Dania Europa Kopenhaga Podróże

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Stolica Danii na weekend!

12 sierpnia 2018
Weekend w Kopenhadze

Nie jest tajemnicą, że w zestawieniach najchętniej odwiedzanych miast skandynawskie „metropolie” czy inne mniejsze miejscowości goszczą niezwykle rzadko. Wysokie ryzyko załamania pogody latem sprawia, że chętniej kierujemy się na południe Europy lub w jej centralne regiony. Zimą wolimy odpuścić, bo przecież Skandynawia kojarzy nam się zazwyczaj z mrozami i śniegiem. Nie będę oszukiwać, twierdząc, że mam inne wyobrażenia o tym regionie, ale przynajmniej mam świadomość piękna tego miejsca! W pobliskim Lund w Szwecji miałam okazji spędzić swojego pierwszego Erasmusa, dzięki czemu udało mi się odwiedzić Kopenhagę dwa razy: zimą i latem. Może nie jest to najpiękniejsze europejskie miasto jakie widziałam, ale na pewno warto tu przyjechać! W końcu te kilka milionów turystów, którzy odwiedzają stolicę Danii nie może przyjeżdżać tu bez powodu! Dla porównania dodam, że ta skandynawska stolica zamieszkiwana jest zaledwie przez ok. 500 tys. mieszkańców! Co zatem oferuje największe miasto Danii? Zobaczcie ile atrakcji dla Was przygotowałam! Zapraszam na wpis – Co warto zobaczyć w Kopenhadze!

Jak się dostać do Kopenhagi?

Obecnie Skyscanner podpowiada, że są dostępne bezpośrednie loty Norwegianem z Krakowa i LOTem z Warszawy. Gdyby jednak te ceny były dla Was zaporowe, albo po prostu nie chce Wam się dojeżdżać do Krakowa lub Warszawy, to z wielu polskich miast dolecicie Wizzair’em do Malmo za grosze! Z lotniska w Malmo odjeżdża bezpośredni autobus do Kopenhagi. Gdybyście jednak planowali zatrzymać się po drodze jeszcze w Malmo, to wówczas należy skorzystać z autobusów Flygbussarna, które dowiozą Was do centrum. Ze stolicy Skanii bez problemu dostaniecie się do Kopenhagi. Możecie to zrobić pociągiem, Flixbusem lub Swebusem. Ja podróżowałam w zimie pociągiem, a w lecie Swebusem z Lund. Warto zaplanować dłuższy pobyt w tym regionie, bo oprócz pięknej Kopenhagi, sąsiednia Skania również oferuje wiele ciekawych miejsc, o których możecie poczytać tutaj.

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ogrody Tivoli!

Podobno kopenhaski park rozrywki odwiedzany jest co roku przez ponad 3 miliony ludzi. Pierwsze karuzele w tym miejscu pojawiły się w 1843 roku. Podczas II Wojny Światowej Tivoli zostało zrównane z ziemią. Ponowne otwarcie nastąpiło dopiero 1956 roku. Ceny jak na skandynawskie realia nie są aż tak wygórowane, ale dla budżetowego turysty dość zniechęcające. Niestety, ja nie mogłam sobie już pozwolić na wejście do ogrodów, gdyż wolałam je wydać na inne podróże! Nie oznacza to, że Wam nie polecam tego miejsca, bo Darek był w środku i jemu się podobało! 🙂

Wejście do Tivoli

Znalezione obrazy dla zapytania tivoli

Tivoli. Źródło: https://oskar.com.pl/wczasy/dania/wyc-objazdowe/kot-kopenhaga-i-ogrody-tivoli/60667af9f8b245c9afbb59152d4c74cd92b12d63e03c3275fdb562cce30a6ff3/

Znalezione obrazy dla zapytania tivoli

Tivoli. Źródło: https://oskar.com.pl/wczasy/dania/wyc-objazdowe/kot-kopenhaga-ogrody-tivoli/60667af9f8b245c9afbb59152d4c74cd8d287731c5dd50c79b938c322658ec6d/

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ratusz!

Jeśli zwiedzanie rozpoczynacie od Dworca Głównego, to tuż za Tivoli skrywa się XX-wieczny Ratusz. Zbudowany z czerwonej cegły przypomina trochę włoskie klimaty. I rzeczywiście tak jest, bo jeśli zgłębimy się w historie tego budynku, to jego architekt Martin Nyrop wzorował się na toskańskiej architekturze!

Ratusz

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ny Carlsberg Glyptotek!

W pobliżu Tivoli i Ratusza znajduje się jeszcze jedno miejsce godne uwagi – Ny Carlsberg Glyptotek. To najwspanialsza prywatna kolekcja sztuki w Skandynawii. Utworzył ją w XIX wieku właściciel browaru Carlsberg. Główną część zbiorów stanowią rzeźby greckie, ale największą atrakcją jest egzotyczny ogród zimowy. Choć sama w środku nie byłam, to zdjęcia ogrodu robią piorunujące wrażenie! 🙂

Ny Carlsberg Glyptotek

Znalezione obrazy dla zapytania glyptotek copenhagen

Ny Carlsberg Glyptotek. Źródło: https://www.google.pl/search?q=glyptotek+copenhagen&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiUxbqkvufcAhWS-KQKHc9TDPQQ_AUICigB&biw=1366&bih=631#imgrc=wMdX0GvDPQjA3M:

Znalezione obrazy dla zapytania glyptotek copenhagen

Ny Carlsberg Glyptotek. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Ny_Carlsberg_Glyptotek

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Christiansborg!

Christiansborg to XVIII-wieczny zamek Chrystiana IV. Już w 1167 roku znajdował się w tym miejscu pałac, który należał do biskupów Roskilde. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca, aż ciężko uwierzyć, że zamek był wielokrotnie odbudowywany. Najpierw, zburzono go w XIV wieku. Do pierwszej połowy XVIII wieku zamek wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano, tylko po to, żeby go w końcu zburzyć i wybudować od nowa. Jeszcze w tym samym wieku zamek spłonął, a jego odbudowa trwała kilka lat. Sto lat później budowlę znowu strawił pożar. Dopiero w 1916 roku zamek ponownie odbudowano i od tamtej pory doskonale imituje XVIII-wieczny zabytek!

Christiansborg

Znalezione obrazy dla zapytania Christiansborg

Christiansborg. Źródło: https://www.best-of-copenhagen.com/pl/zdjecie?name=copenhagen-christiansborg-palace

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Bibliotekę (Børsen).

Jeśli jesteście w pobliżu Christiansborg, to kawałek dalej znajduje się ciekawy budynek biblioteki. Nie jest to może jakieś „must see” w Kopenhadze, ale myślę, że ten obiekt na pewno wzbudzi Wasze zainteresowanie. Przyznam szczerze, że choć nigdy nie byłam w Azji (jeszcze) to ten budynek skojarzył mi się z orientalnym wschodem! Nie wiem skąd taka myśl, zwłaszcza, że w tym wypadku mamy raczej do czynienia z klasycznym duńskim renesansem: czerwona cegła i spiczaste wykończenia w stylu stepped gable.

Børsen

Pobliski kościół Holmen

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Nyhavn!

Pora na klasyczną wizytówkę duńskiej stolicy, czyli Nowy Port (znany jako Nyhavn). To najbardziej malowniczy zakątek Kopenhagi, który notabene jest kanałem, wzdłuż którego ciągną się kolorowe domki. Wybudowano go w XVII wieku za panowania Christiana V. Nie tylko domki dodają uroku temu miejscu, bo cumujące tu „wszelakiej maści” statki przypominają nam, że Kopenhaga to miasto portowe! Co ciekawe, podczas letniego pobytu w kanale dało się zaważyć (gołym okiem) dużą liczbę meduz!

Nyhavn

Nyhavn

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Okrągłą Wieżę!

Lubicie podziwiać miasto z góry? Kopenhaga ma świetną i niedrogą miejscówkę na taką aktywność! W centrum miasta znajduje się Okrągła Wieża, wysoka na 35 metrów. Jest częścią obserwatorium astronomicznego, które prawdopodobnie wybudowano już w XVII wieku. Na wieżę prowadzi pochyła rampa, dzięki czemu wspinaczka jest przyjemna i co najważniejsze – dostępna także dla osób poruszających się na wózku! Z wieży możemy podziwiać panoramę starego miasta, a nawet most nad Sundem! Warto wydać kilka koron duńskich, zwłaszcza, że nie uszczuplą one zbytnio naszego portfela. 🙂 Ceny oraz godziny otwarcia sprawdzicie tutaj.

Okrągła Wieża

Widok na Kopenhagę i wieżę kościoła św. Piotra. W tle most nad Sundem

Widok na Katedrę

Widok na czerwone dachy 😉

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Katedrę!

Zawsze wychodzę z założenia, że najważniejszy kościół w mieście trzeba zobaczyć, nawet jeśli nie grzeszy pięknością! 😛 A tak jest w przypadku kopenhaskiej katedry, która dla wielu jest po prostu nijaka i przez to często pomijana przez turystów. Z drugiej strony, nie można jej odmówić prostoty i surowego charakteru, który dla wielu też jest synonimem piękna. Ja akurat zaliczam się do tej pierwszej grupy, bo mnie klasycystyczna katedra nie przekonała. Warto jednak dodać, że pierwsza w tym miejscu budowla istniała już w XII wieku, a obecny charakter katedra przybrała dopiero w 1870 roku.

Katedra

Wnętrze zdobią posągi 12 apostołów

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Kościół Marmurowy (Frederiks Kirke)!

Zdecydowanie bardziej do gustu przypadła mi inna świątynia, a mianowicie Frederiks Kirke! Wiąże się z nią ciekawa historia, bo budowę tego obiektu rozpoczęto w drugiej połowie XVIII wieku, ale ukończono go dopiero sto lat później. Wszystko przez to, że sprowadzany z Norwegii marmur okazał się zbyt drogi i zaprzestano budowy kościoła. W pewnym momencie chciano przebudować go na muzeum, ale ostatecznie ten pomysł upadł i świątynia pozostała świątynią. Zamiast norweskiego marmuru, budowlę wykończono tańszym, duńskim marmurem, a jej pierwotne wymiary nieco zmniejszono. Mimo wszystko, moim skromnym zdaniem wyszło pięknie! A że wejście darmowe, to tym bardziej zachęcam do zaglądnięcia do środka! 🙂 Uwaga! W środku nie można robić zdjęć.

Kościół Marmurowy

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Amalienborg!

Tuż obok Frederiks Kirke znajduje się inne, ale jakże królewskie miejsce! Mowa oczywiście o Amalienborg! To oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej od 1794. Określana również jako zimowy pałac królewski, ponieważ zwykle jest wykorzystywana przez duńskich monarchów w miesiącach zimowych.

Znalezione obrazy dla zapytania amalienborg

Amalienborg. Źródło: https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/amalienborg-palace-gdk492887

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Operę!

Skoro jesteśmy już przy Amalienborg, to nie sposób nie zauważyć znajdującej się na przeciwległym brzegu opery. Ta neo-futurystyczna budowla jest jedną z najnowocześniejszych oper na świecie! Wybudowano ją w 2005 roku. Budowla ma 40 metrów wysokości, może pomieścić ok. 1700 osób, a koszty jej budowy wyniosły 500 milionów dolarów! Nie wiem jak Wy, ale dla mnie jest to tak kosmiczna suma, że patrząc na operę nie widzę jej w pełni, ale może to dlatego, że brak mi odpowiedniego wykształcenia w tym zakresie…

Znalezione obrazy dla zapytania opera house copenhagen

Opera. Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiemO_o0OfcAhXSLFAKHQMwCggQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fcommons.wikimedia.org%2Fwiki%2FFile%3ACopenhagen_Opera_House_-_side_view.jpg&psig=AOvVaw0-AtZ93dXa7IMDXIgl08wu&ust=1534167005028601

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Zamek Rosenborg!

Zamek Rosenborg to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc (moim skromnym zdaniem) w Kopenhadze! Wspaniała XVII-wieczna budowla była kiedyś rezydencją królów Danii. Dziś służy jako muzeum poświęcone duńskim monarchom z dynastii Oldenburgów. Nie miałam okazji zajrzeć do środka, ale już same mury zamku sprawiły ogromną radość moim oczom! Dodatkowo, zamek otaczają piękne i ogólnodostępne ogrody, które latem potrafią zatrzymać niejednego turystę na dłużej! 🙂 Jak dla mnie, numer 1 w Kopenhadze!

Zamek Rosenborg

Zamek Rosenborg

Ogrody! 😉

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Fortecę, kościół św. Albana i fontannę Gefiona!

Jeśli w planach macie odwiedziny małej syrenki, to na pewno będziecie musieli przejść obok tego miejsca! Kastellet to dawna forteca założona jeszcze w 1629 roku przez Christiana IV. Przez długie lata był to zamknięty teren wojskowy. Dopiero od niedawna udostępniono go cywilom. W pobliżu znajduje się też kościół św. Albana – zwykła świątynia, która mimo wszystko przykuwa uwagę przechodniów. 😉 Zdecydowanie ciekawsza wydaje się natomiast nietuzinkowa fontanna, na której znajduje się córka boga Odyna – Gefion i jej czterej synowie, przemienieni w woły.

Kosciół św. Albana

Fontanna Gefion

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Małą syrenkę!

Den Lille Havfrue to najsłynniejszy pomnik w Danii. Dzięki temu, zgromadzone są przy niej setki turystów. Nierzadko trzeba stać w kolejce, jeśli chce się mieć zdjęcie z syrenką. Moim skromnym zdaniem – można pominąć – choć niektórzy nie wyobrażają sobie przyjechać do Kopenhagi i nie zobaczyć syrenki! 😛

Mała syrenka

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Dzielnicę Nyboder!

Dzielnica Nyboder to jedno z najstarszych na świecie planowo założonych osiedli mieszkaniowych. Kolonia marynarskich domków powstała z rozkazu Chrystiana IV w 1631 roku. Najstarsze domki znajdują się przy Sankt Pauls Gade.

Znalezione obrazy dla zapytania nyboder

Nyboder. Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nyboder_(Copenhagen).jpg

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Kolorowe ulice!

Wbrew pozorom nie tylko Nyhavn to kolorowy zakamarek duńskiej stolicy. Wiele ulic w Kopenhadze może poszczycić się naprawdę ładną i wielobarwną zabudową. Czasami wystarczy wejść w boczną uliczkę, żeby się o tym przekonać! 🙂

Kolorowe uliczki

Kolorowe uliczki

Kolorowe uliczki

Kolorowe uliczki

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Dzielnicę Christiana!

Ok, nie dotarłam tutaj osobiście, ale słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym miejscu. Wspominam o niej, bo przy następnej okazji na pewno tutaj zaglądnę! Zwłaszcza, że nawet zdjęcia w internecie wyglądają ciekawie!

Znalezione obrazy dla zapytania christiania copenhagen

Christiana. Źródło: https://www.best-of-copenhagen.com/pl/zdjecie?name=copenhagen-freetown-christiania

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Muzeum Carlsberga!

Niestety, tutaj już nie dotarłam, ale (jeśli mnie czytacie, to już wiecie) jestem fanką oryginalnych muzeów, a to na pewno zalicza się do tej grupy! 🙂 Po prostu zabrakło i pieniędzy, i czasu żeby tu zawitać, ale przy następnej wizycie na pewno nadrobię straty!

Znalezione obrazy dla zapytania carlsberg museum

Muzeum Carlsberga. Źródło: https://pl.depositphotos.com/164579768/stock-photo-carlsberg-museum-beer-collection.html

Fajnie, że tu jesteś! 🙂

Z mojej strony to już wszystko! Na wstępie bardzo przepraszam za słabej jakości zdjęcia, ale wtedy nie miałam ani sprzętu, ani talentu! (Generalnie wcale nie uważam, że teraz mam talent, ale podobno wychodzą mi lepsze zdjęcia). Do wszystkich opisanych wyżej miejsc dojdziecie pieszo, ale ostrzegam Was: choć na pierwszy rzut oka Kopenhaga wydaje się być mała, to tak naprawdę czeka Was tutaj porządny spacer!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

6 komentarzy

 • Odpowiedz Kociel 23 sierpnia 2018 at 10:44

  Kopenhaga to marzenie, w tym roku było już bardzo blisko do odwiedzin ale niestety się nie udało. Twoje zdjęcia tylko pobudzają chrapkę na to miejsce 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 23 sierpnia 2018 at 11:41

   Cześć Kociel! Nie w tym, to w następnym! Kopenhaga zasługuje na chwilę uwagi 😊

 • Odpowiedz Klaudia 23 sierpnia 2018 at 13:21

  Oj, chodzi mi po głowie ta Kopenhaga, a po Twoim wpisie jeszcze bardziej! Szkoda tylko, że życie i noclegi tu nie za tanie 😉

  • Odpowiedz womenofpoland 23 sierpnia 2018 at 13:28

   Hej Klaudia! No, niestety tak to już z tą Skandynawią bywa! Jest piękna, ale droga. Ale warto na nią trochę wydać pieniędzy. Pozdrawiam 😊

 • Odpowiedz Zwiedzaj Cały Świat 23 sierpnia 2018 at 17:34

  Piękne zdjęcia! trafiłaś na super pogodę!

  • Odpowiedz womenofpoland 23 sierpnia 2018 at 19:03

   Dziękuje bardzo! Czerwiec to całkiem dobra pora na odwiedzenie Kopenhagi 😊

  Zostaw komentarz