Europa Niemcy Podróże Saksonia

Moritzburg – bajkowy pałac Augusta II Mocnego

15 marca 2018
Moritzburg – letnia rezydencja polskiego króla

Moritzburg zawsze będę wspominać z sentymentem. To tutaj spędziłam między innymi swój przed ostatni dzień na Erasmusie. Dwa dni wcześniej przyjechali po mnie rodzice, a korzystając z okazji, że miałam w końcu do dyspozycji auto, namówiłam ich na wycieczkę do Moritzburga. Ten piękny barokowy pałac na wodzie znajduje się zaledwie 20 min drogi od Drezna. Moritzburg był letnią rezydencją Augusta II Mocnego Sasa. To właśnie na jego życzenie zamek został przebudowany tak, by władca mógł w nim spokojnie wypoczywać. A jak prezentuje się pałac obecnie? O tym opowiem Wam w tym krótkim wpisie! 🙂

Jak się dostać do Moritzburga?

W moim przypadku sprawa była prosta. Przyjechałam autem z Lipska, w którym spędzałam swojego drugiego Erasmusa. Najlepiej jednak podróżować z Drezna. W tym celu warto zaopatrzyć się w Sachsen Ticket, jeśli macie planach kilka przejazdów (zwłaszcza pociągiem). O funkcjonowaniu biletów  w Deutsche Bahn możecie poczytać tutaj. Jeśli jednak będziecie jechać prosto z Drezna, to wówczas najlepiej podjechać autobusem 326, który odjeżdża z Dresden Neustadt. Przejazd trwa około 20 minut. Tutaj możecie sprawdzić rozkład autobusu.

Krótka historia zamku

Zamek Moritzburg wybudowano w latach 1542-1546 jako pałac myśliwski dla księcia Maurycego Wettyna. Niespełna 200 lat później, polski król August II Mocny Sas upodobał sobie to miejsce i przerobił zamek na letni pałac. W tym celu zaprojektowano park, w którym król mógł w spokoju wypoczywać. Starannie zadbany park to prawdziwa przyjemność dla zmysłów. W pobliżu znajdują się też 3 sporych rozmiarów jeziora. Okolica jest zatem wymarzonym miejscem na odpoczynek w spokoju i ciszy!

Elementy zdobnicze w obrębie zamku są poświęcone dworskiej sztuce polowania. Wśród nich dumnie wyróżnia się polski herb. W ten sposób nawiązują one do pierwotnego zastosowania zamku, a nasz herb przypomina o polskim akcencie tego miejsca.

Bajkowy Zamek

Bajkowy Zamek

Wnętrze Zamku

Wejście do Zamku kosztuje 8 euro dla dorosłych i 6,5 euro dla młodzieży i studentów. Ceny dość wysokie, w stosunku do tego co oferuje Moritzburg. Nie zrozumcie mnie źle, ale jak na ilość sal i komnat, cena jest naprawdę wygórowana! Weźcie też pod uwagę fakt, że jesteśmy w uboższej części Niemiec! 😉 Tutaj sprawdzicie godziny otwarcia pałacu.

Wnętrze pałacu to przede wszystkim barokowe komnaty i wyposażenie z tamtego okresu. Nie można tu jednak mówić o dużych zbiorach. Największe wrażenie robi sala łowiecka, choć tutaj uczucia mogą być dwuznaczne. Potężna sala ozdobiona jest najznamienitszym porożem, jakie udało się „zdobyć” podczas dawnych polowań. Rozmach i ilość potrafią wzbudzić jednocześnie zachwyt i smutek.

Podczas naszego pobytu dostępna była również bajkowa wystawa. Wydaje mi się, że była ona tymczasowa, ale mogę się mylić. W każdym razie, w zamku było dostępnych kilkaset najróżniejszych figurek myszy wykonujących ludzkie czynności. Starannie wypchane myszki, wyglądały jak żywe, tyle tylko, że zastygły w ruchu. Fantazja tej wystawy nie znała granic. Była mysz na powozie, ubrana w piękny strój, a do karocy były przypięte inne myszy. Istna bajka! Niestety, nie można było robić zdjęć, stąd nie podzielę się z Wami tym niezwykłym doznaniem. 😉

Bajkowy Zamek

Barokowy Pałac nie zajął nam zbyt dużo czasu. Może jego wnętrza trochę rozczarowują po tym co oczy widzą na zewnątrz, ale mimo to, warto tutaj przyjechać!

A Wy byliście już w bajkowym Moritzburgu? 🙂

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 🙂

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz