Alzacja Europa Francja Podróże

Wyjątkowa Alzacja – Riquewihr i Hunawihr

27 maja 2018

Riquewihr

Riquewihr to niewielka, średniowieczna miejscowość usytuowana pomiędzy pasmem górskim Wogezów a równiną Alzacji. Był to nasz trzeci przystanek podczas podróży po alzackich wioskach. Przyjechaliśmy prosto z Kaysersberga, a naszą bazą wypadową był Colmar. Przejazd z miejscowości do miejscowości to kwestia kilku minut. Wioski są małe, a odległości między nimi niewielkie.

Kiedy byliśmy już u podnóży murów miejskich w Riquewihr, naszym oczom ukazała się niewielka, położona na delikatnym wzniesieniu wioska. Ze wszystkich stron otaczały ją niekończące się winnice! Nic dziwnego, że nawet sam Disney zainspirował się tym miejscem (m.in. w Pięknej i Bestii niektóre kadry to właśnie Riquewihr).

W 2023 roku przyjechaliśmy też do Alzacji w weekend na jarmarki. Naszym pierwszym był właśnie Riquewihr i nie sądziłam, że będą tu dzikie tłumy. Nie wiem jak można godzić się na wpuszczanie takiej ilości autokarów do 3 tysięcznej wioski. Odradzam podróże do Alzacji w tym okresie w weekend.

Bajkowe miasto

Najpiękniejsza francuska wioska

Podobnie jak Eguisheim, Riquewihr należy Les Plus Beaux Villages de France (najpiękniejsze francuskie wioski), która liczy obecnie 155 „członków” na 32 tysiące francuskich wiosek (stan na: 05.2018). Oczywiście nie jest to dla nas żadne zaskoczenie, gdyż od początku doceniamy architekturę tego miasta. Spójrzcie tylko na te kolorowe domki, pokryte pruskim murem! Jak z bajki! Ponadto, Riquewihr może pochwalić się oryginalną i niezmienioną zabudową miasta od XV wieku. Ze względu na ten fakt, wioska uważana jest za unikatowy skarb Alzacji! Nie rzadko też nazywana jest muzeum na otwartym powietrzu.

Zimą Riquewihr to jedna z najpiękniej przystrojonych wiosek w Alzacji. Warto więc uwzględnić ją w swoich podróży.

Bajkowe miasto

Bajkowe miasto

Bajkowe miasto

Smaki Riquewihr 🙂

Będąc w Riquewihr warto zajrzeć do tutejszych winiarni i spróbować lokalnych win! Fani białego słodkiego będą zachwyceni!

Hunawihr

Latem warto też zaglądnąć jeszcze do pobliskiego Hunawihr. To bardzo malownicze miejsce, takie idealne na jedno zdjęcie (a może i więcej) 😉

Hunawihr

To już wszystko co dla Was przygotowaliśmy!

Chcesz wiedzieć jak zorganizowaliśmy sobie taką wycieczkę? Ile nas to dokładnie kosztowało, kiedy kupowaliśmy bilety, kiedy noclegi, itp.? Przeczytaj nasz dedykowany wpis, w którym znajdziecie odpowiedzi na te (i inne) pytania!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

6 komentarzy

 • Odpowiedz Adela 7 czerwca 2018 at 10:26

  Wiedziałam, ze we Włoszech jest lista najpiękniejszych wiosek, widzę teraz, że nie tylko tam. Wioseczka wygląda fantastycznie i jak tylko skierujemy nasze kroki (albo koła) w tym mierunku koniecznie musimy ją odwiedzić. Świetna stylizacja na zdjęciu na ławeczce.

  • Odpowiedz womenofpoland 7 czerwca 2018 at 10:31

   Cześć Adela! My też dowiedzieliśmy się o tej organizacji dopiero przy okazji zwiedzania alzackich wiosek! Jeśli będziecie się wybierać w te regiony to koniecznie tu zaglądnijcie, nawet na krótki spacer! Dzięki za komplement 😊 pozdrawiam 🇫🇷

 • Odpowiedz Klaudia 7 czerwca 2018 at 11:00

  Patrząc na same zdjęcia nie przypuszczałabym, że to Francja! Muszę koniecznie uwzględnić Alzację, przy kolejnych planach podróżniczych!

  • Odpowiedz womenofpoland 7 czerwca 2018 at 11:03

   Cześć Klaudia!! Oj i to koniecznie musisz uwzględnić, zwłaszcza, że można się tam teraz naprawdę szybko i tanio dostać z Polski!! 😊

 • Odpowiedz Dotota 29 czerwca 2020 at 15:06

  Dziękuje za tak obszerny, ciekawy i interesujący artykuł. Pięknie opisaliście miejsca, dużo się dowiedziałam dzięki Wam❤️❤️

  • Odpowiedz womenofpoland 29 czerwca 2020 at 15:35

   Hej Dotota! Super, bardzo nam miło! Dzięki ❤️ Pozdrawiamy

  Zostaw komentarz