Europa Grecja Kreta Podróże

Top 8 plaż na Krecie!

24 listopada 2018
Niesamowita wyspa

Jeśli czytaliście już poprzednie posty z Krety, to na pewno zauważyliście, że największa grecka wyspa jest naprawdę niezwykłym miejscem! Jednym z jej atutów są przepiękne plaże, które co roku zdobywają nagrody, a nawet objęte są specjalną ochroną. Linia brzegowa wyspy ciągnie się na odcinku ok. 1040 km. Na ten obszar przypada ok. 300 plaż, z czego ok. ⅓ z nich regularnie otrzymuje wyróżnienie w postaci Błękitnej Flagi. My odwiedziliśmy zaledwie kilka plaż, bo na tyle pozwolił nam czas i pieniądze. Staraliśmy się wybrać te najciekawsze i rzeczywiście muszę przyznać, że każda z nich była na swój sposób wyjątkowa! W tym wpisie pokaże Wam moje ulubione miejsa i krótko wyjaśnię, dlaczego zdecydowałam się na odwiedzenie właśnie tych plaż z pośród 300 możliwych. Zapraszam na Top 8 plaż na Krecie!

Koniecznie zobaczcie nasz filmik z Krety!

Jeśli znajdziecie na Krecie zwierzaka w potrzebie lub chcecie wesprzeć lokalnego bohatera ratującego naszych czworonożnych przyjaciół, to kontaktujcie się z Takisem – Takis Shelter non profit organisation! Pamiętajcie, że każdą wizytę trzeba uzgodnić internetowo z wyprzedzeniem!

1. Top 8 plaż na Krecie! – Balos

Na początku dodam, że kolejność jest przypadkowa, aczkolwiek nie ukrywam, że Balos to w moim mniemaniu najpiękniejsze miejsce/plaża na Krecie! Choć widok jest wszystkim mniej lub bardziej znany, bo nie rzadko Balos bywa wizytówką Krety, to gwarantuję Wam, że na żywo też Was zachwyci! Matka Natura dała tutaj prawdziwy popis swoich możliwości! Wspaniała laguna, otoczona turkusowymi wodami i ciekawymi formacjami skalnymi zachwyca obserwatorów z całego świata. Miejsce było i jest wielokrotnie doceniane w najróżniejszych rankingach co też znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Lagunie Balos poświęciłam nawet osobny post, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym bajkowym miejscu, to klikajcie tutaj.

2. Top 8 plaż na Krecie! Falasarna

Falasarna to miejsce chwalone i polecane przez miejscowych! Zachwyca przede wszystkim szeroką i piaszczystą plażą, którą oblewa turkusowe morze. Żeby nie było zbyt nudno, plaże otaczają ciekawe formacje skalne, które z pewnością ożywiają trochę krajobraz Falasarny. To także idealne miejsce dla tych, którzy kochają szaleństwa wodne. Można tu wypożyczyć prawie wszystko, co tylko dusza zapragnie. Wieczorem plaża świeci pustkami, ale w pobliskich barach zaczyna się wówczas drugie życie!

Długa, kręta i nieprzyjemna droga – już wiemy, że czeka nas coś niezwykłego. Zostawiamy auto na parkingu, który z jednej strony kończy się przepaścią (dlatego parkujemy po przeciwnej stronie). Już pieszo podchodzimy pod krawędź urwiska i wtedy naszym oczom ukazuje się język diabła! Tak przezywana jest jedna z najpopularniejszych plaż na Krecie – Seitan Lemani. Choć prowadzi do niej bardzo ciężka droga, wymagająca obuwia sportowego, to i tak nie brakuje chętnych na leżing, plażing i smażing. Jeśli przyjedziecie tu zbyt późno, to nie będzie już dla Was miejsca! Jednak plaża najlepiej prezentuje się z góry, kiedy to możemy podziwiać jej nietypowy kształt w pełnej okazałości. Jeśli mam być z Wami szczera, to właśnie ten kształt nas tutaj zwabił i trzeba przyznać, że był on wart „zachodu”. 😉

4. Top 8 plaż na Krecie! Preveli

Marzy Ci się prawdziwa egzotyka? Jedź na plażę Preveli! To zupełnie inny świat, krajobraz do jakiego region śródziemnomorski nas jeszcze nie przyzwyczaił. Pierwszy raz w życiu byliśmy w takim gaju palmowym. Ciężko uwierzyć, że kilka lat temu to miejsce doszczętnie spłonęło. Dziś, nie ma już śladu po tej tragedii, a spacerując między palmami można się poczuć jak na zupełnie innej szerokości geograficznej. Odpowiedniego klimatu dodaje też soczyście zielona rzeka Megapotamos, która u wylotu do Morza Libijskiego, tworzy charakterystyczne zakole. Jak na Kretę przystało, żeby dostać się do tego pięknego miejsca musicie pokonać strome schody. O ile w dół nie jest tak źle, o tyle już w górę przy pełnym słońcu może dać mocno w kość! 😉

5. Top 8 plaż na Krecie! Matala

Matalę postanowiłam wyróżnić ze względu na dość ciekawe położenie. Tutaj, morze zdaje się wdzierać w głąb lądu, ale potężne skały z dwóch stron nie dają się pochłonąć przez wodę za wszelką cenę! Jedna z nich jest zamieszkana – znajdują się na niej domki, a druga była kiedyś zamieszkana – znajdują się na niej jaskinie. Miejsce to szczególnie upatrzyli sobie Hipisi, którzy na przełomie lat 60-tych i 70-tych licznie okupowali to miejsce. Szczególnie upodobali sobie skalne jaskinie, w których prowadzili swoje sielankowe życie. Nie wszystkim się to podobało, dlatego dziś pozostały po nich głównie wspomnienia. Nie oznacza to, że żadnych tam już nie spotkamy, bo podobno w pobliskich jaskiniach nadal mają swoje gniazdka, a na plaży wciąż sprzedają swoje ręczne robótki. W czerwcu mają tutaj nawet swój festiwal, więc jeśli utożsamiacie się z tym ruchem, to już wiecie kiedy i gdzie szukać swoich sióstr i braci. 😉

6. Top 8 plaż na Krecie! Vai

Tym razem zapraszam Was do gaju palmowego w nieco innej, rajskiej odsłonie! Niektórzy uważają, że to miejsce jest przereklamowane i to dosłownie! Podobno kręcono tu w latach 70-tych reklamówkę dla słynnego batonika Bounty! Ile jest w tym prawdy – nie wiem, ale wierzcie mi, że miejsce to nie potrzebuje nawet takiej promocji. Choć może Wam się wydać tu trochę ciasno, to ja jednak wychodzę z założenia, że trzeba zobaczyć to miejsce. Warto wiedzieć, że rosnące tutaj palmy są gatunkiem endemicznym i rosną wyłącznie w tym miejscu! Oprócz tego, czeka  tu na Was szeroka plaża z krystalicznie czystą wodą! Wokół skał można nawet trochę ponurkować, gdyż nie brak muszelek i kolorowych rybek!

7. Top 8 plaż na Krecie! Kato Zakros

Potrzebujecie ciszy i spokoju? Wybierzcie się do Kato Zakros! To dość odległe miejsce, położone z dala od największych kurortów. To coś dla tych, którzy wolą udać się w bardziej odludne miejsce, z dala od gwaru i kiczowatych sklepików, które sprzedają nierzadko wszystko czego nie potrzebujesz. Jedynym mankamentem jest kamienista plaża, ale kiedy dzielisz ją z zaledwie 10 osobami, to nagle okazuje się, że jest idealna!

8. Top 8 plaż na Krecie! Elafonisi

No i na koniec, wisienka na torcie. Miejsce do którego nie dotarliśmy, a bardzo chcieliśmy! Wychwalana i wysłania pod niebiosa różowa Elafonisi. Elafonisi to niewielka wyspa położona tuż przy brzegu, na którą można dostać się pieszo przez otaczającą wyspę płytką lagunę. Sama wyspa jest obiektem o unikatowych walorach przyrodniczych i została wpisana na listę Natura 2000 jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie.

To już wszystko co dla Was przygotowałam! Dajcie znać jakie są Wasze ulubione plaże na Krecie! 🙂 Tymczasem zapraszam Was też na inne wpisy:

Wrzesień na Krecie – pogoda, ceny i inne porady

Co warto zobaczyć na Krecie

Samaria – najdłuższy suchy wąwóz w Europie

Balos – wycieczka zorganizowana czy na własną rękę?

Cywilizacja minojska – historia Krety

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Edyta 7 grudnia 2018 at 09:48

    Niesamowite zdjęcia, bardzo przydatne zestawienie. Zdjęcie z kozą wygrywa 🙂

    • Odpowiedz womenofpoland 7 grudnia 2018 at 15:17

      Cześć Edyta! Dzięki wielkie! Hah, wiadomo słynne greckie kozy! 😁

    Zostaw komentarz