Alzacja Europa Francja Podróże

Co warto zobaczyć w Alzacji? Top 8 miejsc!

3 czerwca 2018
Alzacja

Francja to nie tylko Paryż. To potężny kraj, który podobnie jak Niemcy obfituje w masę pięknych, kolorowych i niekoniecznie popularnych miasteczek. Ich skupisko można znaleźć chociażby w Alzacji! Chyba nikomu nie muszę bliżej przedstawiać tego regionu? Zwłaszcza jeśli gustujecie w winie, to na pewno musieliście słyszeć o tej historycznej krainie! Choć jest to najmniejszy francuski region, to zamieszkuje go aż 1,8 mln osób, co sprawia, że na 1 km przypada aż 217 osób. Do końca 2015 roku, Alzacja była nawet odrębnym regionem administracyjnym, ale po reformie weszła w skład Grand Est wraz Lotaryngią i Szampanią-Ardeny. Od północy i wschodu graniczy z Niemcami, a od południa ze Szwajcarią. Symbolem Alzacji jest bocian, którego wiosną na pewno tu usłyszycie i zobaczycie! A co jeszcze warto zwiedzić? Zapraszam na wpis: Co warto zobaczyć w Alzacji?

Jak się dostać do Alzacji?

Z Polski najtańszą opcją są loty na lotnisko Bazylea-Miluza-Fryburg lub do Baden-Baden. My przylecieliśmy Ryanairem z Warszawy do Baden-Baden za jedyne 40 zł! Polecam sprawdzić takie rozwiązanie, zwłaszcza, że trasa z Baden-Baden do Strasburga to ok 50 km, a pokonać ją można chociażby Flixbusem!

Co warto zobaczyć w Alzacji? Strasburg!

Strasburg to stolica Alzacji i najliczniej zaludniony ośrodek regionu. Nieskromnie nazywany też stolicą Europy, ze względu na siedzibę Parlamentu Europejskiego. To świetne miejsce na rozpoczęcie przygody z tym francuskim regionem. Pomimo, że jest on znacznie większy od pozostałych miejscowości, które poznacie w dalszej części tekstu, bez problemu potrafi oczarować najwybredniejszego turystę. Stare miasto olśniewa wąskimi uliczkami i kolorowymi domami z muru pruskiego. Pomiędzy nimi, w powietrzu unoszą się zapachy kuchni flamandzkiej, którym towarzyszy dźwięk stukających się lampek z winem! Najpiękniejsza część miasta skrywa się pod nazwą La Petite France. Średniowieczna katedra o niebanalnych kształtach, dzierży tytuł największej budowli na świecie zbudowanej z piaskowca. Można by tak bez końca, ale jeśli Wam jest ciągle mało, to więcej o Strasburgu przeczytacie tutaj. 😉

Place de la Cathédrale

Petite France

Co warto zobaczyć w Alzacji? Colmar!

Tym razem zabieram Was do stolicy alzackich win. Nie bez ceregieli Colmar nosi ten dumny tytuł. Zapewnia mu to nie tylko centralne położenie na szlaku alzackich win, ale także otaczające go winnice i historyczna produkcja tego trunku. Mimo to, my zdecydowaliśmy się na degustację alzackiego wina w innej miejscowości, ale o tym za chwilę! Jeśli podobał Wam się Strasbourg, to Colmar Was po prostu zachwyci! To małe, urocze miasteczko, które zatrzymało się w epoce Braci Grimm. Najpiękniejszą dzielnicą jest La Petite Venice, która nierzadko bywa wizytówką całego regionu! Więcej o Colmarze i jego tajemnicach możecie poczytać tutaj.

Co warto zobaczyć w Alzacji? Eguisheim!

Zaledwie 7 km od Colmaru, znajduje się inne urocze miejsce, które podobnie jak wspomniane wyżej miasto, promuje swoim wizerunkiem alzacki region! Eguisheim nie tylko skradło serca turystów, ale nawet samych Francuzów! W 2013 roku wybrali oni miejscowość na swoją ulubioną wioskę. Zaintrygowani tym faktem również postanawiliśmy się przyjrzeć bliżej Eguisheim. W trakcie spaceru, od czasu do czasu towarzyszy nam klekot bocianów. To tutaj widzieliśmy ich najwięcej. Jak widać, nie tylko ludzie upodobali sobie to miejsce. Więcej o Eguisheim przeczytacie tutaj. 🙂

Najpiękniejsze miejsce w Egusheim! 🙂

Château Saint-Léon

Kolorowa Alzacja

Co warto zobaczyć w Alzacji? Kaysersberg!

Alzacja to faktycznie cieszący się ogromną popularnością region wśród Francuzów. Zaledwie 4 lata po wyborze najpiękniejszej wioski w 2013 roku tytuł ten, ponownie wrócił do Alzacji. Tym razem do oddalonego zaledwie o 14 km Kaysersberga. Ciężko w to uwierzyć, ale te 14 km robi już sporą różnice w krajobrazie z jakim mamy do czynienia. Kaysersberg jest równie kolorowy co pozostałe miasteczka, ale w przeciwieństwie do wyżej już opisanych otacza go soczysta zieleń. Właściwie to w niektórych przypadkach zaczyna się ona tuż za domem. Choć potęguje to odczucie, że znajdujemy się w bardzo małej wiosce, to z drugiej strony doświadczamy w końcu lekkiego powiewu świeżości. Powiem więcej: W tym przypadku to nie miasto zdaje się wygrywać z naturą, ale natura z Kaysersbergiem! 🙂 Więcej o tym pięknym miejscu przeczytacie tutaj!

Kaysersberg

Kaysersberg

Co warto zobaczyć w Alzacji? Riquewihr!

Riquewihr to kolejny mały punkt na Alzackiej mapie, ale o ogromnym znaczeniu! Często wioska ta nazywana jest muzeum na otwartym powietrzu. Wszystko ze względu na niezmiennie zachowaną architekturę miasta od XVI wieku. Można zatem powiedzieć, że Riquewihr się nie starzeje. Jest wręcz przeciwnie. Soczysta kolorystyka i bajkowe zakątki miasta wyglądają tak, jakby dopiero co były wybudowane. Ciężko uwierzyć, że przetrwało ono tyle czasu bez zmian. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Riquewihr

Riquewihr

Co warto zobaczyć w Alzacji? Ribeauville!

Ribeauville to jedno z najstarszych alzackich miasteczek. Szczególnym znakiem tej miejscowości są otaczające ją z różnych stron trzy zamki. Wybudowała je rodzina Ribeaupierre, która rządziła miasteczkiem przez około 500 lat. Warto przejść trasę pomiędzy zamkami podziwiając przy tym kolorową zabudowę Ribeauville. Tutaj znajdziecie więcej szczegółów.

Ribeauville

Co warto zobaczyć w Alzacji? Scherwiller

Podczas zimowego pobytu w Alzacji postanowiliśmy też zajrzeć do innych miasteczek niż podczas letniego wyjazdu i tak na naszej trasie stanął Scherwiller. To mała wioska, która w porównaniu do wyżej wymienionych nie jest zbyt ciekawa, ale postanowiłam ją mimo wszystko uwzględnić w tym zestawieniu. Głównie ze względu na fakt, że w ścisłym centrum znajdował się tutaj przepięknie przystrojony dom. Na spokojnie tu traficie jeśli też będziecie chcieli go zobaczyć, bo miejscowość jest tak mała, że będziecie musieli tędy przejść.

Co warto zobaczyć w Alzacji? Haut-Kœnigsbourg!

Haut-Kœnigsbourg to potężny zamek położony na ponad 700 m n.p.m. w Wogezach. Jego grube mury skrywają historię, która sięga aż XIII wieku. Jak przystało na porządny zamek, jego dzieje są długie i burzliwe. Przez długi okres zamek należał do niemieckich rodów i dopiero w 1919 roku został przekazany Francji. Władzom Francji również zajęło trochę czasu zanim uznali go za zabytek (w 1933 roku), ale 60 lat później postarali się nawet o wpisanie go na listę UNESCO. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Haut-Kœnigsbourg

Co warto zobaczyć w Alzacji? Winnice!

Tym razem bez konkretów, ale będąc w Alzacji musicie zaglądnąć chociażby do jednej winnicy! Wierzcie mi, będziecie mieć okazję nie raz, zwłaszcza, że dużo winnic znajduje się tuż przy miastach (tak jak np. w Kaysersbergu). Nie ważne czy wybierzecie taką przy drodze, czy taką przy mieście. Ważne, żebyście na pewno do takowej dotarli! 🙂

Winnice

Winnice

To już wszystko co dla Was przygotowałam, ale nie wykluczam, że post będzie aktualizowany. Jeśli tylko znajdziemy jakieś nowe miejsca godne uwagi, to na pewno Wam damy tutaj znać. Oczywiście czekamy też na Wasze sugestie w tej kwestii! 🙂

A może byliście już w Alzacji? Pochwalcie się Waszymi wrażeniami! 🙂

Chcesz wiedzieć jak zorganizowaliśmy sobie taką wycieczkę? Ile nas to dokładnie kosztowało, kiedy kupowaliśmy bilety, kiedy noclegi, itp.? Przeczytaj nasz dedykowany wpis, w którym znajdziecie odpowiedzi na te (i inne) pytania!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz