Europa Kampania Podróże Włochy

Herkulanum – mniej znane, ale całkiem dobrze zachowane!

21 stycznia 2018
Zapomniane miasto bogaczy

Słyszeliście kiedyś o Herkulanum? 🙂 Bardziej zainteresowani tematem wskażą pewnie, że na rozszerzonych lekcjach historii przy okazji Pompei, usłyszeli gdzieś między wierszami nazwę Herkulanum. A skoro mowa o Pompejach, to już zapewne domyślacie się, że będzie to miejsce powiązane ze śmiercionośnym wybuchem Wezuwiusza w 79 roku. Jednak, historia Herkulanum jest zupełnie inna, a przez wielu uważana nawet za ciekawszą. Tutejsze domy są także lepiej zachowane. Mimo to, wielkością i sławą ustępuje „uboższym” Pompejom. Co zatem wyróżnia Herkulanum od Pompei? Jaką historię skrywa to miasto? Ile czasu potrzeba na zapoznanie się z jego skarbami? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym wpisie! 🙂

Jak dojechać do Herkulanum?

Najlepszą bazą wypadową będzie Neapol. To najbliżej położone duże miasto posiadające lotnisko. Jak zapewne wiecie, z wielu polskich miast są tanie loty do Neapolu za pośrednictwem Ryanaira lub Wizzaira. Moją bazą wypadową również był Neapol. Z dwóch stacji: Napoli Porta Nolana i Napoli Garibaldi (dworzec główny) odjeżdża kolejka Circumvesuviana, w stronę Sorrento. 20 minut później jest już na stacji ERCOLANO. W tym miejscu należy wysiąść także, jeśli wybieracie się na Wezuwiusza. Ze stacji do starożytnego miasta idziecie na piechotę około 20 minut. W 2019 roku cena biletu to 11 euro. Polecam jednak sprawdzić przed przyjazdem aktualne ceny oraz godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej. My do Herkulanum weszliśmy w ramach Artecard, o której możecie poczytać we wpisie z Neapolu lub zapoznać się na stronie internetowej.

Kiedy zwiedzać Herkulanum?

Herkulanum to znacznie mniejszy teren w przeciwieństwie do Pompeii. Mimo to, w sezonie potrafi być równie mocno zatłoczone. Dlatego też zwiedzanie najlepiej zaplanować na miesiące wiosenno-jesienne, kiedy jest znacznie mniej ludzi, a słońce aż tak mocno nie praży. Warto wiedzieć, że jest to teren dość mocno nasłoneczniony, a na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 2-3 godzin. Nie tylko dla wygody, ale ze względu na bezpieczeństwo zalecam też założenie pełnych butów. Teren jest nierówny, a po drodze czeka Was cała masa wystających elementów, o które nie trudno się potknąć!

Ponownie odkryte!

Herkulanum to zupełnie inna historia, co powinniście zauważyć już na samym początku Waszej wizyty. W przeciwieństwie do Pompei, Herkulanum zdaje się być położone znacznie niżej. Skąd taka różnica? Podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku, Herkulanum zostało całkowicie zalane przez błoto wulkaniczne. Ta dodatkowa warstwa geologiczna sprawiła, że teren znacznie się podniósł, a miasto znalazło się pod jego powierzchnią. Dlatego też ponowne odkrycie nastąpiło dopiero XVIII wieku (Pompeje w XVI w.) i to przez przypadek, w trakcie wykopywania studni w 1709 roku. Od tamtej pory, badania archeologiczne toczą się nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Prawdopodobnie całe miasto nigdy nie ujrzy już światła dziennego, gdyż część budynków, znajduje się pod współczesną zabudową.

Co jeszcze wyróżnia Herkulanum?

Trochę inny przebieg katastrofy to nie jedyna kwestia jaka odróżnia od siebie te dwa miasta. Uczeni uważają, że dzięki warstwie błota, które całkowicie pogrzebało miasto, Herkulanum zachowało się w znacznie lepszym stanie w przeciwieństwie do Pompei. W prawdzie nie możemy go podziwiać w całej okazałości, ale ostało się w nim tyle pięknych elementów, że warto dla nich tu przyjechać. Skąd te piękne mozaiki w Herkulanum? Jak się okazuje, tutejsze miasto zamieszkiwali bogaci emigranci z Pompei. Zmęczeni hałasem i życiem dużego miasta, wyprowadzali się na jego spokojniejsze przedmieścia, które dzielili z innymi zamożnymi rodzinami. Dlatego też tutejsze domy kryją piękniejsze i bardziej wyszukane kolory, mozaiki czy przedmioty.

Taras Noniusza Balbusa

Jak zwiedzać?

Właściwie nie ma tu głębszej filozofii, bo albo wybieramy zwiedzanie z przewodnikiem, albo na własną rękę. W Herkulanum byłam już dwa razy i w obydwu przypadkach wybrałam drugą opcję. To zdecydowanie tańsza i szybsza wersja, ale na pewno nie zdobędziemy tyle wartościowych informacji co z przewodnikiem.

Zwiedzanie wykopalisk zajęło nam 2,5 godziny. Odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze miejsca, podążając za szlakiem na mapce.

Na co zatem zwrócić uwagę?

 • Centralne Łaźnie
 • Dom Samnita
 • Dom Jelenia (Casa dei Cervi)
 • Sala Augustalesa

 • Dom Telefosa

 • Świątynia 4 Bogów
 • Dom z dużym portalem
 • Dom Toskańskiej Kolumnady
 • Dom z Atrium
 • Dom Alcova

 • Dom Neptuna i Amfitrydy 

 • Dom Argusa
 • Szkielety w dawnym porcie

 • Oraz wiele innych domów skrywających przepiękne mozaiki

To już wszystko co przygotowałam dla Was z Herkulanum. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do poznania tego miejsca lepiej! 🙂 Tutaj znajdziecie przewodnik, którego papierową wersję otrzymacie wraz z biletami!

Podczas naszego 11 dniowego pobytu w Campanii, odwiedziliśmy jeszcze Sentiero degli deiAmalfiPositanoRavelloSorrentoIschie, Procidę, CapriNeapol, Wezuwiusza i Pompeje. Nad większością materiału jeszcze pracuję, więc jeśli ciekawią Was wpisy z pozostałych miejsc, to zapraszam do obserwowania naszej strony na Facebooku i Instagrama.

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

2 komentarze

 • Odpowiedz Angela 26 lutego 2018 at 17:20

  Piękna relacja i świetne zdjęcia. Jestem pod wrażeniem, a nie słyszałam nigdy o tym miejscu! Czas to zmienić 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 26 lutego 2018 at 18:40

   Dziękujemy bardzo! Tym bardziej cieszy nas fakt, że znalazłaś coś nowego i równocześnie inspirującego! 😊 udanej podróży!

  Zostaw komentarz