Zimowa Wenecja nie taka zła!
Co warto zobaczyć w Wenecji? To pytanie zadawałam sobie od momentu zakupu biletów. Miałam na to zaledwie 3 dni, a biorąc pod uwagę, że był to okres zimowy, dodatkową zmorą był krótki dzień. Karnawał odbywa się tylko o jednej porze roku, stąd padło na odwiedzenie Wenecji w lutym. Tanie bilety z Krakowa, nocleg w oddalonym o 30 min jazdy autobusem Mestre i kilkaset euro mniej poskutkowało przywiezieniem nowej energii i mnóstwem wspaniałych wspomnień. Wbrew pozorom, karnawał w Wenecji nie zawiódł, o czym możecie poczytać tutaj. 🙂 Samo miasto również spisało się na medal! Widzieliśmy wiele pięknych miejsc, które zrobiły na nas spore wrażenie. Być może to też za sprawą niesamowitej karnawałowej atmosfery Wenecja tak bardzo przypadła nam do gustu. W tym wpisie opowiemy Wam co warto zobaczyć w Wenecji, ale tylko na głównej wyspie. Ze względu na dużą ilość materiału, pozostałe wyspy (Burano i Murano) przedstawimy w osobnym poście.
Koniecznie zobaczcie nasz filmik z Wenecji!!
Jak dojechaliśmy? Gdzie nocowaliśmy?
Na naszą wycieczkę wybraliśmy 7-10.02.2018, czyli idealnie sam środek karnawału. Zakupiliśmy loty Ryanaira z Krakowa do Wenecji Treviso z bagażem podręcznym za 160 zł. Z lotniska kursuje bezpośredni autobus do centrum Treviso, do którego musieliśmy się dostać na pociąg. Z centrum Treviso jeżdżą z kolej pociągi, którymi można się dostać do Wenecji, ale także do pobliskiego Mestre, w którym nocowaliśmy. Na stacji głównej w Mestre musieliśmy złapać jeszcze autobus, do naszego mieszkanka. Koszt przejazdu z lotniska do naszego lokum wyniósł nas ok 4,5 euro. Wynajmowaliśmy pokój w cichej dzielnicy Mestre, oddalonej od Wenecji 30 min jazdy autobusem. Koszt na 3 noce dla 2 osób to 525 zł.
Triposo
Na początku chciałabym Wam polecić genialną appkę – Triposo 🙂 Korzystam z niej na każdym wyjeździe i jeszcze mnie nie zawiodła! Łatwa w obsłudze i darmowa. Można zapisać na mapie wszystkie atrakcje, puby, hotele itp. Nawet jeśli czegoś nie znajdziecie, a chcecie odwiedzić, możecie stworzyć na mapie własny punkt! Działa także offline i pokazuje lokalizacje na mapie 🙂 Dzięki niej, nie musimy już zaopatrywać się w mapki w informacji turystycznej!
Co warto zobaczyć w Wenecji? – Wenecje z Vaporetto!
Za każdym razem, nasze zwiedzanie rozpoczynamy od stacji autobusowej w Wenecji. To ostatni punkt, do którego dojeżdżają wszyscy zmotoryzowani. Wenecja jest całkowicie wyłączona z ruchu, dlatego dalej już na nogach albo Vaporetto. Pierwszego dnia, przeszliśmy kawałek na nogach odkrywając mniej znane zakątki Wenecji. Spacerowanie po uliczkach weneckich może być czasochłonne, gdyż przeprawienie się czasem przez Canal Grande na drugą stronę, może kosztować nas trochę czasu. Wystarczy już, że w pobliżu nie ma przystanku Vaporetto czy mostu i rób tutaj wówczas dodatkowe kilometry! 😀 Dlatego zamiast szukać mostu, lepiej wsiąść na Vaporetto. Nie piszę tego tu po to, żeby promować te wodne tramwaje, ale po prostu nie zobaczyć Wenecji z Canale Grande to grzech! 🙂 Z resztą, niektóre widoki, zarezerwowane są wyłącznie dla pasażerów tego transportu. Nas 72 h karta kosztowała ok 30 euro (dla osób do 29 roku życia). Tutaj możecie poczytać rozkład i zobaczyć trasy Vaporetto. Pamiętajcie, że po najlepsze widoki trzeba usiąść z przodu lub z tyłu!
Co warto zobaczyć w Wenecji? Hotel Danieli
Z Vaporetto wysiadamy idealnie na przeciwko Hotelu Danieli. Wszyscy, którzy oglądali film „Turysta” na pewno kojarzą ten obiekt. W internecie nieustannie toczy się zażarta dyskusja internautów, gdyż niektórzy uważają, że sceny były kręcone tak naprawdę w Palazzo Pisani Moretta. Ile jest w tym prawdy – nie wiem. Jednak w Hotelu Danieli można poczuć się jak w filmie. Spójrzcie tylko na najdroższy apartament – Doge Dandolo Royal Suite, w którym ceny rozpoczynają się od 12 000 euro za nocleg! Najtańsze pokoje kosztują 400 euro. Może kiedyś uda mi się chociaż je zwiedzić? 😀
Co warto zobaczyć w Wenecji? Pałac Dożów
Nie zdążyliśmy jeszcze dojść na Plac św. Marka, bo na pierwszy ogień poszedł Pałac Dożów. Zaopatrzyliśmy się w Wenecja Pass, dzięki któremu weszliśmy bez kolejki. Z drugiej strony, kolejka nie była zbyt duża, ale może wynikało to z faktu, że był to środek tygodnia. W sobotę na wejście trzeba było czekać co najmniej 2 godziny.
Pałac Dożów to dawna gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Pierwszy budynek w tym miejscu wybudowano już w IX wieku. Nie przetrwał on zbyt długo. Spłonął w 976 roku podczas powstania przeciwko doży. Odbudowano go w XI wieku i od tamtego czasu był systematycznie rozbudowywany i przebudowywany.
Z całego Pałacu Dożów największe wrażenie zrobił na mnie renesansowy dziedziniec. Misterna budowla, pokryta białym kolorem i gdzieniegdzie złotymi elementami, jest niezwykle przyjemna dla oka. Wnętrze Pałacu wydało nam się za to mniej ciekawsze. Zgodnie stwierdziliśmy, że wygląda jak większość tego typu pomieszczeń w Europie. Ciemne i ciężkie obrazy, pokryte złotymi ramami zdobią większość pałacowych sal. Z drugiej strony, jeśli nie mieliście okazji podziwiać zbyt wielu tego typu apartamentów, to nawet wnętrza powinny przypaść Wam do gustu!
Nie udało nam się zaglądnąć do apartamentów, gdyż na czas karnawału były zamknięte. Jak się okazuje, organizowane są w nich bale.
Pamiętajcie, że przy haśle co warto zobaczyć w Wenecji w Google, Pałac Dożów będzie wskazany jako obowiązkowy punkt wycieczki. Zatem nie traktujcie tego tak, że my Wam go odradzamy, po prostu na nas to już nie robi takiego wrażania. 😉 Najlepsze ujęcia Pałacu wychodzą z Vaporetto lub z pobliskiej wysepki, na której znajduje się San Giorgio Maggiore.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Most Westchnień
Jego sława wykracza nawet poza granicę Włoch! To podobno także najbardziej romantyczne miejsce w Wenecji. Według legendy, pocałunek pod mostem, w gondoli, podczas zachodzącego słońca gwarantuje parze wieczną miłość. Dlatego zastanówcie się dobrze, kogo całujecie! 😉
Jednak historia tego mostu nie jest związana z żadnym romantycznym wydarzeniem. Wybudowano go na przełomie XVI i XVII wieku z białego wapienia, który udekorowano nietuzinkowymi zdobieniami.
Most łączy Pałac Dożów z budynkiem więzienia. Zazwyczaj dla więźniów była to droga w jedną z stronę i ostatni rzut oka na piękną Wenecję. Wzdychali oni wówczas tęsknie, gdyż zazwyczaj więzienie było ich ostatnim przystankiem na drodze życia – stąd nazwa „Most Westchnień”! 😀
Co warto zobaczyć w Wenecji? Plac św. Marka
Krążyliśmy tak już od dobrej chwili przy Placu Marka, ale dopiero teraz możemy go podziwiać w pełnej okazałości! W tygodniu na Placu św. Marka jest znacznie mniej ludzi. Dzięki temu można dostrzec jego monumentalne rozmiary. To najstarsza część miasta, przy której znajdują się największe zabytki Wenecji. Początki placu sięgają już IX wieku, jednak swój obecny rozmiar przybrał dopiero w XIII wieku. Przez Plac Św. Marka przechodziliśmy każdego dnia i z uwagą przyglądaliśmy mu się z każdej strony.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Dzwonnica św. Marka
Z cyklu co warto zobaczyć w Wenecji i nie da się tego nie zobaczyć? 😀 To najwyższy budynek w Wenecji, czyli Dzwonnica Św. Marka. Wysoka na prawie 100 metrów wieża dumnie góruje nad pozostałą częścią stosunkowo niskiego miasta. Jej historia jest równie burzliwa jak dzieje pozostałych weneckich zabytków. Powstała w XII wieku i od tamtej pory była wielokrotnie przebudowywana. Często atakowana przez pioruny, które 1795 roku wywołały potężny pożar. W 1902 dzwonnica zawaliła się, ale już rok później rozpoczęto odbudowę. Jak wiecie, zakończyła się ona sukcesem, bo teraz za 8 euro możecie wjechać na górę, żeby podziwiać Wenecję z góry. My akurat zdecydowaliśmy się na darmowy punkt widokowy, o którym zaraz Wam napiszę.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Bazylika św Marka
Wspaniała budowla jest ostatnim miejscem spoczynku patrona Wenecji – Św. Marka. Wybudowano ją w zaledwie 4 lata (828-832) w stylu bizantyjskim. Koniecznie przyjrzyjcie się niesamowitej fasadzie Katedry. Co ciekawe, ozdoby katedry pochodzą ze statków weneckich, które przy wpłynięciu do Wenecji, musiały w jakiś sposób „obdarować” katedrę. Stąd różnorodność stylistyczna elementów tworzących wystrój katedry.
Wejście do środka jest darmowe. W tygodniu udało nam się załapać do środka nawet bez kolejki. Jednak w sobotę widzieliśmy sznureczek oczekujących na około godzinę, jak i nie dłużej. W środku nie można robić zdjęć. Złote wnętrze może pozostać jedynie w Waszej pamięci. Można też wejść za dodatkową opłatą do skarbca, ale my już sobie darujemy tą część.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Wieżę Zegarową
Skoro jesteście już na tym Placu Św. Marka, to przyglądnijcie się jeszcze Wieży Zegarowej. Może nie jest ona tak imponująca, jak dzwonnica, ale jej piękny zegar astronomiczny przykuwa uwagę. Wybudowaną ją w stylu renesansowym w XV wieku. Pokazuje nie tylko godziny, ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Muzeum Correa
Do Muzeum Correa skusiliśmy się ze względu na City Pass, który obejmował wejście do tegoż obiektu. Wrażenia? Chyba lepsze niż z Pałacu Dożów! W Muzeum Correa można podziwiać gustowne i ociekające przepychem sale (ciekawsze niż te w Pałacu Dożów), a także zbiory starodawnych monet, obrazów, starodruków, itp. Na nas największe wrażenie zrobiły właśnie te sale, oraz kolorowe starodruki, które wyglądały przepięknie.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Księgarnie Aqua Alta
Księgarnię Aqua Alta bije ostatnio rekordy popularności. A wszystko przez to, że na niewielkiej przestrzeni (nie do końca dobrej dla książek) zgromadzono mnóstwo najróżniejszych pozycji, w artystycznym nieładzie. Ciężko tu coś znaleźć, ale łatwo też trafić na perełkę. Największym hitem są schody, które zbudowano ze zniszczonych przez powódź książek. Fakt – wyglądają dość imponująco, ale poza tym… to nie wiem czemu ludzie się tak zachwycają tym miejscem. 😀 Jest oryginalne, ale bez takiego „wow”. Mimo to, polecam samemu zaglądnąć.
W drodze do księgarni mijamy też ciekawy budynek kościoła Santa Maria Formosa (obiekt godny chwili uwagi).
Co warto zobaczyć w Wenecji? Bazylikę San Giorgio Maggiore
A czy ktoś z Was wie jak nazywa się ta słynna bazylika, która często gości na pocztówkach z Wenecji? To San Giorgio Maggiore, która znajduje się na pobliskiej wysepce. Postanawiamy się jej przyjrzeć bliżej, dlatego wsiadamy na Vaporetto i płyniemy w jej stronę! Co ciekawe, to właśnie z Vaporetto możemy zrobić najlepsze zdjęcia bazyliki. Sama wyspa jest zbyt mała, żeby uchwycić bazylikę w pełnej okazałości.
San Giorgio Maggiore wybudowano w XVI wieku. W 1800 roku odbyła się tutaj koronacja papieża Piusa VII. Wejście do środka jest darmowe, jednak jej wnętrze nie jest zbyt spektakularne. Warto przypłynąć na wyspę dla wspaniałych widoków, które możecie podziwiać poniżej. 😉
Co warto zobaczyć w Wenecji? Bazylikę Santa Maria della Salute
Ponownie wsiadamy w Vaporetto i płyniemy do przystanku Zattere. Nie jest to jakiś punkt godny uwagi czy polecenia w naszej liście co warto zobaczyć w Wenecji. Jeśli płynięcie z San Giorgio Maggiore to po prostu jest to przystanek, na którym trzeba wysiąść. Chcieliśmy tym razem przyjrzeć się z bliska kolejnej bazylice – Santa Maria della Salute. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej bazyliki, zdecydowanie lepiej prezentuje się ona z przeciwległego brzegu lub po prostu z Vaporetto. Wejście jest również darmowe i nie tak spektakularne, jak można byłoby tego oczekiwać po zewnętrznym wyglądzie. Warto jednak przejść się po tej części wyspy, gdyż kryje ona mnóstwo kolorowych i tajemniczych miejsc, które są bardzo fotogeniczne! 🙂
Co warto zobaczyć w Wenecji? Most Rialto
Gdzie są największe tłumy ludzi w Wenecji? Na Placu św. Marka i przy Moście Rialto! 😀 Most Rialto jest rzeczywiście piękną konstrukcją i jednym z niewielu mostów na Canale Grande. Powstał on w ok. XIII wieku i co ciekawe, do 1854 roku był jedynym mostem nad Kanałem Grande, łączącym brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Z drewnianych przystani, do których przymocowane są gondole można zrobić najciekawsze ujęcia temu 48-metrowemu mostowi. Warto przyjechać tu także po zmroku, kiedy most jest pięknie oświetlony!
Co warto zobaczyć w Wenecji? Kościół San Giacomo di Rialto
Przy Moście Rialto zakończyliśmy swój pierwszy dzień zwiedzania. Było już dość ciemno, więc w drodze do autobusu zatrzymaliśmy się jeszcze przy pobliskim kościele. Jego ciekawa architektura zwróciła naszą uwagę. Nie wchodziliśmy już do środka San Giacomo di Rialto. Zrobiliśmy mu zdjęcie i udaliśmy się tego dnia na zasłużony odpoczynek.
Co warto zobaczyć w Wenecji? T Fondaco dei Tedeschi
Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Burano i Murano. Jak już Wam wyżej wspomniałam, ze względu na sporą ilość materiału w tym poście, dla Burano i Murano powstaną oddzielne wpisy.
Kiedy wróciliśmy z powrotem na główną wyspę Wenecji, udaliśmy się do dość luksusowej Galerii T Fondaco dei Tedeschi. Znajduje się tutaj darmowy taras widokowy, z którego jest naprawdę piękny widok na Wenecję. Co ciekawe, jak byliśmy tu w piątek po południu, nie trzeba było pobierać elektronicznej rezerwacji, którą drukuje się z automatu przy wejściu na taras. Weszliśmy praktycznie od razu. W sobotę, kiedy ludzi było już znacznie więcej, możliwe było jedynie wejście na rezerwację.
Na tarasie widokowym macie góra 15 minut. Po tym czasie ochrona tarasu ogłasza koniec i czeka, aż wszyscy opuszczą taras. Dopiero wtedy wchodzi następna grupa chętnych. Całkiem sprawny i sprawiedliwy sposób.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Scala Contarini del Bovolo – czyli najpiękniejsza klatka schodowa w Wenecji
Kto by pomyślał, że w Wenecji przyjdzie nam podziwiać klatkę schodową? Cóż, obok tej ciężko przejść obojętnie, gdyż pośród odrapanych ścian i starych budynków, nasza Scala Contarini del Bovolo wyróżnia się dość znacznie. Ich nazwa oznacza, że należały one kiedyś do rodziny Contarini. Natomiast słowo Bovolo oznacza w dialekcie weneckim ślimaka, którego przypominają kręte schody Contarini. Wejście na klatkę schodową kosztuje kilka euro. W związku z tym, że my zakupiliśmy City Pass, nie chcieliśmy wydawać kolejnych pieniędzy na tego typu wejścia. Teraz trochę żałujemy, bo fajniej byłoby wejść do tak nietypowego miejsca, zamiast oglądać muzea, które tak naprawdę nie pokazały nam nic odmiennego!
Ze szczytu klatki schodowej można podziwiać weneckie dachy. Jest ona zbyt niska by przebić się ponad nie. Owszem, ma to swój urok, gdyż Wenecja z każdej perspektywy jest inna (piękna)!
Co warto zobaczyć w Wenecji (nieoczywistego)?
-
Zabłądzić wśród wąskich uliczek
Dość oczywista sprawa, ale wielu turystów kompletnie o tym zapomina. Przeciskając się przez wąskie uliczki Wenecji, przechodząc przez niewielkie mosty możemy prawdziwie poczuć jej klimat. Wiele z tych uliczek jest pustych, permanentnie omijanych przez większe grupy turystów. Dlatego można tutaj spotkać miejscowych i znacznie niższe ceny w barach czy restauracjach!
-
Zachód słońca
Podczas Waszego pobytu w Wenecji, choć raz zostańcie do zachodu słońca. To co się wówczas dzieje na weneckim niebie to po prostu bajka! Weneckie budowle są wręcz stworzone do fotografowania o zachodzie słońca! Nam trafił się piękny zachód słońca drugiego dnia, z którego mieliśmy tyle zdjęć, że nie wiedzieliśmy co wykasować! A wierzcie nam, tych zdjęć było sporo. Z resztą zobaczcie sami! 🙂
Przechowalnia bagażu na dworcu głównym
Sobota przywitała nas bezchmurnym niebem – idealne pożegnanie (szkoda, że nie było tak przez cały wyjazd). Zostawiliśmy bagaże na dworcu głównym w Wenecji na 5 godzin. Kosztowało nas to 6 euro. STRASZNE ŹDZIERSTWO! No, ale co zrobisz jak nic nie zrobisz? Nie będziemy przecież zwiedzać Wenecji z walizką. 🙁
Co warto zobaczyć w Wenecji? Kościół Santa Maria dei Miracoli
W Wenecji od razu dało się zauważyć, że jest weekend. Było dwa razy więcej ludzi niż w czwartek czy w piątek. Dlatego postanowiliśmy dzisiaj zwiedzić trochę miasta poza utartym szlakiem. W ten sposób trafiliśmy do kościoła Santa Maria dei Miracoli. Nosi miano „kościoła ślubnego”, ponieważ jest ulubionym miejscem zawierania związków małżeńskich przez weneckich narzeczonych. 🙂 Jego fasada pokryta jest kolorowym marmurem, co wyróżnia go na tle innych obiektów sakralnych. Nie ma tu też zbyt wielu turystów, dlatego jest to idealne miejsce na złapanie głębszego oddechu!
Co warto zobaczyć w Wenecji? Bazylika Santi Giovanni e Paolo
Pozostajemy w temacie kościołów. Kilka minut później stajemy przed monumentalną Bazylika Santi Giovanni e Paolo. Podziwialiśmy ją już w punktu widokowego w Galerii, a teraz jesteśmy u jej podnóża. Wraz z bazylikami św. Marka i Santa Maria Gloriosa dei Frari stanowi panteon sławy i historii Republiki Weneckiej. Jest drugim oficjalnym kościołem Republiki po bazylice św. Marka, a z uwagi na fakt, iż wiele znanych osobistości (w tym 25 dożów) ma tu swoje nagrobki, jest odpowiednikiem londyńskiego Westminster Abbey.
Co warto zobaczyć w Wenecji? Arsenał w Wenecji
Na sam koniec wybraliśmy się jeszcze zobaczyć miejsce narodzin weneckich statków. Arsenał to obszerny kompleks stoczni, w których konstruowano okręty wojenne i statki handlowe na potrzeby Republiki Weneckiej. Z czasem na jego terenie powstały fabryki broni i amunicji oraz odlewnie dział. Kompleks jest obecnie zamknięty dla turystów, ale warto tu przyjść ze względu na wspaniałą bramę, która zdobi wejście do Arsenału!
Support
Od 2017 roku nową atrakcją Wenecji są rzeźby rąk, podtrzymujące jedną z zabytkowych weneckich kamienic. Ma ona na celu uświadomienie nam problemu globalnego ocieplenia. Wybór Wenecji nie był przypadkowy. Miastu, które co roku odwiedzane jest przez miliony turystów, w wyniku postępujących zmian klimatycznych grozi w przyszłości całkowite zalanie.
[Update: Niestety, ręce zostały zdemontowane w 05.2018. Nie wiadomo czy jeszcze wrócą]
Co warto zobaczyć w Wenecji? Weneckie Pałace
Czy pamiętacie z historii lekcje o tym okresie, kiedy to Wenecjanie byli niezwykle zamożnymi ludźmi? 😀 Jeśli nie, to z pewnością przypomni Wam o tym architektura tego miasta. Najpiękniejsze z nich usytuowane są nad Kanałem Grande, stąd nie rzadko jedyna ich możliwość podziwiania jest właśnie z Vaporetto. Dlatego tak bardzo polecam Wam z niego korzystać podczas Waszego zwiedzania Wenecji. Z pałaców zlokalizowanych przy Kanale Grande warto zwrócić uwagę na: Fondaco dei Turchi, Ca Pesaro, Palazzo Bembo, Palazzo Dona della Madoneta, Palazzo Bernardo a San Polo, Palazzo Corner Spinelli, Palazzo Tiepolo Passi, Palazzo Cavalli-Franchetti, Gritti Palace.
To już wszystko co dla Was przygotowałam. Jak widzicie post co warto zobaczyć w Wenecji wyszedł mi dość obszernie! 😀
Dlatego z tego miasta będzie aż co najmniej 5 postów! 🙂
Jeśli chcecie wiedzieć czy karnawał w Wenecji to dobry moment na przyjazd to klikajcie tutaj!
Gdzie się stołowaliśmy podczas pobytu i jak szukać tanich knajpek, klikajcie tutaj!
Po kolorowe domki na Burano zaglądajcie tutaj!
A na szklaną Murano zapraszam tutaj!
Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!
Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3
8 komentarzy
Aż wstyd, że nie byliśmy nigdy w Wenecji ;). Zobaczyliśmy jej wiele wydań w różnych zakątkach świata, a „oryginał” cały czas czeka w kolejce. Klimatyczne miejsce – świetnie je pokazałaś.
Hej Kamila! Tak to czasem właśnie bywa, że do najbliższych nam miejsc, docieramy na samym końcu! Mam nadzieję, że w końcu odwiedzicie Wenecje! Dziękujemy za miłe słowa 😊
Architektura tego miasta jest niesamowita 🙂 Szkoda tylko, że w sezonie ciężko przejść wąskimi uliczkami przez niebotyczne tłumy. Chyba najlepiej ją odwiedzać poza sezonem, żeby nacieszyć oczy pustkami 😀
Hej! To prawda! Architektura Wenecji jest przepiękna! Nie chce Cię martwić, ale nawet poza sezonem w weekendy jest tu tłoczno. Najlepiej przyjechać w tygodniu, wtedy da się jeszcze w spokoju zwiedzać 😊
Hello.super relacja.pozdr Krzysztof Wloclawek
Cześć Kris! Cieszymy się, że Ci się podobało!! Pozdrawiamy 😊
Dziekuje za przesłanie linka. Artykuł bardzo bogaty w informacje, ciekawy, a zdjęcia piękne.. czuję, że wiem już nieco więcej 🙂 Nie mogę siędoczekać naszej wizyty już za trzy tygodnie. Bedę oglądała się za wszystkim co ma w sobie „Marek” 🙂
Jedno pytanie: Czy tam gdzie nie ma mostów, są krótkie połączenia promem z jednego brzegu bezpośrednio na drugi? Nie chodzi mi o długie trasy Vaporetti, ale krótkie kursy między brzegami, i jeśli są, to czy są darmowe, czy na nie też trzeba wykupić bilet na Vaporetti? Dziękuję!
Cześć Edyta! Cieszę się, że nasz wpis był przydatny dla Ciebie i dowiedziałaś się czegoś o Wenecji. W większości miejsc gdzie nie ma mostu, są połączenia Vaporetto. Czasami trzeba podejść kawałek. Generalnie nie ma darmowych transportów między brzegami, więc dlatego warto wykupić sobie jakiś karnet (adekwatny do Twoich potrzeb) na transport po Wenecji! 🙂