Europa Francja Paryż

Jak zwiedzać Luwr? – Czyli krótki przewodnik po największym muzeum w Paryżu

3 kwietnia 2017
Jak zwiedzać Luwr? Co warto wiedzieć?

Jak zwiedzić Luwr? To pytanie zadaje sobie chyba każdy przed pierwszą wizytą w największym muzeum na świecie. Nic w tym dziwnego, podobno zobaczenie całej ekspozycji zajęłoby aż 100 dni! Zakładam jednak, że większości z Was nie interesują wszystkie eksponaty, więc spokojnie możecie się ograniczyć do 3-4 godzin. Dlatego przed wizytą w Luwrze zachęcam Was do przeczytania poniższego wpisu 🙂 . Oprócz mojej trasy zwiedzania muzeum, dowiecie się także kilku ciekawostek o Luwrze, które naprawdę warto znać! Podpowiem Wam także jak się przygotować do wizyty, jak uniknąć kolejek, gdzie kupić bilety i jak ominąć tłumy!

10 ciekawostek o Luwrze, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia 😉
 1. Zapewne większość z Was wie, że Luwr jest największym muzeum na świecie, o czym zdążyłam już wspomnieć we wstępie. Jednak zastanawialiście się może ile czasu trzeba spędzić przy jednym eksponacie, żeby zobaczyć wszystko w 100 dni? 😛 Jedynie 30 sekund!!! Tyle czasu potrzeba, żeby zobaczyć zbiór 35 000 największych arcydzieł świata.

  Spójrzcie w tył na ten ogromny budynek! To Luwr! Prawda, że robi wrażenie? 🙂

 2. Podobno muzeum odwiedza aż 15 tys. osób dziennie, z czego 70% stanowią turyści!
 3. Luwr pierwotnie był fortecą wybudowaną pod koniec XII wieku. Dopiero pod koniec XVIII przybrał swoją obecną muzealną formę. W podziemiach Luwru możecie zobaczyć pozostałości z tamtego okresu!
 4. Napoleon u szczytu swojej władzy zamieszkał w Luwrze. Znacząco powiększył zbiory muzealne, a w swojej sypialni powiesił Monę Lisę. 😉
 5. Mona Lisa natomiast to obraz stosunkowo mały (ja też nie zdawałam sobie sprawy, że jest aż tak mała), porównywalny do formatu A2. Mimo to, jest najpopularniejszą atrakcją w muzeum. W 1911 roku obraz został skradziony i na swoje miejsce wrócił dopiero 2 lata później. Od tamtej pory przed ciekawskimi turystami obraz chroni szklana gablota oraz ogrodzenie, które nie pozwala podejść zbyt blisko dzieła Leonarda.

  Mona Lisa 🙂

 6. Powierzchnia Galerii (czyli tylko pomieszczenia dla samych obrazów) zajmuje aż 15 hektarów! :O Zawiera ona około 7,5 tys. obrazów i aż 66% z nich należy do francuskich malarzy.
 7. Nawet Naziści znaleźli zastosowanie dla Luwru. W czasach ich okupacji nie rzadko niektóre pomieszczenia były traktowane jak magazyn do przechowywania skradzionych dzieł sztuki.
 8. Podobno Muzeum w Luwrze nawiedzane jest przez mumię zwaną Belphegor. Niestety, nie udało nam się jej spotkać.
 9. Szklana Piramida w Luwrze została zbudowana w 1989 roku i obecnie służy za główne wejście do muzeum. Ma 21 metrów wysokości i jest wykonana ze szkła oraz metalu. Podobno jest wiernie odwzorowaną, pomniejszoną kopią Wielkiej Piramidy z Egiptu. Obok niej stoją trzy mniejsze piramidy, ale tak naprawdę to piramid jest w sumie 5! Piątą znajdziecie w podziemiach. 🙂

  Luwr

  Piramida w podziemiach 🙂

  Luwr

 10. Podobno w Abu Dhabi też wybudowali sobie Luwr. 😛 (byliście może??) 🙂
Jak ominąć kolejki? – Poznajcie ukryte wejścia do Luwru i odwiedźcie go wieczorową porą 🙂

Do Paryża przyjechaliśmy na weekend – piątek, sobota i niedziela. Całe szczęście, że tak wyszło, ponieważ dzięki temu załapaliśmy się na wieczorne zwiedzanie muzeum! W środy i piątki muzeum otwarte jest aż do 21:45. Tak więc, krótko przed zachodem słońca przerwaliśmy nasz spacer po mieście i udaliśmy się do jedynego muzeum, które mieliśmy w planach. Polecam odwiedzić stronę muzeum, gdzie znajdziecie niezbędne informacje dotyczące godzin otwarcia.

 • Bilety

Ja na szczęście za bilety nie musiałam płacić! Nie jestem już studentką, ale wiek poniżej 25 lat oraz obywatelstwo UE uprawniało mnie do darmowego zwiedzania muzeum. 🙂 Darek natomiast musiał kupić bilet. Zdecydował się na zakup online, ze względu na ryzyko dużych kolejek. Niestety, okazało się, że bilet trzeba było odebrać w małym kiosku nieopodal Luwru. Przyznam szczerze, że był to mało rozpoznawalny punkt odbioru (przy zakupie biletu otrzymacie mapkę z lokalizacją), a biorąc pod uwagę fakt, że podczas naszych odwiedzin kolejka do kas była nie duża, to mogliśmy w sumie darować sobie ten zakup online. Nie twierdzę jednak, że zakup biletu online jest bezsensowny. Wszystko zależy od tego kiedy się tam wybieracie i czy jesteście w wysokim sezonie turystycznym. W naszym wypadku, marcowy piątkowy wieczór okazał się strzałem w 10 na odwiedzenie Luwru (czytałam też na innym blogu, że warto odwiedzić Luwr wieczornymi godzinami) . Bilety online kupicie tutaj.

 • Ukryte wejścia do Luwru 😉

W sumie do tej pory nie wiem czemu nazywane są ukrytymi, skoro można je znaleźć na oficjalnej stronie Luwru. W przypadku przyjazdu na stacje metra, nie trzeba nawet wychodzić z pod ziemi – można od razu przejść do muzeum. Poniżej jednak zamieszczam Wam przydatny rysunek z wejściami do Luwru. My skorzystaliśmy z Palais Royal Musee du Louvre (czyli ze stacji metra) i potwierdzamy, że nie staliśmy w żadnej kolejce.

Źródło: https://sightseekersdelight.com/wp-content/uploads/2016/05/louvre-entrances.jpg

Jak zwiedzać Luwr?

Przed wyprawą polecam zaglądnięcie w internety i zrobienie porządnego researchu. Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, co najbardziej Was interesuje i co chcecie zobaczyć w pierwszej kolejności. Może się okazać, że spędzicie w Luwrze 4 godziny, a nie dotrzecie nawet do Mona Lisy. 😀 Stąd właśnie, warto zwiedzić muzeum online, a po wejściu do Luwru natychmiast zaopatrzyć się w mapkę. Są na niej zaznaczone nie tylko pomieszczenia, ale także najciekawsze atrakcje. Możecie pobrać sobie także aplikacje na komórkę, która będzie Waszym przewodnikiem. Polecam poszukać w App Storze czy w sklepie Google odpowiedniej aplikacji dla Was.

 • A co mnie interesowało?

Jeśli chodzi o mnie, to ja najbardziej chciałam zobaczyć (oprócz Mona Lisy) rzeźby greckie i rzymskie, oraz Egipt. Szczerze powiedziawszy, nie jestem fanką malarstwa, dlatego obrazy były dla mnie mniej ważne, stąd w moim wpisie znajdziecie ich znacznie mniej.

Co widziałam?

Cóż, nie ukrywam, że moje zwiedzanie Luwru było dość chaotyczne. 😛 Pomimo, że studiowałam dość długo różne mapki i położenie moich „must see”, to w praktyce jak zwykle wyszło inaczej. Orientacja w zamkniętych pomieszczeniach nie należy do moich mocnych stron. Stąd, np. obok Wenus z Milo przechodziliśmy około 4 razy…  W każdym razie udało się zobaczyć to, co było najbardziej przez nas pożądane! Poniżej prezentuję Wam zdjęcia najciekawszych dla nas eksponatów. 🙂 Nie są one ułożone w kolejności w jakich je widzieliśmy, gdyż tak jak wyżej wspomniałam – obok niektórych przechodziliśmy kilka razy i trudno odtworzyć mi dokładną trasę zwiedzania.

 • Rzeźby, rzeźby i obrazy 😉

eksponat z części egipskiej

Melpomene – Była jedną spośród dziewięciu muz olimpijskich (przebywały na Olimpie), które należały do orszaku boga Appolina.
W sztuce przedstawiana jest zwykle jako kobieta oparta o skałę lub maczugę, z maską tragiczną w ręce i wieńcem z winorośli na głowie – atrybutami symbolizującymi dziedzinę sztuki, której patronowała.

Słynny sarkofag rodziny Etrusków! W podręcznikach do historii rozszerzonej widnieje jako przykład i dowód na wysoką pozycję kobiet w tym społeczeństwie, ze względu na równą postawę obu płci.

Jeden z ciekawych obrazów, który bardzo mi się spodobał. Znajdziecie go w wielkim holu, który trzeba przejść, żeby dostać się do Mona Lisy. W internecie spotkałam się z opiniami, że jest to „No name hall” 😛

Piękne przedstawienie centaura!

Śpiący Hermafrodyta – rzymska rzeźba marmurowa przedstawiająca śpiącego Hermafrodytę, będąca kopią greckiego oryginału z okresu hellenistycznego

Jedna z rzeźb, która przykuła moją uwagę, niestety nie pamiętam jej nazwy 🙂

Nike z Samotraki. Marmurowa rzeźba hellenistyczna z III lub II wieku p.n.e. Istnieje przypuszczenie, że jej twórcą był Pytokritos z Rodos. Mogła być symbolem i wotum dziękczynnym zwycięstw odniesionych przez Rodyjczyków w wojnie z Antiochem III.
Wyeksponowana na schodach muzeum. Mnie ta rzeźba jakoś specjalnie nie przekonuje. Widziałam dużo ładniejsze w Luwrze.

Rzymska rzeźba boga rzeki Tyber to zdecydowanie mój ulubiony eksponat z Luwru. Zrobiła na mnie niesłychane wrażenie. Piękna, potężna i jakże dokładna rzeźba!

Gody w Kanie Galilejskiej (Wesele w Kanie) – obraz włoskiego malarza renesansowego Paola Veronesego, powstały między 1562 a 1563. Obraz miał być olbrzymi i monumentalny, miał zakrywać całą ścianę i stwarzać perspektywiczne wrażenie otwierającej się przestrzeni. Znajdziecie go w tej samej sali co Mona Lisa 🙂

Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna – pełnoplastyczna rzeźba włoskiego rzeźbiarza doby klasycyzmu Antonia Canovy, po raz pierwszy wykonana w 1787. Jest przepiękna 🙂

Ogromny Ołtarz

Wielkie kolumny/posągi przy wejściu do jednej z sal

Posągi Etrusków

Egipski Sarkofag

Malarstwo czerwono-figurowe

Piękna rzeźba, która zwróciła moją uwagę. Niestety nie pamiętam i nie mogą znaleźć co to za rzeźba 🙁

Piękne wnętrza sal

Równie piękna Atena

Ukrzyżowanie

Nie zapomnijcie patrzeć w górę 🙂 Warto!

Ciekawe mozaiki

W Luwrze trzeba mieć oczy szeroko otwarte – sufit też potrafi zadziwić 🙂

Portrety

To jedyny współczesny obraz mieszczący się na 3 piętrze, który zwrócił moją uwagę!

Wenus z Milo 🙂

A co Wam się najbardziej podobało?

No właśnie, a jakie są Wasze wrażenia z Luwru? Czy też udało Wam się go zwiedzić w mniej zatłoczony dzień? Co najbardziej Wam się podobało – klasyczne i popularne czy te bardziej oryginalne i mniej znane? Ile czasu zajęło Wam zwiedzanie? Nam około 3h i zdjęcia przedstawiają zaledwie 1/5 tego co widzieliśmy, a wiadomo, że i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego.

Mam nadzieję, że mój wpis choć trochę ułatwi Wam zwiedzanie tego kolosa!

Przeczytajcie także mój przewodnik po Paryżu oraz moje ogólne wrażenia z Paryża.

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Możesz też dokonać rezerwacji na booking.com za pośrednictwem mojego linku! Po zrealizowaniu pobytu otrzymasz zwrot na kartę 60 zł, a ja otrzymam nagrodę za polecenie też w wysokości 60 zł! 🙂

https://www.booking.com/s/34_6/karoza92

4 komentarze

 • Odpowiedz Julka 28 maja 2019 at 13:13

  Dziękuję za wspaniały post! Mam do Ciebie pytanie odnośnie biletów do muzeum.Czy musiałaś stać w kolejce do muzeum? Rozumiem że jest pewna kolejka do biletów, natomiast jak to się odbywa z osobami poniżej 25 roku życia?Pokazujemy dowód? Dzięki za odpowiedź!

  • Odpowiedz womenofpoland 28 maja 2019 at 15:43

   Cześć Julka! Dzięki wielkie! To zależy od pory kiedy się tam wybierzesz. My byliśmy w piątek wieczorem i nie staliśmy w żadnej kolejce. Darek odbierał w jakimś kiosku bilet, który kupił wcześniej przez Internet, a ja po prostu podeszłam do wejścia i pokazałam dowód żeby potwierdzić wiek! 😊

 • Odpowiedz Logo 26 grudnia 2019 at 18:28

  Jutro jadę;))

  • Odpowiedz womenofpoland 26 grudnia 2019 at 18:46

   Hej Logo! Pozdrów Nike z Samotraki, Wenus z Milo i Mona Lise 😉

  Zostaw komentarz