Podróżnicze Inspiracje Tatuaże

Podróżnicze Tatuaże – inspiracje

7 lutego 2021
Skąd pomysł na wpis?

Po ogromnym sukcesie artykułu o Biżuterii Podróżniczej, postanowiłam pociągnąć temat podróżniczych inspiracji i stworzyć podobny post. Jednak tym razem główne skrzypce będą grać tatuaże. W tym celu poprosiłam Was o pomoc. Poinformowałam na Instagramie i Facebookowej grupie Podróżniczki o zamiarze stworzenia takiego wpisu z prośbą o udostępnienie zdjęć. Wasz odzew przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Bardzo dziękuję za podzielenie się swoimi arcydziełami, które wielokrotnie mnie zadziwiały i zachwycały! Dzięki temu znajdziecie tu wspaniałą dawkę inspiracji, bo choć niektóre motywy się powtarzały, to nie brak też naprawdę unikalnych wzorów. Chodźcie, pokaże Wam podróżnicze tatuaże!

Historia Tatuażu

Wydawać by się mogło, że tatuaże to całkiem nowa moda, ale nic podobnego. Towarzyszą nam one od początków naszej cywilizacji, co potwierdzają badania archeologiczne z całego świata. Są to nie tylko źródła pisane czy malunki naskalne, ale także mumie, na których zachowały się tatuaże. Jednym z takich najciekawszych przypadków może być Ötzi – człowiek lodu znaleziony we Włoskich Alpach, którego wiek określa się na 3300 lat p.n.e.. Jego ciało pokrywało aż 61 tatuaży i co ciekawe, wszystkie z nich były umiejscowione w miejscach na obszarze tradycyjnych punktów akupunktury. Oznacza to, że mógł on pochodzić z bardzo zaawansowanego społeczeństwa dbającego o ochronę zdrowia.

Podczas gdy na całym świecie ludzie malowali na swych ciałach najróżniejsze tatuaże o wartości religijnej bądź klasowej, chrześcijańska Europa zaczęła się odwracać od dawnych praktyk. Kościół dość szybko (już w VIII wieku) potępił malowanie ciała, które z czasem zostało zarezerwowane dla skazańców i wyrzutków. Miały one napiętnować grzeszników, którzy mogli być w ten sposób łatwo rozpoznawalni przez resztę społeczeństwa. Wysokie warstwy społeczne stroniły więc od „pogańskich zwyczajów”. Na szczęście ten okres mamy już za sobą, choć potrzeba było dużo czasu na zmianę podejścia. Dopiero w II połowie XX wieku znów wróciliśmy do naszych korzeni, dzięki czemu mogłam stworzyć ten wpis. Mimo to, wciąż wiele zawodów zastrzega sobie brak tatuaży w widocznych miejscach, co na szczęście jest coraz rzadszym procederem.

Podróżnicze Tatuaże – kilka spraw organizacyjnych

Długo zastanawiałam się jak ugryźć ten temat, bo nie jest sztuką wrzucenie wszystkich zdjęć jak leci do jednego posta. Chciałam mieć to w jakiś sposób uporządkowane, co niejednokrotnie okazywało się sporym wyzwaniem. Ciężko było skategoryzować niektóre tatuaże, bo często lubicie łączyć różne motywy. Nierzadko tatuaż mógł znaleźć się w kilku kategoriach, ale bezsensowne byłoby wrzucanie tego samego zdjęcia po kilka razy. Dlatego podejdźcie z dystansem do tych kategorii, w których umieściłam Wasze dzieła. Wprowadziłam je tylko na potrzeby porządku. W zamian za udostępnienie zdjęcia, we wpisie znajdziecie też linki do mediów społecznościowych osób, które chciały się nimi podzielić. Inne zaś poprosiły mnie o podpisanie zdjęć imieniem. A niektóre z Was opowiedziały mi nawet ich historie! Byłam nie tylko zachwycona, ale i wzruszona Waszymi słowami. Jeszcze raz dziękuję Wam za możliwość stworzenia tego wpisu! <3

Podróżnicze Tatuaże – motyw: Mapa Świata

Mapa Świata to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych tatuaży podróżniczek. Przynajmniej tak wyszło na grupie podróżniczej. Pojawiły się różne projekty, od tych bardziej skromnych, po sporych rozmiarów kolorowe mapy. Tatuujecie je sobie przede wszystkim na rękach, choć większe tatuaże lądują na plecach. Często też przeplatacie je z innymi motywami, tj. jak samolot, balon z koszem, róża wiatrów, napis itp. 

 1. Idąc od lewej na pierwszym zdjęciu W.Pawlaczyk
 2. Nikola Litwińczuk
 3. Ela Gac
 4. Projekt od tatuażystki Wzruszko_dzasta
 5. Eveline.Victoria
 6. ZankaUrbanska
 7. Weronika Šoljanin
 8. Joanna Michalczewska
 9. ardilla_23
 10. Kasia Szymańczyk

 1. Gate05
 2. Casabonne Tatoos
 3. Skylerespinoza
 4. _juancarvalhotattoo
 5. Dianagraytattoo
 6. Mirror Tattoo
 7. karolla_wu
 8. polazelaskowska
 9. travelinscy
 10. dokadkolwiek.pl

 1. Klaudia Schiffer
 2. Karolina Wiśniowska – Studio Tatuażu Biały Kruk
 3. Joanna Nasiłowska
 4. Ania Dąbrowska
 5. Dominika Klimuk
 6. Ola Dudek
 7. olinekfr

 1. myszyhappiness
 2. natashiaartmuse
 3. Ewa Wr
 4. Asia Mroczko
 5. Sylwia Kaczmarska
 6. marta.mar.lee
Podróżnicze Tatuaże – motyw: transport

W tej dziedzinie królują samoloty! I nie ma się co dziwić, bo to one najbardziej kojarzą nam się z podróżami. Nie brakuje jednak innych środków transportu! Dużym zainteresowaniem cieszą vany, szczególnie te instragramowe Volskwageny Retro Camper i im podobne! Popularne są też duże balony z koszami, na których często pojawiają się dodatkowo mapy świata. Nieco rzadziej widujemy rowery, ale dla mnie i tak największym zaskoczeniem był tuk-tuk! Jedynie czego mi zabrakło to motywów marynistycznych, czyli jakiegoś statku czy łódeczki. 😉 Ale w między czasie pojawił się komentarz na grupie ze zdjęciem łódeczki, więc już nie narzekam! 🙂

 1. annamariaa91
 2. Marta Sańczuk
 3. fanatyczka
 4. Michalina Ambroziak-Kora
 5. Marczela Mars
 6. Justyna Ledwoń
 7. Kamila Przyczynek
 8. pierchalapaulina
 9. blondeontheroad
 10. Atena Wszoła

 1. melissaleemay
 2. gadulec.me
 3. beaumont.ttt
 4. Aleksanra Zamorska – tatuaż robiony u Keroinka
 5. aniahuasca.ink
 6. Zuzanna Weronika
 7. neskatattoo

 1. Kasia – Gdy przejechałam Polskę w 2020 ze wschodu na zachód, zrobiłam jeszcze rower na nodze
 2. dokadkolwiek.pl – papierowy samolot
 3. _kajaa
 4. zocha_w_czekoladzie
 5. geoska
 6. badlittleyou
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Róża Wiatrów

Dużą popularnością cieszy się także róża wiatrów. To przepiękny symbol i równocześnie amulet. Motyw ten używany jest przez żeglarzy już od XIV wieku. Nie dziwi zatem, że jego znaczenie to „poszukiwanie właściwego kierunku”. Jest to naprawdę piękny tatuaż, który pozwala na różnorodne wariacje.

 1. amandavale.tattoo
 2. pixeltattoos
 3. Projekt od tatuażystki Wzruszko_dzasta
 4. Paulina Sli
 5. nydidhe
 6. monixkov 
 7. na_atlantyde
 8. our_little_big_adventures
   

 1. _karen_tattoo
 2. Sylwia Presner
 3. slothtattoo
 4. Katarzyna Łach Krauz
 5. belleifabi
 6. waldtattoos
Podróżnicze Tatuaże – motyw: strzałki

Strzałki to dość uniwersalny motyw, za pomocą którego można wyrazić naprawdę wiele. Wśród podróżników dużą popularnością cieszą się skrzyżowane. Dawniej były one symbolem wojny, ale dziś oznaczają przyjaźń. Chętnie łączone są z innymi motywami, dlatego dorobiony do nich drobny dodatek podróżniczy jest bardzo jasnym przekazem! 🙂

 1. travelholiczka.pl
 2. Weronika Šoljanin
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Rośliny

Na hasło rośliny przed oczami miałam wyłącznie palmy. No, w porywach jeszcze świerki jako nawiązanie do gór. 😉 Szybko jednak poszerzyłyście moje horyzonty, bo okazało się, że kwiaty też potrafią być pięknie nacechowane symboliką podróżniczą. Pisałyście mi, że robiłyście je niejednokrotnie w trakcie podróży. 

 1. little_yogi_traveller – dostałam jeszcze taką wiadomość: To mix mandali, kwiatów i bliskich mi symboli oraz dat. Robiłam go w kilku miejscach, w Indiach, Tajlandii i Indonezji.
 2. little_yogi_traveller
 3. balkanyrudej – Tatuaż przywieziony z podróży (Skopje)
 4. martenseris
 5. Magdalena Sww
 6. kasiakozloo
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Zwierzęta

Skoro były rośliny, to nie może zabraknąć też motywu zwierząt. Oto co od Was dostałam:

 1. Patrycja Rogozik Zawodzińska – Rekiny były moja największa fobią gdy byłam mała. Rok temu udało mi się pływać z 3 rodzajami rekinów na Malediwach. ♥️ Na pamiątkę tego że warto walczyć ze strachem powstał ten tatuaż.
 2. brak.usmiechu 
 3. veronxhzazDla mnie jest m.in symbolem wolności, a to z podróżami bardzo związane. 
 4. szela_szelasta
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Góry/Wulkany

Kolejny piękny i szalenie bogaty w symbolikę motyw. Góry to często spotykane tatuaże, które oprócz naszej miłości do nich, mogą też oznaczać drogę przez życie. Związane są z siłą, mocą i energią. Ich ciekawym zamiennikiem mogą być wulkany, które także pojawiają się na Waszych ciałach.

 1. nycyla
 2. vincentsimontattooer
 3. wktorastrone – Góry w kwiecie lotosu zwieńczone trzecim okiem
 4. englishdantattoos
 5. Kasia Ochrin
 6. Marzena Szczepańska
 7. aniahuasca.ink
 8. Asia Mroczko
 9. aniahuasca.ink
 10. Joanka Jot – zafascynowana wulkanami. Wykonanie: Martyna Popiel

 1. Ekaterina Kuznetsova – zorza polarna
 2. Gabriela Paulo – Pokazuje to co lubię w podróżach. Palma jest moją ulubioną rośliną, zawsze budzi dobre skojarzenia.
 3. @kiproo – Co prawda z tych dwóch tylko góry mają wydźwięk podróżniczy. Są to Tatry, dokładnie widok z Gubałówki.
 4. stellar_jay_tattoo
 5. pejczi – widok na Beszczady
 6. whatsheneversaid
 7. unitfourbristol

 1. Hongdam
 2. Hongdam
 3. Graffittoo
 4. FinTattoos
 5. Lindsay April
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Napisy

Zawsze mi się wydawało, że napisy to jeden z najpopularniejszych motywów, ale chyba nie w podróżach. Pojawiło się ich stosunkowo mało, ale może tak akurat wyszło? Może jednak są bardziej popularne? W każdym razie jest to motyw, który na pewno daje duże możliwości popisu. 😉 Najczęściej używacie Wanderlust i Adventure. Ten pierwszy można przetłumaczyć jako żądza podróży, zamiłowanie do wycieczek, a drugi wiadomo – przygoda! 🙂

 1. The Vagabond
 2. Athulkmanoj
 3. Basia Smagor
 4. Weronika Buczek
 5. Marta Jasińska – wykonał Maciej Fludzinski z Seagull Tattoo w Sopocie
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Konkretne miejsca

Macie jakiś sentyment do konkretnego miejsca, które odwiedziłyście bądź w którym mieszkacie? Fajnie to wyrazić! Jest wiele różnych sposobów żeby to zrobić. Od konkretnych współrzędnych geograficznych, przez element nawiązujący do danego miejsca, aż po zabytki. Uwieczniacie też ważne dla Was podróże.

 1. Marczela Mars – współrzędne Berlina
 2. hepburnemily
 3. Marczela Mars – Gdańsk
 4. Wieża Eiffla – World Tattoo Gallery
 5. Kasia – tatuaż pokazuje moje trzy największe pasje w życiu. Rower. Góry. Afrykę. Rowerem zjechalam Pamir i Polskę ze wschodu na zachód. Góry wysokie – kocham Nepal, jeżdżę co roku, czasem nawet dwa razy. Głównie trekkingi. I Afrykę, którą miałam możliwość trochę zjechać, poznać ludzi, kulturę i muzykę. Wszystko to mam głęboko w sercu ❤ i na ręce 🙂
 6. latatoueuse.com
 7. Inkaholic_tattoo
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Akcesoria podróżnicze

Do akcesorii podróżniczych zaliczyłam tatuaże walizek, plecaków i aparatów fotograficznych. Być może potraktowałam tą kategorie zbyt ogólnie, ale jeśli macie lepsze pomysły – to dajcie znać! Chętnie zaktualizuje wpis żeby był bardziej czytelny. Na ten moment zostawiam te rzeczy razem.

 1. william.gampieri
 2. marshmellin
 3. tatoo_delicadas_femininas
 4. Katrin Wiśniewska – wykonała Ewa Sroka Tattoo
 5. aniahuasca.ink
Podróżnicze Tatuaże – motyw: Włóczykij

Przyznam, że dopóki nie zobaczyłam Waszych tatuaży z Włóczykijem, to nie wpadłabym na ten motyw! Niby taki oczywisty, bo sama często słyszę od rodziny „Karolina, Ty włóczykiju”, ale jakoś kompletnie o nim zapomniałam w tym aspekcie. Dlatego fajnie, że mi o nim przypomniałyście! Przecież to postać wędrowca-mędrca, który swą wiedzę czerpie z podróży, dlatego tak chętnie tatuujemy go na swoich ciałach.

 1. aniahuasca.ink
 2. Magda Kuraszkiewicz – oryginalna ilustracja Tove Jansson do jej własnej książki
 3. Dorota Kozioł-Żurawska
 4. czardybounce
Podsumowanie

To już wszystko co dla Was przygotowałam. Mam nadzieję, że wpis się Wam podoba i udało mi się zebrać trochę inspiracji.

Część z Was nie napisała mi jak podpisać Wasze zdjęcia, więc podpisałam je imieniem i nazwiskiem. Jeśli Wam to nie odpowiada, to dajcie znać – poprawię według Waszego uznania.

Przy niektórych zdjęciach możecie przeczytać krótkie komentarze. To Wasze historie, które zmotywowały Was do stworzenia tatuażu. Chcecie coś dopisać do swoich? Nie ma sprawy, dajcie znać!

Masz jakiś unikalny tatuaż podróżniczy, którym chcesz się podzielić? Daj znać!

Masz uwagi do wpisu? 😀 Też daj znać! 😀

Może Ci się spodobać:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz