Europa Podróże Wenecja Euganejska Włochy

Murano – szklana wyspa na lagunie Weneckiej

11 marca 2018
Murano

Niespełna 4 kilometry od Wenecji znajduje się dużo mniejsza, ale równie słynna wyspa – Murano. Choć liczy zaledwie 5,5 tys. mieszkańców, to jej nazwę zna i poprawnie kojarzy znacznie więcej osób. Zwłaszcza fani biżuterii i szkła. To właśnie na tej wyspie powstawało i powstaje wysokojakościowe szkło, które dumnie prezentuje się na sklepowych witrynach na całym świecie. Wspaniałe kolory i niebanalne formy weneckiego szkła intrygują podróżnych z całego świata. Szklane wyroby to nie wszystko co oferuje wyspa. Warto także poświęcić jej chwilę uwagi wybierając się na krótki spacer.

Koniecznie zobaczcie nasz filmik z Wenecji!!

Jak się dostać na Murano?

W tym celu wystarczy wsiąść do Vaporetto, które dowiezie Was prosto do celu. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, w którym miejscu wysiądziecie na Murano, gdyż wyspa jest na tyle mała, że bez problemu dojdziecie do pożądanych przez Was miejsc w kilkanaście minut. Z Wenecji i z pobliskich wysp płynie bardzo dużo Vaporetto, które zatrzymują się przy Murano, dlatego Was odsyłam do google maps albo do rozkładu jazdy Vaporetto. 🙂 Tutaj możecie sprawdzić rozkład i zobaczyć trasy Vaporetto.

Muzeum Szkła (Museo Vetrario)

Naszym głównym celem wycieczki na wyspę Murano było Muzeum Szkła. Nie jesteśmy może jakimiś fanami muzeów, ale zazwyczaj te ciekawsze i bardziej oryginalne staramy się odwiedzić. W tym wypadku naszą ciekawość przykuło Muzeum Szkła Murano. W końcu Wenecja słynie z wytwarzania tego pięknego szkła. Nawet Pandora w swojej kolekcji charmsów wykorzystuje szkło Murano. Dlatego też, jak na prawdziwą srokę przystało, nie mogłam sobie odmówić przyjemności zaglądnięcia do miejsca narodzin tego rodzaju biżuterii.

Wstęp do Muzeum Szkła jak na weneckie ceny nie jest wygórowany (10 euro od osoby). My mieliśmy zakupiony wcześniej City Pass, dlatego nie musieliśmy się martwić o bilet. Niestety, muzeum bardzo nas rozczarowało. Choć temat i pomysł jak najbardziej trafiony, to sama ekspozycja niezwykle nudna i bardzo uboga. Spodziewaliśmy się przede wszystkim znacznie większej ilości eksponatów – przecież musi być ich dużo wytwarzanych na wyspie? Tymczasem w Muzeum znajduje się ich naprawdę niewielka ilość i dodatkowo większość z nich była mało interesująca. Generalnie to półki sklepowe sprzedające szkło wydawały nam się bardziej ciekawe niż eksponaty znajdujące się w Muzeum. Szkoda, bo uważamy, że potencjał ogromny, a kompletnie niewykorzystany. Już zdecydowanie lepiej byłoby urządzać co roku jakieś konkursy i najciekawsze prace kolekcjonować w muzeum! 🙂 😛

 • Kilka faktów o weneckim szkle

Proces wytwarzania murańskiego szkła ukształtował się już w XIII wieku. Znaczącą rolę w rozwoju wytwarzania szkła weneckiego odegrali rzemieślnicy bizantyjscy, którzy uciekli do Wenecji w XIII wieku. Kilkaset lat później osiągnięto biegłość w nasycaniu szkła kolorami i zwiększaniu jego przejrzystości, a także wynaleziono wiele nowych technik dekoracyjnych. Z obawy przed pożarami, produkcję szkła przeniesiono na jedną wyspę – Murano. Co ciekawe, rzemieślnicy produkujący szkło cieszyli się wielkim poszanowaniem i uznaniem w całej Wenecji.

Krótki spacer po wyspie

Rozczarowani ekspozycją Muzeum Szkła, postanowiliśmy jeszcze dać szansę Murano i wybrać się na krótki spacer wokół wyspy. Nie różni się ona zbytnio od Wenecji, zwłaszcza, że tutejszy główny kanał jest równie imponujący co Kanał Grande. Z drugiej strony wyspa jest trochę bardziej kolorowa, choć do Burano jej jeszcze daleko. Dużym plusem są mniejsze ilości turystów, dzięki czemu spacer w tym miejscu wydał się nam niezwykle przyjemny. Mniejsze ilości turystów mają też swoje wady w postaci dużego zaniedbania większości budynków. Widać, że władzę głównie koncentrują się na Wenecji, która w niektórych miejscach też potrafi odstraszać. Niestety na szklanej wyspie jest to bardziej widoczne. Być może wynika to też z faktu, że wyspa jest mała i nie wszystko da się tak dobrze ukryć?

Spacerując po Murano koniecznie przyglądnijcie się szklanej, niebieskiej rzeźbie znajdującej się przy wieży zegarowej. 🙂

Nie zniechęcamy!!!

Wbrew pozorom, nie zniechęcamy Was do szklanej wyspy. Fakt, że wyspa okazała się najmniej ciekawą w Naszym mniemaniu, nie musi być odebrany podobnie przez Was. My zawsze jesteśmy zwolennikami, że lepiej sprawdzić, niż potem żałować, że się nie było. 🙂

Przewodnik po Wenecji

Relacja z karnawału

Gdzie zjeść tanio i dobrze w Wenecji

Burano

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

2 komentarze

 • Odpowiedz Edyta 11 września 2018 at 10:23

  Dziękuję za szczerą opinię, takie są bardzo przydatne, jeśli nie bardziej niż te pozytywne. Mając tylko dwa dni na Wenecję, trzeba wiedzieć jak ten czas wykorzystać najlepiej. W tej okoliczności wiem, że wybierzemy Burano. Dziękuję.

  • Odpowiedz womenofpoland 11 września 2018 at 10:56

   Cieszę się, że pomogłam w wyborze! Fakt, mi Murano nie przypadło do gustu, ale i tak cieszę się, że mogłam ją zobaczyć. W każdym razie, jeśli masz tylko 2 dni, to myślę, że możesz spokojnie odpuścić!

  Zostaw komentarz