Europa Francja Paryż Podróże

Jak zwiedzać Luwr? – Czyli krótki przewodnik po największym muzeum w Paryżu

3 kwietnia 2017

Jak zwiedzać Luwr? Co warto wiedzieć?

Jak zwiedzić Luwr? To pytanie zadaje sobie chyba każdy przed pierwszą wizytą w największym muzeum na świecie. Nic w tym dziwnego, podobno zobaczenie całej ekspozycji zajęłoby aż 100 dni! Zakładam jednak, że większości z Was nie interesują wszystkie eksponaty, więc spokojnie możecie się ograniczyć do 3-4 godzin. Dlatego przed wizytą w Luwrze zachęcam Was do przeczytania poniższego wpisu 🙂 . Pokaże Wam najciekawsze eksponaty oraz zdradzę kilka tajemnic o Luwrze, które naprawdę warto znać! Podpowiem Wam także jak się przygotować do wizyty, jak uniknąć kolejek, i gdzie kupić bilety! W Luwrze, byłam już dwa razy, więc chętnie podzielę się spostrzeżeniami.

10 ciekawostek o Luwrze, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia 😉

 1. Zapewne większość z Was wie, że Luwr jest największym muzeum na świecie, o czym zdążyłam już wspomnieć we wstępie. Jednak zastanawialiście się może ile czasu trzeba spędzić przy jednym eksponacie, żeby zobaczyć wszystko w 100 dni? 😛 Jedynie 30 sekund!!! Tyle czasu potrzeba, żeby zobaczyć zbiór 35 000 największych arcydzieł świata.
 2. Podobno muzeum odwiedza aż 15 tys. osób dziennie, z czego 70% stanowią turyści!
 3. Luwr pierwotnie był fortecą wybudowaną pod koniec XII wieku. Dopiero pod koniec XVIII przybrał swoją obecną muzealną formę. W podziemiach Luwru możecie zobaczyć pozostałości z tamtego okresu!
 4. Napoleon u szczytu swojej władzy zamieszkał w Luwrze. Znacząco powiększył zbiory muzealne, a w swojej sypialni powiesił Monę Lisę. 😉
 5. Mona Lisa natomiast to obraz stosunkowo mały (ja też nie zdawałam sobie sprawy, że jest aż tak mała), porównywalny do formatu A2. Mimo to, jest najpopularniejszą atrakcją w muzeum. W 1911 roku obraz został skradziony i na swoje miejsce wrócił dopiero 2 lata później. Od tamtej pory przed ciekawskimi turystami obraz chroni szklana gablota oraz ogrodzenie, które nie pozwala podejść zbyt blisko dzieła Leonarda.
 6. Powierzchnia Galerii (czyli tylko pomieszczenia dla samych obrazów) zajmuje aż 15 hektarów! :O Zawiera ona około 7,5 tys. obrazów i aż 66% z nich należy do francuskich malarzy.
 7. Nawet Naziści znaleźli zastosowanie dla Luwru. W czasach ich okupacji nie rzadko niektóre pomieszczenia były traktowane jak magazyn do przechowywania skradzionych dzieł sztuki.
 8. Podobno Muzeum w Luwrze nawiedzane jest przez mumię zwaną Belphegor. Niestety, nie udało nam się jej spotkać.
 9. Szklana Piramida w Luwrze została zbudowana w 1989 roku i obecnie służy za główne wejście do muzeum. Ma 21 metrów wysokości i jest wykonana ze szkła oraz metalu. Podobno jest wiernie odwzorowaną, pomniejszoną kopią Wielkiej Piramidy z Egiptu. Obok niej stoją trzy mniejsze piramidy, ale tak naprawdę to piramid jest w sumie 5! Piątą znajdziecie w podziemiach. 🙂
 10. Podobno w Abu Dhabi też wybudowali sobie Luwr. 😛 (byliście może??) 🙂

Jak ominąć kolejki? – Poznajcie ukryte wejścia do Luwru i odwiedźcie go wieczorową porą 🙂

Do Paryża przyjechaliśmy na weekend – piątek, sobota i niedziela. Całe szczęście, że tak wyszło, ponieważ dzięki temu załapaliśmy się na wieczorne zwiedzanie muzeum! W środy i piątki muzeum otwarte jest aż do 21:45. Tak więc, krótko przed zachodem słońca przerwaliśmy nasz spacer po mieście i udaliśmy się do Luwru. Za drugim razem byliśmy na początku sierpnia i do Luwru wybraliśmy się w poniedziałek rano na 9:30. Luwr otwierany jest o godzinie 9:00, a już wtedy była wielka kolejka do wejścia. Na szczęście z biletami online weszliśmy (delikatnie spóźnieni) z marszu. Niestety, Luwr był mocno zatłoczony, dlatego jeśli macie możliwość przyjścia wieczorem, to skorzystajcie z niej. Polecam odwiedzić stronę muzeum, gdzie znajdziecie niezbędne informacje dotyczące godzin otwarcia.

 • Bilety

Luwr dla obywateli UE do 26 roku życia jest za darmo, dlatego za pierwszym razem nie płaciłam za wejście. W 2022 roku ta przyjemność kosztowała nas 17€ od osoby. Bilety online kupicie tutaj.

 • Ukryte wejścia do Luwru 😉

W sumie do tej pory nie wiem czemu nazywane są ukrytymi, skoro można je znaleźć na oficjalnej stronie Luwru. W przypadku przyjazdu na stacje metra, nie trzeba nawet wychodzić z pod ziemi – można od razu przejść do muzeum. Poniżej jednak zamieszczam Wam przydatny rysunek z wejściami do Luwru. My skorzystaliśmy z Palais Royal Musee du Louvre (czyli ze stacji metra) i potwierdzamy, że nie staliśmy w żadnej kolejce.

Źródło: https://sightseekersdelight.com/wp-content/uploads/2016/05/louvre-entrances.jpg

Jak zwiedzać Luwr?

W Luwrze spędziliśmy 3 godziny. Nasza druga wizyta była znacznie lepsza, bardziej przemyślana i mniej chaotyczna od poprzedniej. Przede wszystkim musicie zrobić rozeznanie co Was najbardziej interesuje i od tych miejsc zacząć. W Luwrze są 4 poziomy z wystawami – my ominęliśmy całkowicie drugie piętro, bo nie było tam dla nas nic ciekawego. Poniższe eksponaty i obrazy są z poziomów 1,0 i -1. Po wejściu do muzeum polecam zabrać darmową mapkę muzeum. Bez niej marny Wasz los… Na mapce zaznaczone są też najważniejsze eksponaty muzeum i numery pokojów, w których się znajdują, więc polecam z całego serducha zabrać.

Poziom 1

Wiele osób Wam powie, że piętro 1 jest najciekawsze i ja się z tym zgadzam! To właśnie tutaj znajdują się największe dzieła, tj. Mona Lisa czy rzeźba Nike z Samotraki, a także wystawa poświęcona Starożytnemu Rzymowi i Etruskom (niestety Etruski były zamknięte podczas naszej drugiej wizyty z powodu renowacji). Na 1 piętrze polecam też zobaczyć francuskie klejnoty królewskie oraz (nie wiedzieć czemu) puściutkie apartamenty Napoleona! Ich wnętrza są przepiękne!

P.S. Do Mona Lisy zrobiono korytarze, w których trzeba czekać mniej więcej 15 mi  jeśli chce się zobaczyć obraz z bliska. Uważam, że to spoko rozwiązanie, bo dzięki temu udało nam się zrobić zdjęcie samą Mona Lisą, a nie z tłumem 😉

Mona Lisa s. 711

Nike z Samotraki s. 703

Apartamenty Napoleona s. 552

Gody w Kanie Galilejskiej s. 711

Klejnoty Królewskie

Klejnoty Królewskie 705

Sarkofag Etrusków s. 663 (zdjęcie z 2017 roku)

Przysięga Horacjuszy

Poziom 0

Na poziomie 0 można zobaczyć starożytne rzeźby, zarówno greckie jak i rzymskie. Jest także sporo sal poświęconych Egiptowi i bliskiemu Wschodowi. Największą atrakcją jest tutaj Wenus z Milo. Polecam też zobaczyć statuetkę Ebiha II i Pałac Dariusza Wielkiego.

Pocałunek Psyche i Kupidyna

Atena

Śpiący Hermafrodyta

Ebih II s. 236

Pałac Dariusza s. 308

Egipt

Poziom -1

Gdybyście mieli ograniczoną ilość czasu, polecam skoncentrować się na poziomie 1 i 0. W podziemiach Luwru można zobaczyć rzeźby Europejskie, Francuskie, Wschodnie, Islamskie i Greckie. Jedyny eksponat, który mocno przykuł moją uwagę, to Cykladzki Idol. 😃

Cykladzki Idol s. 170

Poziom -2

Na poziomie -2, który jest jednocześnie wyjściem można właśnie zobaczyć odwróconą piramidę.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam.
Mam nadzieję, że mój wpis choć trochę ułatwi Wam zwiedzanie tego kolosa!

Przeczytajcie także mój przewodnik po Paryżu oraz moje ogólne wrażenia z Paryża.

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

16 komentarzy

 • Odpowiedz Julka 28 maja 2019 at 13:13

  Dziękuję za wspaniały post! Mam do Ciebie pytanie odnośnie biletów do muzeum.Czy musiałaś stać w kolejce do muzeum? Rozumiem że jest pewna kolejka do biletów, natomiast jak to się odbywa z osobami poniżej 25 roku życia?Pokazujemy dowód? Dzięki za odpowiedź!

  • Odpowiedz womenofpoland 28 maja 2019 at 15:43

   Cześć Julka! Dzięki wielkie! To zależy od pory kiedy się tam wybierzesz. My byliśmy w piątek wieczorem i nie staliśmy w żadnej kolejce. Darek odbierał w jakimś kiosku bilet, który kupił wcześniej przez Internet, a ja po prostu podeszłam do wejścia i pokazałam dowód żeby potwierdzić wiek! 😊

 • Odpowiedz Logo 26 grudnia 2019 at 18:28

  Jutro jadę;))

  • Odpowiedz womenofpoland 26 grudnia 2019 at 18:46

   Hej Logo! Pozdrów Nike z Samotraki, Wenus z Milo i Mona Lise 😉

 • Odpowiedz Anna Gitler 28 kwietnia 2023 at 19:29

  Bardzo przydatne informacje, przekazane w lekki, zrozumiały sposób.

 • Odpowiedz konrad 7 maja 2023 at 07:35

  Dzięki za ten wpis 🙂 Udanych podróży

 • Odpowiedz ewa 3 czerwca 2023 at 20:27

  Dzięki, za post. Przydatne informacje.

 • Odpowiedz Magda 28 lipca 2023 at 20:02

  Dzięki za wpis! Super przewodnik!

 • Odpowiedz Yourek 12 września 2023 at 09:59

  Jadę pierwszy raz do Paryża Dziękuję za pomoc Niby mam 2 wejsciówki wszystkie na rano.

 • Odpowiedz Aga 17 października 2023 at 14:19

  💕💕💕

 • Zostaw komentarz