Europa Grecja Hiszpania Niemcy Norwegia Podróżnicze Inspiracje Portugalia Szwecja Włochy

Top 15 plaż w Europie – nasze ulubione!

3 czerwca 2020
To nie był łatwy wybór…

Nie jest tajemnicą, że zawsze było mi bliżej nad morze niż w góry. Woda, piasek, słońce i palmy to moje ulubione połączenie, które zawsze kojarzyłam z najpiękniejszą porą roku – wakacjami! Choć dziś nie mam już możliwości korzystania z tak długich wakacji, to gdy potrzebuje więcej relaksu bez wahania wybieram kierunki, które spełnią choćby te dwa warunki: Morze (Ocean) i plaża! Nie ma dla mnie nic bardziej relaksującego od szumu morza i wspaniałych okoliczności natury. Kiedy mi ich brakuje, wracam do wspomnień i zdjęć z poprzednich podróży. Ostatnio pomyślałam, że mogłabym się z Wami podzielić moimi ulubionymi miejscami, które do tej pory widziałam. Dzięki temu sama będę miała je pod ręką, a przy okazji ktoś może na tym sam skorzysta! 🙂 Co Wy na to? Oto mój wybór: Top 15 plaż w Europie!

Top 15 plaż w Europie! 1. Zatoka Wraku – Zakynthos – Grecja

Miejsce, którego chyba nikomu nie muszę przedstawiać! Często bywa wizytówką nie tylko samej wyspy, ale i całej Grecji! Przepięknie położona plaża między wysokimi klifami, oblewana przez błękitne morze i będąca domem dla słynnego wraku. Najlepiej prezentuje się z góry, ale relaks na plaży i kąpiel w morzu także jest wskazana! Warto przyjechać tu przed lub po rozpoczęciu sezonu, gdyż ze względu na swoją popularność Zatoka Wraku bywa mocno zatłoczona.

Top 15 plaż w Europie! 2. Plaża Myrthos – Kefalonia – Grecja

Jeśli ktoś mnie pyta o największą perełkę Kefaloni, to bez wahania odpowiadam Myrthos! Tutejszy kolor wody jest po prostu obłędny i to on robi największe wrażenie na przyjeżdżających. Zamiast piasku jest drobny żwirek, ale to dzięki niemu woda jest tutaj niesłychanie czysta! Myrthos przepięknie prezentuje się także z pobliskich punktów widokowych, które znajdują się po obydwu stronach plaży. Choć zjazd na plażę nie należy do najłatwiejszych, to gwarantuje Wam, że Wasz wysiłek zostanie sowicie wynagrodzony!

Top 15 plaż w Europie! 3. Czerwona Plaża – Santorini – Grecja

Długo zastanawiałam się czy dołączać tą plażę do tego zestawienia, ale ze względu na niesamowite kolory postanowiłam o niej wspomnieć! Choć plaże na Santorini nie należą do ścisłej czołówki w Grecji, to jedna z nich wyróżnia się dość znacznie na tle pozostałych! Mowa o soczyście czerwonej plaży, która znana jest po tą właśnie nazwą! Jeszcze nigdzie indziej nie widziałam takiego koloru, choć na tym właściwie kończą się atuty tego miejsca. Niewielki obszar do rozłożenia ręcznika można jeszcze wybaczyć, ale już zanieczyszczoną wodę niekoniecznie! Mimo to uważam, że warto zobaczyć to miejsce! 🙂

Top 15 plaż w Europie! 4. Balos – Kreta – Grecja

Plaża, która zrobiła na mnie największe wrażenie? Balos! To co natura tam stworzyła przechodzi ludzkie pojęcie! To bez wątpienia moja ulubiona plaża i najpiękniejsza jaką w życiu widziałam! Przyroda dała tutaj prawdziwy popis swoich możliwości! Wspaniała laguna, otoczona turkusowymi wodami i ciekawymi formacjami skalnymi zachwyca obserwatorów z całego świata. Miejsce było i jest wielokrotnie doceniane w najróżniejszych rankingach co też znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Grecy także zdają się dbać o to miejsce, bo choć w sezonie jest tu tłoczno, to jeszcze żaden hotel nie powstał w pobliżu!

Top 15 plaż w Europie! 5. Preveli – Kreta – Grecja

O plażach na Krecie można tworzyć osobne artykuły, bo ta wyspa jest tak piękna i różnorodna, że aż nie sposób sobie to wyobrazić! Marzy Wam się prawdziwa egzotyka? W takim razie jedźcie na plażę Preveli! To zupełnie inny świat, krajobraz do jakiego region śródziemnomorski nas jeszcze nie przyzwyczaił. Tutejszy gaj palmowy jest miejscem wyjątkowym, które omal nie zostało stracone. Kilka lat temu gaj doszczętnie spłonął, ale dziś nie ma już śladu po tej tragedii. Swoje ujście ma tu także soczyście zielona rzeka Megapotamos. Jak na Kretę przystało, żeby dostać się do tego pięknego miejsca musicie pokonać strome schody. O ile w dół nie jest tak źle, o tyle już w górę przy pełnym słońcu może dać Wam to mocno w kość!

Top 15 plaż w Europie! 6. Vai – Kreta – Grecja

Czy macie mnie już za Grekoholika? Nie będę się go wypierać, bo każdy ma przecież słabość do jakiegoś kraju! W moim przypadku jest to Grecja, ale na swoje usprawiedliwienie mogę Wam pokazać kolejną piękną plażę z Krety! Tym razem zapraszam Was do gaju palmowego w nieco innej, rajskiej odsłonie! Niektórzy uważają, że to miejsce jest przereklamowane i to dosłownie! Podobno kręcono tu w latach 70-ych reklamówkę dla słynnego batonika Bounty! Nikt do końca nie wie ile jest w tym prawdy, ale taka fama krąży w Internecie. Warto wiedzieć, że rosnące tutaj palmy są gatunkiem endemicznym i rosną wyłącznie w tym jednym miejscu! Oprócz tego, czeka  tu na Was szeroka plaża z krystalicznie czystą wodą! Wokół skał można nawet trochę posnurkować, gdyż nie brak muszelek i kolorowych rybek!

Top 15 plaż w Europie! 7. Porto Timoni – Korfu – Grecja

Moim skromnym zdaniem najpiękniejszą wizytówką Korfu jest podwójna plaża w Porto Timonii. Prowadzi do niej ścieżka wzdłuż urwiska (całkiem bezpieczna i niezbyt wymagająca), której nagrodą jest oszałamiający widok na podwójną plażę! Połączone wąskim przesmykiem skały stworzyły tutaj niesamowitą scenerię! Dodatkowym atutem jest fakt, że nie ma tu zbyt wielu ludzi!

Bonus: większość wspaniałych greckich plaż możecie zobaczyć wybierając się w podróż z biurem R.pl. Tu znajdziecie aktualne aktualne oferty wycieczek https://r.pl/grecja

Top 15 plaż w Europie! 8. Positano – Włochy

Niewielkie włoskie miasteczko położone na wzgórzu jest nie tylko wizytówką wybrzeża i regionu, ale także całych Włoch! Pomimo, że miejsce bywa często przeludnione i zakorkowane to nie sposób ominąć je w tym zestawieniu. O Positano mówię, że to taka włoska wersja Santorini (choć niektórzy pewnie powiedzą, że to Santorini jest włoską wersją Positano) 😀 z tym, że w Positano cała ta sceneria rozgrywa się nad plażą! Co z tego, że plaża jest kamienista skoro każdy szanujący się bloger (przynajmniej podróżniczy) ma tutaj zdjęcie? 🙂 Pozbywając się już ironii muszę stwierdzić, że jest to wyjątkowe miejsce i choć może sama plaża nie najciekawsza, to sceneria iście wybitna!

Mój ulubiony widok 😉
Top 15 plaż w Europie! 9. Los Genoveses – Cabo de Gata – Hiszpania

Jeśli marzą Wam się dzikie zatoczki z krystalicznie czystą wodą i krajobrazy rodem z amerykańskich stepów, to koniecznie wybierzcie się na plażę Los Genoveses. To przepiękne i wciąż dziewicze miejsce, w którym nie uświadczycie hoteli, barów czy leżaków na wynajem. Plaża oznaczona jest błękitną flagą, ale tłumów raczej tu nie uświadczycie! Koniecznie wdrapcie się na pobliskie wzgórze i wykąpcie w soczyście błękitnej wodzie!

Top 15 plaż w Europie! 10. Plaża Camilo – Algarve – Portugalia

Bez wątpienia do najpiękniejszych wybrzeży w Europie (choć na świecie pewnie też) należy Algarve! Najbardziej spektakularne formacje można zobaczyć w okolicach Lagos, ale o innych miastach regionu także nie powinno się zapominać! Nam najbardziej do gustu przypadła plaża Camillo! Niewielki skrawek piasku otoczony monumentalnymi klifami. W niektórych wydrążono tunele gdyby ktoś chciał przejść na inną plażę. Nie bójcie się zejść po schodach na sam dół! Wasz wysiłek zostanie sowicie wynagrodzony, a turkusowy ocean orzeźwi zmęczone ciało!

Top 15 plaż w Europie! 11. Monte Clerigo – Algarve – Portugalia

Jeśli o mnie chodzi, to mi najbardziej podczas zwiedzania Algarve przypadła do gustu plaża Monte Clerigo! To zupełnie inny krajobraz od tego, do którego przyzwyczaiło nas południowe wybrzeże Algarve. Tutejsze plaże są bardziej rozległe, a kolor piasku raczej żółty niż pomarańczowy. W związku z zachodnim położeniem ogromne fale uniemożliwiają bezpieczną kąpiel, ale stanowią prawdziwą mekkę dla surferów! Ja surferem nie jestem, ale uwielbiam patrzeć na takie wzburzone wody! 🙂

Top 15 plaż w Europie! 12. Jasmund – Rugia – Niemcy

Do tej pory pamiętam jak wróciłam z Rugii i pokazałam zdjęcia znajomym, a oni się mnie zapytali czy ja naprawdę byłam w Niemczech? Bo zdjęcia jak z irlandzkiego wybrzeża! Nie mam im tego za złe, bo rzeczywiście można mieć takie skojarzenia, ale to tylko potwierdza piękno i wyjątkowość tego miejsca! Żeby to podkreślić ustanowiono w tym miejscu Park Narodowy, który jest obecnie najmniejszym w Niemczech. Nie oznacza to jednak, że zobaczycie go w dwie, trzy minuty! Wręcz przeciwnie! Szykujcie prowiant, wygodne buty i ruszajcie wzdłuż wybrzeża.

Top 15 plaż w Europie! 13. Słowiński Park Narodowy – Polska

W tym zestawieniu nie mogło też zabraknąć polskiego akcentu, choć nie jest to kwestia sentymentu! Plaża nieopodal Latarni w Czołpinie i pobliska Wydma Czołpińska to prawdziwy skrawek raju, który nawet w szczycie sezonu oferuje ciszę i spokój! Do tego niesamowitego widoki, gęsty las i nasze, polskie morze! 🙂 Naprawdę nie spodziewałam się, że ten skrawek wybrzeża tak bardzo przypadnie mi do gustu!

Top 15 plaż w Europie! 14. Falsterbo – Skania – Szwecja

Nigdy nie zapomnę też spontanicznej wycieczki na szwedzką plażę w Falsterbo. Uważana jest ona za jedną z najpiękniejszych w Szwecji, choć to co przyciąga tutaj najbardziej to możliwość spotkania fok! Pewnego słonecznego dnia wyruszyłam wraz z koleżankami na wycieczkę w te rejony z nadzieją na spotkanie tych zwierzaczków. Szybko jednak o nich zapomniałyśmy bo zachwyciła nas rozległa, złocista plaża, a morze było gładkie i turkusowe niczym tafla jeziora. Nic więc dziwnego, że kiedy na horyzoncie zobaczyłyśmy całe stado fok pomyślałyśmy, że to kamienie narzutowe! Dopiero kiedy zaczęły się ruszać zrozumiałyśmy jak ogromne szczęście nam się przytrafiło!!

Top 15 plaż w Europie! 15. Bugoynes – Norwegia.

W najśmielszych snach nie zakładałam, że będzie mi kiedyś dane wykąpać się zimą w Oceanie Arktycznym! Tymczasem stało się to prędzej niż mogłabym przypuszczać, dlatego umieszczam tą Arktyczną i najdalej wysuniętą na północ plażę na jakiej byłam! Oczywiście, żeby ułatwić sobie sprawę najpierw porządnie wygrzałam się w saunie, ale zanurzenie się w kilkustopniowej wodzie i tak okazało się ogromnym wyzwaniem! Co ciekawe, Ocean Arktyczny pomimo niskich temperatur nigdy nie zamarza w tym miejscu, bo płynie tu ciepły prąd, dzięki czemu latem woda osiąga temperaturę nawet 18 stopni!

To już wszystkie plaże jakie przygotowałam dla Was w tym zestawieniu!

Przed nami jeszcze mnóstwo plaż do odkrycia (w tym także greckich) więc będzie nam miło jeśli dacie znać o Waszych ulubionych miejscach! 🙂

Pamiętajcie, że większość tych plaż możecie zobaczyć podrózując z biurem R.pl

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

No Comments

Leave a Reply