ateny w 3 dni: Akropol – Teatr Dionizosa, Odeon Heroda + piękne widoki

Jednak to nie wszystko co oferuje majestatyczny Akropol! U jego podnóży znajdują się jeszcze dwa obiekty godne uwagi: Teatr Dionizosa i Odeon Heroda. O ile ten pierwszy wystarczy, że zobaczycie ze szczytu Akropolu (157 m n.p.m.), o tyle już warto zatrzymać się na dłużej przy Odeonie. To właśnie tutaj odbywały się słynne po dzień dzisiejszy sztuki artystów tj. Ajschylos, Sofokles, Eurypides czy Arystofanes. Nie krępujcie zajrzeć się tutaj, Wasz bilet na Akropol upoważnia Was do odwiedzin starożytnego Teatru. Pamiętajcie też, że choć Ateński Akropol nie jest może wybitnie wysokim wzgórzem, to jednak z jego szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na stolicę i pobliską okolicę!

Odeon

Ateny w 3 dni: Aeropag

Wychodząc z Akropolu, traficie prosto na kamienne wzgórze zwane Aeropagiem. To miejsce, w którym urzędowali najwyżsi urzędnicy polis (archonci), którzy „dzielili i rządzili” w antycznych Atenach przed Solonem. Warto wdrapać się na szczyt Aeropagu, choćby dla pięknego widoku jaki się z niego roztacza! 🙂

Ateny w 3 dni: Muzeum przy Akropolu

Czujecie niedosyt po zwiedzaniu Akropolu? W takim razie wybierzcie się do Muzeum przy Akropolu! To bardziej szczegółowa kontynuacja Waszej wycieczki, która kosztuje dodatkowo 5 euro (niestety bilet na Akropol nie obejmuje już tego muzeum). Jak wiecie, w zimie dzień jest dość krótki, więc na wejście do muzeum zdecydowaliśmy się w godzinach wieczornych. W piątki muzeum otwarte jest do 22, a z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj o takich porach nie jest zbyt tłoczno! I tak też było w tym wypadku, dlatego polecamy Wam taką niekonwencjonalną porę na zwiedzanie muzeum. Godziny otwarcia znajdziecie tutaj.

W Muzeum Przy Akropolu znajdziecie nie tylko artefakty odnalezione podczas wykopalisk na i przy Akropolu, ale także fragmenty samych świątyń! Jak się domyślacie, Partenon w okresie swojej świetności wyglądał znacznie okazalej niż obecnie. Niestety, lata grabieży, gwałtownych zjawisk atmosferycznych, trzęsień ziemi itp. znacząco zniszczyły świątynie znajdujące się na wzgórzu. Renowacja nie zawsze była możliwa, stąd rzeźby zdobiące świątynie umieszczono w muzeum.

Muzeum przy Akropolu mieści się w nowoczesnym budynku, który przykuwa uwagę przechodniów, a także zachwyca odwiedzających go gości. Jeśli macie jednak niezbyt dużo czasu, to myślę, że nic Wam się nie stanie jeśli je ominiecie! 😉

Muzeum przy Akropolu

Ateny w 3 dni: Keramejkos

Następny dzień rozpoczynamy od wycieczki na cmentarz… 😀 Generalnie rzadko nam się zdarza odwiedzać tego typu miejsca, ale tym razem mieliśmy do czynienia także ze stanowiskiem archeologicznym i tym samym najstarszą ateńską nekropolią! Służyła ona mieszkańcom już od VIII w. p.n.e.. Na jej terenie odkryto wazy w stylu geometrycznym oraz stele nagrobne. My także dokonaliśmy tutaj zaskakującego odkrycia w postaci żółwi! Było ich tam całkiem sporo, ale niestety nie umiem powiedzieć co to za gatunek (może Wy wiecie? Dajcie znać)! Niemniej jednak, nekropolie Keramejkos można także zobaczyć z pobliskiego wzgórza, niekoniecznie wchodząc na jej teren i będziecie równie usatysfakcjonowani! No, ale wybór należy oczywiście do Was. 😉

Naszym zdanie, najciekawsza Stela Nagrobna

Ateny w 3 dni: Starożytna Agora

To miejsce, które obok Akropolu zasługuje na Wasze pieniądze! Znajduje się tutaj zrekonstruowana w latach 1931-53 Stoa Attalosa, która pierwotnie została wzniesiona w II wieku p.n.e. Stoy były miejscem handlu, ale służyły też do odpoczynku lub wykonywania zadań administracyjnych. Chroniły przed lejącym się z nieba żarem lub deszczem. Na terenie Agory znajdowały się także świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Cały teren Agory ateńskiej był zatem miejscem handlu, a także wielkich zgromadzeń mieszkańców i debat politycznych. Oprócz wspaniałej Stoy Attalosa możemy też podziwiać Hefajstejon, czyli świątynie poświęconą Hefajstosowi i Atenie. Świątynie zbudowano w 445 roku p.n.e. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej sztuki greckiej.

Hefajstejon

Ateny w 3 dni: Biblioteka Hadriana

W samym sercu Aten, pomiędzy Agorą i Akropolem, znajduje się biblioteka zbudowana w 132 r. przez cesarza Hadriana. Nowoczesny kompleks obejmował 3 pomieszczenia, w których znajdowały się wyłącznie książki. Ponadto, na terenie biblioteki znajdowały się czytelnie, sale dydaktyczne, ścieżki do spacerów filozoficznych, ogrody oraz staw do rekreacji. Celem cesarza było stworzenie miejsca studiów akademickich godnych reputacji starożytnych Aten. Moim skromnym zdaniem, wystarczy jeśli popatrzycie sobie na ten kompleks zza krat! Warto zobaczyć, ale nie musicie koniecznie wchodzić na jego teren! 😉

Ateny w 3 dni: Monastiraki

To jeden z głównych placów, na którym zawsze jest gwarno i tłoczno! Szczególnie w niedziele, gdy odbywa się tutaj pchli targ. Z placu roztacza się piękny widok na Akropol, dlatego na dachach pobliskich budynków jest mnóstwo kawiarni szczycących się wspaniałymi widokami na to święte wzgórze (My sprawdziliśmy A for Athens i było całkiem fajnie)! 😉 Uwagę przykuwa także Meczet Tzistarakis wybudowany w XVIII wieku, który obecnie pełni funkcje Muzeum Greckiego Folkloru. Nieopodal znajduje się mniej imponujący Grecki Kościół Prawosławny.

Będąc na Monastiraki wybierzcie się także na spacer po ulicy Pittaki. To takie „oldschoolowe” miejsce, z mnóstwem graffiti, wiszącymi lampami i nietuzinkowymi kawiarniami, tj. Little Kook.

Monastiraki

Widok z A for Athens

Ateny w 3 dni: Łuk Hadriana i Olimpiejon

Z Monastiraki kierujemy się teraz w stronę Łuku Hadriana. To nic innego jak starożytny rzymski łuk triumfalny wzniesiony za czasów cesarza Hadriana. Ciekawa i o dziwo darmowa budowla, więc warto podejść, zobaczyć i podumać! Szczególnie, że tuż za nią znajduje się Olimpiejon, czyli Świątynia Zeusa Olimpiejskiego. To największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Niestety, w średniowieczu porzucona budowla zaczęła być wykorzystywana jako źródło darmowego budulca i w ciągu wieków została rozkradziona. Do naszych czasów zachowało się jedynie 15 kolumn. Te 15 kolumn można zobaczyć zza krat i też będziecie usatysfakcjonowani! Mimo to, muszę przyznać, że nawet ta niewielka część zrobiła na mnie wrażenie. Świątynia Zeusa w swej największej chwale musiała być kiedyś naprawdę piękna! Podobno miała 200 metrów długości i podtrzymywało ją 100 korynckich kolumn o wysokości 17 metrów!! 🙂

Ateny w 3 dni: Stadion panatenajski (Panathinaiko)

Dopada nas w końcu głód, ale o jedzeniu napiszę Wam w osobnym poście. Także nad-człowiekami nie jesteśmy, obiady jemy, ale o jedzeniu pogadamy w osobnym poście! 😉

Po napełnieniu żołądków idziemy spalić zbędne kalorie, a najlepiej zrobić to na Stadionie Panatenajskim! Panathinaiko oznacza Wykonany z dobrego marmuru i rzeczywiście marmur jest tutaj pierwszej klasy! Nie żałujcie 5 euro na bilet, bo naprawdę warto wejść na trybuny. To także jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli w Atenach. Stadion zbudowano w latach 330-329 p.n.e. i jak się domyślacie, był przeznaczony do rozgrywania igrzysk olimpijskich. W tym samym celu zrekonstruowano go w 1896 roku, kiedy to odbyły się pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Podobno może pomieścić nawet do 80 tys. widzów, co znacznie przekracza możliwości Stadionu Narodowego w Warszawie!

Ateny w 3 dni: Plac Sindagma (Plac Konstytucji)

Nie sposób ominąć placu, który znajduje się w samym centrum Aten! 😉 Jego nazwa nawiązuje do pierwszej Konstytucji Grecji, którą wydał 3 września 1843 pierwszy król niepodległej Grecji Otton I.

Głównym obiektem jest wybudowany w XIX wieku Stary Pałac Królewski, który od 1935 roku służy jako siedziba Parlamentu. O pełnych godzinach odbywa się zmiana warty, którą polecam Wam zobaczyć! Nie jestem tylko pewna, czy ta zmiana odbywa się także w nocy, więc jeśli ktoś wie, niech da znać! 🙂

Plac Sindagma nie jest jakoś wybitnie piękny, ale jeśli odwiedzicie Ateny w okresie przedświątecznym, to koniecznie zaglądnijcie tu wieczorem! Jest nawet całkiem ładnie! 😉

Ateny w 3 dni: Anafiotika i Plaka

 • Anafiotika

Trzeci dzień rozpoczynamy od malowniczej Anafiotiki i najstarszej ateńskiej dzielnicy – Plaki. Choć Anafiotika jest niewielką częścią Plaki (liczącą około 45 domów) to nie da się ukryć, że jest to zupełnie inna bajka!

Anafiotika oznacza „małe Anafi„, a Anafi to niewielka grecka wyspa należąca do Cyklad. Jej mieszkańcy przybyli do stolicy na polecenia cesarza i pracowali przy odbudowie pałacu. Po godzinach, postawili niewielkie domki, przypominające te, w których mieszkali na wyspie. Co ciekawe, mieszkańcy Anafiotiki nigdy nie mieli pozwolenia na budowę tych domków, zwłaszcza, że znajdują się one „niebezpiecznie blisko” Akropolu. Jednak nikt nie miał serca pozbyć się nowych lokatorów i dzięki temu część ich domów stała się nową (ale wciąż nie aż tak znaną) atrakcją Aten. Tylko część, bo znaczna ilość tych bajkowych domków została rozebrana podczas prac archeologicznych prowadzonych na stokach Akropolu.

 • Plaka

Po zapoznaniu się z Anafiotiką, schodzimy teraz nieco niżej, żeby przyjrzeć się bliżej najstarszej ateńskiej dzielnicy – Place. Znajdują się tutaj XVIII-wieczne kamienice, kręte uliczki, restauracje i sklepy z pamiątkami. Niezwykle urocze miejsce, które oczarowało nas kolorowymi domami, bujną roślinnością, a przede wszystkim błogim spokojem! W grudniowy niedzielny poranek, niewielu było chętnych na spacer po okolicy. Może to i dobrze, bo dzięki temu wyszły całkiem fajne zdjęcia! 🙂

Ateny w 3 dni: Rzymska Agora i Wieża Wiatrów

Nasz sielankowy spacer po Place kończymy u podnóża rzymskiej agory. Ponownie jestem zdania, że wystarczy jedynie rzut oka zza krat, ale w związku z tym, że mieliśmy już wykupione bilety, weszliśmy na jej teren. Rzymska agora została wybudowana w czasach cesarza Augusta ok. 10 r. p.n.e. W czasach rzymskich dotychczasowa Agora, zapełniona pomnikami, przestała bowiem pełnić swoją funkcję i miastu potrzebny był nowy plac centralny.

Z rzymskiej agory nie pozostało zbyt wiele, ale co innego można powiedzieć o pobliskiej Wieży Wiatrów, która należy do najlepiej zachowanych zabytków starożytnych Aten. Swoją nazwę zawdzięcza umieszczonym na szczycie każdej ze ścian reliefom, przedstawiającym osiem wiatrów. Choć nie podano wprost jakie były funkcje ośmiokątnej wieży, to zakładam, że przy pomocy zegara słonecznego wskazywała czas i kierunek wiatru.

Ateny w 3 dni: Katedra Zwiastowania Matki Bożej w Atenach

Jeśli będziecie mieli trochę czasu, to warto też zobaczyć główną siedzibę arcybiskupa Aten i całej Grecji wybudowaną w XIX wieku!

Ateny w 3 dni: Lykeion

Są tu jacyś fani filozofii? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się zobaczyć pozostałości greckiego gimnazjonu, założonego przez ucznia Platona – Arystotelesa w IV wieku p.n.e.!! A tak na serio, to możecie sobie darować, bo niewiele z niego zostało. Nawet na rzut oka zza krat nie warto się fatygować! 😉 No chyba, że jesteście archeologami!

Ateny w 3 dni: Ogród Narodowy

Ogród Narodowy to nasz ostatni punkt w Atenach! Specjalnie zostawiliśmy go na sam koniec nie oczekując zbyt wiele, ale zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni! Przede wszystkim nie spodziewaliśmy się tak soczystej zieleni w grudniu! Miłą niespodzianką były też owocujące drzewa, czego się już kompletnie nie spodziewaliśmy (cóż, braki w wiedzy w tym obszarze). Tak więc warto zaglądnąć nawet w zimie! 🙂

W parku znajduje się także reprezentatywny budynek Zappeion. W 1896 roku w trakcie igrzysk hala była wykorzystywana do walk szermierczych. Obecnie służy jako Centrum Wystawowo-Kongresowe.

I to już wszystko co udało nam się zobaczyć w Atenach podczas tego krótkiego pobytu. Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was przydatny podczas planowania wycieczki do Aten!

A jak Wasze wrażenia z greckiej stolicy? Dajcie znać!

Sprawdźcie także pozostałe wpisy z Aten:

Grudniowe Ateny – pogoda, ceny i inne spostrzeżenia

Akropol – wizytówka Aten, Grecji i całej Europy!

Gdzie zjeść i co warto spróbować w Atenach

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12 komentarzy

 • Odpowiedz Paulina 9 maja 2019 at 09:53

  Dzięki bardzo za wskazówki. Twój post jest naprawdę przydatny 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 9 maja 2019 at 20:43

   Cześć Paulina! Super, bardzo się cieszę 😊

  • Odpowiedz Ola 18 sierpnia 2021 at 12:11

   WITAM,
   fascynuje mnie Państwa blog. Jest inspirujący i motywujący. Mam pytanie tehniczne w spr Aten… czy osoba poruszajaca się na wózku ma szanse zwiedzić wszystko co najważniejsze:)
   Pozdrawiam!

   • Odpowiedz womenofpoland 18 sierpnia 2021 at 12:56

    Cześć Ola! Dzięki wielkie! Szczerze powiedziawszy to obawiam się, ze może być ciężko. W mieście nie powinno być raczej problemu, ale nie wiem czy da się ogarnąć Akropol. Musisz wejść na oficjalną stronę Akropolu i sprawdzić, czy teren lub obsługa jest jakos przygotowana na osoby poruszające się na wózku. Może jest jakaś trasa, a ja już jej po prostu nie pamietam, bo minęło trochę czasu.

 • Odpowiedz B25 29 maja 2019 at 14:35

  Hej, jakiego filtra używasz do poprawiania zdjęć. Są świetne! Dzięki

  • Odpowiedz womenofpoland 29 maja 2019 at 16:03

   Hej B25! Zdjęcia obrabiam w Lightroomie. Korzystam z filtra Vivid i resztę dopasowuje według uznania suwakami! Cieszę się, że Ci się podobają 😊

 • Odpowiedz Krzysztof 12 października 2019 at 18:31

  Czy obowiązują bilety ulgowe dla studentów lub uczniów?

  • Odpowiedz womenofpoland 13 października 2019 at 05:17

   Hej Krzysztof! Jak najbardziej! Studenci wchodzą na Akropol za darmo 😊

 • Odpowiedz alex 3 stycznia 2020 at 18:35

  Witam. Dziś odkryłam Wasz profil i nie mogę się oderwać.
  Interesują mnie zwłaszcza relacje z podróży do Włoch, lecz w tym roku planuje po raz pierwszy Grecję, zatem i Ateny.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne relacje i ciekawe foty.

  • Odpowiedz womenofpoland 3 stycznia 2020 at 19:15

   Hej Alex! W takim razie bardzo się cieszę i mam nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania! Uwielbiamy obydwa kraje, więc na pewno w tym roku pojawią się kolejne relacje 😊

 • Odpowiedz Grzegorz/ Podróże bez ości 22 lutego 2020 at 12:24

  Polecam wizytę nad jeziorem Vouliagmeni będącym naturalnym spa. Oprócz wody morskiej zasila go woda termalny i można w nim pływać przez cały rok 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 22 lutego 2020 at 17:43

   Grzegorz, bardzo dziękujemy za tą rekomendacje, zwłaszcza, że nie słyszeliśmy o tym miejscu! Jak będziemy lecieć do Aten, to na pewno sprawdzimy! ❤️

  Zostaw komentarz