Europa Szwecja

Skanetrafiken – czyli jak podróżować po Skanii?

9 lipca 2018
Jak podróżować po Skanii? 

Co warto zobaczyć w Malmo to jeden z naszych blogowych hitów! Sami przecieraliśmy oczy ze zdumienia, kiedy nasz post o tym szwedzkim mieście stał się jednym z najchętniej czytanych wpisów. Głównym powodem tak dużego zainteresowania są zapewne tanie loty do stolicy Skanii oraz duża liczba Polaków w tym regionie. W końcu nie bez powodu funkcjonował tu kiedyś polski konsulat! Nie zagłębiając się jednak w powody tak dużego zainteresowania tym postem, postanowiłam stworzyć kolejny przewodnik w tym temacie. Skoro już decydujecie się na przyjazd do Malmo, to nie ograniczajcie się wyłącznie do zwiedzania samego miasta. Skania to naprawdę piękny region, obfitujący w złociste plaże i ciekawe miasteczka. Wszystkie godne uwagi miejsca są bardzo dobrze skomunikowane z większymi ośrodkami (tj. Malmo). W tym wpisie opowiem Wam jak funkcjonuje tutejszy transport miejski, czyli Skanetrafiken!

Flygbussarna

Jeśli Wasza przygoda rozpoczyna się na lotnisku w Malmo, to dojazd do centrum Malmo lub Lund, obsługuje firma – Flygbussarna. Jest to inna firma, która obsługuje połączenia autobusowe pomiędzy miastem a lotniskiem. Flygbussarna oferuje także przejazdy pomiędzy innymi lotniskami i miastami. Bilety na ten autobus możecie kupić przez internet lub na lotnisku w automacie biletowym, na stanowisku informacyjnym lub u kierowcy. Pamiętajcie jednak, że płatność u kierowcy możliwa jest tylko kartą.

Źródło: https://www.transdev.com/en/press/2018-05-02,airport-coaches-best-service-2018

Skanetrafiken

Skanetrafiken to firma, która obsługuje transport miejski w Skanii. Po Skanii można podróżować pociągiem lub dwoma rodzajami autobusów. Nie ma tu tramwajów czy metra i wierzcie mi – nie potrzeba ich tutaj. Choć Malmo jest trzecim co do wielkości miastem Szwecji, to nie jest na tyle duże żeby potrzebowało jeszcze dodatkowego transportu w postaci metra czy tramwajów.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%A5netrafiken#/media/File:Sk%C3%A5netrafiken_train_at_Malm%C3%B6_central_station.JPG

Kupuj bilet przed podróżą!

W Skanii bilet kupuje się przed rozpoczęciem podróży. Zarówno w pociągach jak i autobusach nie ma automatów z biletami. Bilet można zakupić w automacie stacjonarnym, u kierowcy autobusu, w centrach Skanetrafiken lub w sklepach 7eleven.

Gdzie mogę kupić bilet?
Skanetrafiken App

Najprostszym sposobem na zakup biletu jest płatność przez aplikacje mobilną Skanetrafiken. Po pobraniu aplikacji wgrywacie swoją kartę płatniczą (karta kredytowa, Visa lub MasterCard). Podczas zakupu biletu musicie mieć dostęp do internetu, ale już przy aktywacji biletu nie jest on potrzebny. Pamiętajcie zatem, że po zakupie biletu, trzeba go jeszcze aktywować!

Automat biletowy

Na większości stacji (w tym także na stacjach pociągu w Kopenhadze) możecie znaleźć automaty do zakupu biletu. Proste, nieskomplikowane w obsłudze urządzenia, dostępne w kilku wersjach językowych!

Jojo-Card

Planujecie dużo podróży po Skanii? Zainwestujcie w Jojo-Card! Jojo-Card możecie kupić w sklepach 7eleven oraz w centrach Skanetrafiken. Jeśli oficjalna strona Skanetrafiken nie kłamie, to karta kosztuje obecnie 20 SEK (niestety, ja już nie pamiętam ile kosztuje). Kartę należy naładować (np. u agenta, lub w biletomacie) na nie mniejszą kwotę niż 10 SEK. Mówiąc prościej, przelewacie po prostu pieniądze ze swojej karty płatniczej na kartę Jojo-Card. Dlaczego warto to zrobić? Bo płacąc Jojo-Card na każdą podróż otrzymujecie 10% zniżki. Podczas Erasmusa, była to naprawdę spora oszczędność. Kartą można też płacić we wszystkich autobusach kupując bilet u kierowcy. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Skanetrafiken! (Uwaga!! Tłumacząc stronę na angielski zmienia też walutę z SEK na USD. Taki mały błąd się im wkradł, ale wszystkie te ceny są w SEK) 😊

Bilet u kierowcy

Bilet na przejazd można zakupić też u kierowcy żółtego autobusu. Pamiętajcie, że płatność jest możliwa wyłącznie poprzez aplikacje Skanetrafiken, kartę płatniczą lub kartę Jojo. W przypadku zielonych autobusów, można płacić wyłącznie kartą Jojo lub poprzez aplikację.

Źródło: https://www.skd.se/2017/11/03/kampar-for-att-halla-kvar-viktig-busslinje/

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%A5netrafiken

To już wszystko co miałam Wam do przekazania. Jeśli ktoś ma potwierdzone info ile kosztuje karta Jojo, to będziemy wdzięczni za update! Tym samym mam też nadzieje, że ten wpis pomoże Wam w odkrywaniu najdalszych zakątków Skanii!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz