Europa Francja Paryż Podróże

Jak zwiedzić Paryż w 3 dni? – Najlepszy przewodnik

19 marca 2017

Paryż w 3 dni

Paryż w 3 dni to spore wyzwanie na ogarnięcie tak dużego miasta! Wiem, bo byłam już trzy razy: w 2007 roku na dwa dni, w 2017 roku na 3 dni i w 2022 roku na 5 dni. Zdążyłam już trochę poznać Paryż, ale wciąż nie mogę powiedzieć, że byłam wszędzie tam gdzie chciałam! Owszem najważniejsze atrakcje przy intensywnym pobycie można zobaczyć w 2-3 dni, ale jeśli chcecie też zobaczyć Muzea i Paryskie wnętrza (a naprawdę warto), to nawet te 5 dni jest niewystarczające. Jeśli dojdzie do tego wizyta w Disneylandzie, to już w ogóle można wyjechać z Paryża rozczarowanym, że tak niewiele się widziało. Nawet nie łatwo to wszystko opisać, ale spróbujmy zebrać w całość najciekawsze atrakcje miasta. Przygotujcie worek pieniędzy (No chyba, że macie mniej jak 26 lat) i chodźcie zobaczyć jedno z najpiękniejszych europejskich miast (tak, ja uwielbiam Paryż)!

Jak się dostaliśmy do Paryża i gdzie nocowaliśmy

Zanim przejdziemy do zwiedzanie, jeszcze kilka info o tym gdzie nocowaliśmy podczas naszych pobytów w Paryżu

Paryż Beauvais + Hotel D’Anjou = Wizz Tour

2017: Pakiet wykupiliśmy w listopadzie 2016 na stronie Wizzair za 480 zł na pierwszy weekend marca. W skrócie: loty w dwie strony z Chopina (wylot w piątek i powrót w poniedziałek) + 3 dni w dwugwiazdkowym hotelu ze śniadaniami. Szału nie ma, ale co najważniejsze tragedii też! Porażką był dla mnie koszt dojazdu z lotniska, który kosztuje 30 euro w dwie strony i trwa godzinę. Polecam kupić bilety na stronie internetowej na busa, gdyż po przylocie kolejki są bardzo duże, więc jeśli w porę się nie ustawicie, to kilkanaście minut może być stracone.

Bezpośredni pociąg z Frankfurtu + Hotel Villa Nicolo

2022: W lutym kupiliśmy bilety na bezpośredni pociąg na trasie Frankfurt-Paryż za 120€ od osoby. Nocowaliśmy w trzygwiazdkowym hotelu Villa Nicolo, który znajduje się 10 min od Trocadero. Za 4 noce ze śniadaniem zapłaciliśmy ponad 500€.

Jak zwiedzić Paryż w 3 dni? Miejsca, które musisz zobaczyć!

Spis treści

Paryż w 3 dni – Miejsca: Paryska statua wolności!

Zaskoczeni? Ja też! Ale kto by pomyślał, że francuski prezent dla Amerykanów stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symbolów na świecie? Chyba nawet sami Francuzi nie spodziewali się takiej popularności Statuy Wolności, dlatego na Sekwanie znajduje się jej miniaturowa wersja. W przeciwieństwie do tej amerykańskiej ściąga niewielu turystów, ale myślę, że warto o niej wspomnieć w tym miejscu. Zwłaszcza, że mieliśmy do niej całkiem blisko!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Wieża Eiffla

Tej atrakcji chyba nawet największym laikom nie trzeba przedstawiać. Wieża uznawana jest nie tylko za symbol Paryża, ale nawet całej Francji! I pomyśleć, że chcieli ją zdemontować… Faktycznie jest to „kupa” żelastwa, ale trzeba przyznać, że dość oryginalna. Zdecydowanie lepiej prezentuje się podświetlona nocą, a już w ogóle kiedy migocze! Ten spektakl rozgrywa się codziennie od 22 do 1 w nocy przez 5 minut. Z ciekawostek warto przypomnieć, że Wieżę wybudowano w 1889 roku na paryską wystawę światową. Miała upamiętnić rewolucję francuską oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Przez 41 lat była największą budowlą świata! Znajdują się na niej 3 tarasy widokowe. Nie zdecydowaliśmy się na wyjazd na żaden z nich. Owszem, chcieliśmy zobaczyć panoramę Paryża, ale razem z Wieżą Eiffla, więc w zamian wybraliśmy się na wieżę Montparnasse.

Najlepsze miejsca do sfotografowania wieży Eiffla:

 • Trocadero (przeważnie są tutaj tłumy, więc jeśli zależy Wam na fajnych zdjęciach polecam być przed godziną 8:00

 • Pola Marsowe

 • Rue de l’Universite (polecam przyjść rano, bo popołudniu kręci się tutaj sporo ludzi, a zdjęcia są robione pod słońce).

 • Bulwary nad Sekwaną
 • Avenue de Camoëns
 • Square Rapp
 • Most Aleksandra III

Kręcąc się po tej okolicy polecam przy okazji zobaczyć Budynek Lavirotte przy Av. Rapp 29 – przepiękna secesyjna kamienica z początku XX wieku. Taka francuska odpowiedzieć na Gaudiego i Hundertwassera! 😉

Paryż w 3 dni – Miejsca: Les Invalides

Z Wieży Eiffla można podejść lub podjechać autobusem na Plac Inwalidów. Kompleks budynków został wybudowany z inicjatywy króla Ludwika XIV na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W swoich salach mógł pomieścić około cztery tysiące chorych i rannych. Obecnie znajduje się tutaj kompleks muzealny, w którym pochowany jest m.in. Napoleon Bonaparte, a także wielu członków jego rodziny.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Most Aleksandra III

Podobnie jak Wieża Eiffla, Most został otwarty na wystawę światową. Symbolizował on wówczas przymierze rosyjsko-francuskie, stąd most zdobią nie tylko motywy francuskie, ale też rosyjskie. Mimo to, dostrzegliśmy spore podobieństwo do Mostu Karola w Pradze (no, ale nie ma na nim rzeki turystów tak jak w Pradze). Most Aleksandra ma ogromne parcie na szkło, gdyż można go zobaczyć w wielu filmach, a artyści nierzadko nagrywają na nim swoje największe hity muzyczne 😉. Dla mnie był to też obowiązkowy punkt ze względu na film o Północy w Paryżu. Ci którzy go oglądali, to wiedzą, że właśnie w tym miejscu, wieczorem rozgrywa się ostatnia scena. Z mostu roztaczają się także piękne widoki na Wieżę Eiffla i Les Invalides!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Grand Palais i Petit Palais

Kierując się w stronę Łuku Triumfalnego, minęliśmy dwie hale, które podobnie jak Wieża Eiffla i Most Aleksandra III zostały wybudowane na wystawę światową. Hala wystawowa (Grand Palais) przez długi czas pozostawała zamknięta i dopiero w 2005 roku ponownie ją otwarto. Petit Palais funkcjonuje natomiast obecnie jako muzeum, w którym znajdziemy dzieła i obrazy podzielone na cztery sekcje według epok. Budynek pod względem konstrukcyjnym przypomina Grand Palais. Ze swojej strony dodam, że oba budynki są naprawdę piękne i warto poświęcić im chociaż kilka minut uwagi.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Łuk Triumfalny

Zwieńczeniem majestatycznych Pól Elizejskich jest kolejny symbol Paryża – Łuk Triumfalny. Łuk został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla uczczenia walczących i poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Zdobiące go reliefy to pamiątki po najważniejszych francuskich wojnach i bitwach. Na Łuk można wejść za opłatą i podziwiać panoramę Paryża. My nie skorzystaliśmy.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Park Monceau

Gdybyście nie mieli ochoty spacerować po polach elizejskich, to polecam skierować się w stronę Parku Monceau. Niewielki skrawek zieleni w VIII dzielnicy, z pięknymi rzeźbami i kaskadami.  Skromna oaza w sercu miasta!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Plac de La Concorde (Plac Zgody)

A co znajduje się po drugiej stronie Pół Elizejskich? Historyczny Plac Zgody! Plac zbudowano w latach 1755-1775, a w jego centralnej części stanął pomnik Ludwika XV. W czasach rewolucji francuskiej (1789-1799) usunięto pomnik króla, przemianowując nazwę na Place de la Révolution, a na placu ustawiono gilotynę, która pozbawiła życia m.in. Ludwika XVI i Marii Antoniny. Współczesna nazwa została nadana po rewolucji.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Tuileries

Przedłużeniem Placu Zgody są ogrody Tuileries. Przylegają one bezpośrednio do Luwru. Ich zwieńczeniem jest Łuk Triumfalny na Placu Karuzeli. Został on wybudowany przez Napoleona i ma upamiętniać jego wojskowe i dyplomatyczne zwycięstwa.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Pałac Królewski (Palais Royal)

Wybudowany został w XVII wieku dla kardynała Richelieu, który w testamencie zapisał swój „Palais-Cardinal” Ludwikowi XIII. Po śmierci Ludwika XIII (1643) do pałacu przeniosła się z Luwru regentka Anna Austriaczka ze swymi synami i kardynałem Mazarinem, i to właśnie wtedy pałac otrzymał obecną nazwę. Dziś znajduje się tutaj siedziba francuskiej Rady Stanu (Conseil d’État), Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury. Poza tym, krużganki pałacowe są niezwykle fotogenicznym miejscem!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Saint-Germain-des-Prés

To opactwo benedyktyńskie, które powstało w VI wieku. Po dzień dzisiejszy z całego opactwa ostał się tylko pałać i kościół. W kościele tym spoczywały szczątki rodu Merowingów, panujących w VI i VII wieku. Kościół ma też polską historię, bowiem Jan II Kazimierz Waza po abdykacji z tronu polskiego, przybył do Paryża, gdzie został opatem klasztoru.

Kościół nie jest jakoś wybitnie piękny, ale myślę, że dla fanów historii to dość ciekawe miejsce. U nas było po prostu po drodze, dlatego też zaglądnęliśmy, skoro było otwarte.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Instytut Francuski

Na przeciwko Luwru znajduje się budynek Instytutu Francuskiego (Towarzystwa Naukowego). Bardzo fotogeniczne miejsce, które przypominało mi trochę Millenium Bridge z widokiem na Katedrę św. Pawła w Londynie!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Sainte Chapelle – Święta Kaplica w Paryżu

Przenieśmy się teraz na wyspę Ile de La Cite. Z obydwoma brzegami Paryża łączy ją 8 mostów, w tym najstarszy, wciąż istniejący most paryski, Pont Neuf (Nowy Most). Jednak największą atrakcją wyspy są jej dwie świątynie. Pierwszą z nich jest Święta Kaplica.

Świątynia została wybudowana w XIII wieku jako miejsce do przechowywania relikwii korony cierniowej i relikwii krzyża. W XVII wieku kaplica spłonęła, ale szybko została odbudowana. Ponownie została zniszczona podczas Rewolucji Francuskiej i dopiero w XIX wieku nastąpiła jej odbudowa.

Historycy są zdania, że kaplica zachowała wiele oryginalnych cech ze swojej pierwotnej gotyckiej budowli, co nadaje średniowieczu znacznie więcej kolorów niż powszechnie sądzimy. Sainte-Chapelle była prywatną kaplicą zamkową, dlatego jest podzielona na dwa poziomy. Górny był zarezerwowany dla rodziny królewskiej, co na pewno zauważycie. To właśnie tam skoncentrowało się największe piękno – witraże. Większość z nich to oryginały pamiętające jeszcze czasy Ludwika IX Świętego. Ich układ jest starannie przemyślany, a przedstawione na nich sceny pochodzą ze Starego Testamentu.

Niestety, zobaczenie tej niewielkiej kaplicy, to wydatek rzędu 12€. Za tak niewielkie pomieszczenie, które w dodatku jest świątynią, uważam to za świństwo. Nie twierdzę, że powinno być za darmo, ale każdy człowiek powinien mieć swobodny dostęp do kultury w rozsądnej cenie.

Bielty polecam kupować online, bo z marszu kolejka na 2-3 godziny czekania.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Katedra Notre-Dame

Katedra to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych świątyń na świecie. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza między innymi Victorovi Hugo, który rozsławił ją opowieścią Dzwonnika z Notre-Dame. Jej nazwa oznacza „Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej. Ten niesamowity obiekt budowano w latach 1163-1345 (czyli ponad 180 lat). Za dodatkową opłatą można wejść na Wieżę (poniżej 26 roku życia za darmo). Jak wiecie, katedra ucierpiała podczas pożaru w 2019 roku. Jen ponowne otwarcie przewiduje się na 2024 rok.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Hotel de Ville – Ratusz

Wracamy z powrotem na północny brzeg Sekwany, choć z wyspy można też ruszyć na zwiedzanie Dzielnicy Łacińskiej.

Paryski Ratusz, który w naszym języku może być mylnie uznany za hotel, to przepiękna neorenesansowa budowla powstała w XIX wieku w miejscu poprzedniego Ratusza. Poza funkcją administracyjną pełni również funkcje reprezentacyjne – jest wykorzystywany jako miejsce odbywania się oficjalnych uroczystości.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Centre du Pompidou

Jeśli interesuje Was sztuka współczesna, to koniecznie wybierzcie się do Centre du Pompidou. Warto nawet podejść i zobaczyć sam budynek, który wygląda jak jeden wielki plac budowy… 😉


Polecam się także pokręcić po pobliskich uliczkach (np. Rue de Venise) jest tam mnóstwo pięknie udekorowanych barów! 😉


Paryż w 3 dni – Miejsca: 7 kościołów na północnym brzegu Sekwany, które musisz zobaczyć

Eglise Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu kościół świętego Pawła i świętego Ludwika

W IV dzielnicy znajduje się  kościół św. Pawła i św. Ludwika. Został wybudowany w XVII wieku na zlecenie Ludwika XIII. Oprócz typowej francuskiej architektury, można tu też dostrzec wpływy włoskie!

Dzielnica IV

Na przeciwko kościoła znajduje się przepiękna restauracja La Favorite!

Kościół de la Madeleine (św. Magdaleny)

Tym razem przenosimy się do dzielnicy VIII, w której można się poczuć jak w starożytnej Grecji. Wszystko za sprawą rzymskokatolickiego kościoła, który wybudowano w XVIII wieku. Reprezentuje styl neoklasycystyczny, a jego budowa, ze względu na przekształcenia polityczne we Francji, trwała przez 85 lat, co kilkakrotnie wpływało na zmiany w projekcie i planowanym przeznaczeniu budynku.

Kaplica Pokutna

To kolejny kościół, który znajduje się w dzielnicy VIII, ale jego historia jest znacznie tragiczniejsza niż mogłoby się wydawać. To właśnie tutaj, na tych ziemiach wyrzucono do fosy szczątki zamordowanego Ludwika XVI oraz Mari Antoniny. Po ekshumacji ich ciał i przeniesieniu szczątków do bazyliki Saint-Denis, wybudowano w tym miejsc w XIX wieku kaplicę.

Kościół Saint Augustin

Kolejna świątynia znajdująca się na terenie VIII dzielnicy. Jej powstanie wiąże się z wielka przebudową Paryża, która miała miejsce w XIX wieku. Kościół ma 94 metry długości i 80 wysokości, jest zwieńczony kopułą i stanowi typową dla Cesarstwa mieszankę stylów. Celem budowy obiektu było bowiem stworzenie gmachu harmonizującego bogactwem ozdób i monumentalizmem z całą elegancką dzielnicą.

Notre-Dame-de-Lorette

Piękny, XIX wieczny kościół, który został zniszczony w trakcie Rewolucji Francuskiej, a tuż po niej odbudowany. Warto zobaczyć.

Kościół de la Sainte Trinité (św. Trójcy)

To także XIX wieczny kościół, który miał być ozdobą dzielnicy. Jego architektowi udało się to zadanie i nie dość, że wyszła mu piękna świątynia, to podobno niewiele też kosztowała!

Bazylika Sacré-Cœur (Najświętszego Serca)

To bez wątpienia jedna z najpopularniejszych świątyń w Paryżu obok Katedry Notre-Dame i z całkiem ciekawą historią powstania. Otóż, dwójka przemysłowców obiecała wybudować bazylikę, jeśli po wojnie ujrzą Paryż takim samym, jak przed wojną (wojna prusko-francuska w 1870 roku). O dziwo słowa dotrzymali i dziś zdobi ona jedną z najpiękniejszych dzielnic Paryża – Montmartre! Do Bazyliki można wejść za darmo, więc warto zajrzeć!


Paryż w 3 dni – Miejsca: Montmartre

Historyczna dzielnica znajdująca się w północnej części miasta! Kiedyś opanowana przez artystów, dzisiaj niestety przez turystów. Wpadliśmy tutaj w dzień powszedni w godzinach wieczornych i to co ujrzeliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Choć miejsce można śmiało zaliczyć do jednego z najpiękniejszych w Paryżu, to trzeba się także przygotować na tłok i chaos. Lepiej więc spróbować rano niż przeciskać się wieczorem. Koniecznie zobaczcie instagramową Le Maison Rosę oraz kultowy Le Consulat!

Tonący budynek

Paryż w 3 dni – Miejsca: Moulin Rouge

Podczas zwiedzania Paryża, warto chociaż zobaczyć z zewnątrz najsłynniejszy na świecie Czerwony Młyn! Kabaret od czasu powstania prezentuje przedstawienia taneczne, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, wymyślne stroje. Tancerki często prezentują się topless, ozdobione biżuterią lub barwnymi piórami. Na przestrzeni lat Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tu kankana. Uwaga! Miejsce znajduje się w pobliżu dzielnicy Czerwonych Latarni. Warto zobaczyć wieczorem, kiedy wszystko się świeci! 😉

Paryż w 3 dni – Miejsca: Galeria La Fayette

Koniecznie zajrzyjcie też do Galerii La Fayette! Nawet jeśli nie macie w planach żadnych zakupów, to warto zobaczyć ze względu wnętrza! Szczególną uwagę przykuwa kolorowy sufit Galerii. Zimą znajduje się tutaj piękna choinka. Na ostatnim piętrze jest darmowy taras widokowy oraz część barowa!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Opera Garnier

Budynek Opery skrywa w sobie jedne z najpiękniejszych paryskich wnętrz! Zobaczenie ich kosztuje 12€, ale gwarantuje, że nie będą to źle wydane pieniądze. To jedyna atrakcja, do której nie kupowaliśmy biletów z wyprzedzeniem. Udało nam się wejść, tak jak przyszliśmy.

Wiem, że już to słyszeliście, ale Opera także powstała w XIX wieku w czasie Wielkiej Przebudowy Paryża. Poprzednia została strawiona przez pożar.

Prace budowlane napotkały na liczne opóźnienia. Wybrane na budowę miejsce okazało się niefortunne – położone na grząskim gruncie i podziemnym jeziorze, z którego woda musiała być sztucznie wypompowywana przez osiem kolejnych miesięcy. Operę oddano do użytku w 1874 roku, ale najsłynniejsze wydarzenie miało miejsce w 1896 roku kiedy to na publiczność spadł żyrandol zabijając przy tym 1 osobę.

Podczas koncertów na widowni może zasiąść 2200 osób, zaś scena pomieści 450 artystów.

W operze Garnier rozgrywa się akcja powieści Gastona Leroux Upiór w operze. Autor zainspirował się istnieniem w podziemiach opery resztek jeziora oraz słynnym upadkiem żyrandola.


Paryż w 3 dni – Miejsca: Rue Cremieux

Do nie dawna była to jedna z najpopularniejszych ulic Paryża za sprawą znajdujących się tutaj kolorowych kamienic. Odbiło się to mieszkańcom czkawkom, bo tłumy fotografów i turystów nie dawały mieszkańcom spokoju. Dlatego od nie dawna na ulicy stoją znaki zakazu robienia zdjęć… śmieszna sprawa, że tamtejsi lokalsi poczuli się tak wyjątkowo. Proponuje wyprowadzić się z Paryża, bo to trochę taki urok miasta. 😅 A tak na serio, to nie do końca rozumiem fenomen tej uliczki. Jest kolorowo, ale w Niemczech nawet małe i nikomu nieznane miasteczka potrafią mieć bardziej kolorowe uliczki…

Paryż w 3 dni – Miejsca: Dzielnica Łacińska

Przenosimy się znów na południe od brzegów Sekwany. Celem jest uważana przez wielu w Paryżu za najpiękniejszą dzielnice – dzielnica Łacińska. Obejmuje ona fragment dzielnicy V i dzielnicy VI, a w jej obrębie znajduje się wiele wspaniałych miejsc i zabytków. Zanim ruszycie śladem najważniejszych miejsc, polecam przespacerować się po dzielnicy łacińskiej. Tak po prostu, żeby odkryć jej najbardziej urokliwe miejsca.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Kościół St Étienne du Mont

Kierując się w stronę Panteonu miniemy po drodze bardzo ciekawą świątynie. To kościół St. Etienne du Mont, w którym znajdują się szczątki patronki Paryża – św. Genowefy. Historia świątyni sięga XIII wieku i była wielokrotnie rozbudowywana.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Panteon

To kościół wzniesiony przez Ludwika XV pod koniec XVIII wieku, na miejscu starego kościoła pochodzącego z VI wieku. Jest to budowla neoklasycystyczna, która jest wzorowana na Panteonie Rzymskim. W podziemiach Panteonu pochowani są znani francuscy obywatele, których my oczywiście w większości nie znaliśmy. Z tych bardziej znanych to:  Jan Jakub Rousseau, Wolter czy Victor Hugo. Ku naszemu zdumieniu odkryliśmy, że jest tu także grób Marii Skłodowskiej Curie. Poza tym, Panteon jest rozległym kościołem, z piękną kopułą i ołtarzem. Wstęp jest płatny.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Sorbona

Sorbona to jeden z najważniejszych uniwersytetów na świecie! Powstała w 1253 r. jako jedno z kolegiów Uniwersytetu Paryskiego. Z czasem jednak zaczęto odnosić tę nazwę do całego Uniwersytetu. Warto zatem zobaczyć tą niezwykle starą placówkę naukową.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Ogrody Luksemburskie

Jaki jest najsłynniejszy park w Paryżu? Podobno jest nim Ogród Luksemburski! To tutaj Paryżanie najchętniej spędzają czas wolny. Powstał około 1630 roku na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. W północnej części parku wzniesiono Pałac Luksemburski. Pałac i ogród miały jej przypominać o pałacu Pitti i ogrodach Boboli w rodzinnej Florencji. Pałac jest obecnie siedzibą Senatu. Ponadto, w parku warto też zobaczyć Fontannę Medyceuszy!

Paryż w 3 dni – Miejsca: Katakumby

Niestety, po raz kolejny nie udało nam się dostać do Katakumb. Nie wiem czy w ogóle można dostać bilety na miejscu, które są o 10€ tańsze od zakupionych online za 27€. Przyznaje, że ta cena trochę mnie odstraszyła i nie jest warta paryskich katakumb. Na pewno jest to niezwykłe miejsce, które warto zobaczyć, ale nie za taką kwotę. Korytarze i pomieszczenia zbudowane są z setek tysięcy ludzkich szczątków. Dawnych mieszkańców Paryża. To musi robić wrażenie i przyciągać tłumy.

Paryż w 3 dni – Miejsca: Wieża Montparnasse

Zawsze lubimy podziwiać miasto z góry, a Paryż daje w tej kwestii kilka możliwości! W naszym przypadku padło na Montparnasse, gdyż z niej roztacza się najpiękniejsza panorama na miasto (razem z Wieżą Eiffla). Na wieży byliśmy tylko raz, w 2017 roku i nie kupowaliśmy wówczas biletów online. Pogoda była niezbyt udana, dlatego dostaliśmy bilety od ręki w kasie bez żadnej kolejki. Kosztowało nas to wówczas 15€. W sezonie polecam jednak zakupić bilety z wyprzedzeniem online, które kosztują obecnie 19€.

Jak zwiedzić Paryż w 3 dni? Muzea:

Paryż w 3 dni -Muzea: Luwr

Największe i chyba najsłynniejsze muzeum na świecie! Zobaczenie wszystkich eksponatów zajęłoby 100 dni! Nic więc dziwnego, że wizyta w tym miejscu potrafi być przytłaczająca! Kilkadziesiąt sal, nawet nie wiem dokładnie ile eksponatów, huk, tłum i chaos. Dlatego przygotowałam dla Was oddzielny wpis z Luwru i po moich dwóch pobytach mam dla Was kilka rad jak zorganizować sobie zwiedzanie w tej paryskiej twierdzy. Zajrzyjcie tutaj.

Mona Lisa s. 711

Apartamenty Napoleona s. 552

Nike z Samotraki s. 703

Paryż w 3 dni -Muzea: Orsay

W 1900 roku w związku z Wystawą Światową w Paryżu powstało wiele nowych budynków. Jednym z nich był Dworzec Orsay, który miał dowieźć podróżnych bliżej centrum miasta. W latach 40-ych XX wieku perony okazały się za krótkie dla nowych składów pociągów. Przez lata piękna hala pełniła wiele funkcji, aż w końcu ktoś zaproponował jej zburzenie. Na szczęście nie doszło do tego, gdyż wpisano go na listę zabytków. W 1977 roku ówczesny prezydent zdecydował o przekształceniu go w muzeum sztuki XIX wieku.

Dziś Muzeum Orsay to przede wszystkim najlepsza i najbardziej kompletna kolekcja impresjonistycznego malarstwa, grafiki i rzeźby na świecie.

Chciałam napisać o tym miejscu osobny wpis, ale ani jestem znawcą malarstwa, ani też nie interesuje się tym aż w takim stopniu. W Internecie znajdziecie mnóstwo zestawień najlepszych obrazów w muzeum.

Ze swojej strony też polecam rozpoczęcie zwiedzania od najwyższego piętra. To właśnie tam znajdują się Impresjoniści i obrazy takie Starry Night, Autoportret czy Słoneczniki – wszystko Van Gogha. Są też słynne lilie wodne Moneta, czy kontrowersyjne Śniadanie na Trawie Maneta. Osobiście uważam, że to właśnie tu znajdują się najpiękniejsze i najciekawsze dzieła. Jest też słynny fotogeniczny zegar!

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o najbardziej kontrowersyjnym obrazie w Muzeum -Pochodzenie Świata Courbeta! To najbardziej gorszący obraz jaki zobaczycie! 😃 Genitalia podnieconej kobiety! Modelką była Constance Quéniaux – znana XIX-wieczna tancerka opery. Constance była kochanką tureckiego dyplomaty, na którego zamówienie obraz został namalowany. Dyplomata umieścił Pochodzenie świata w swojej rezydencji – w małym pokoju bez okien, by nie mogły go oglądać niepożądane osoby. Postanowił później sprzedać płótno z powodu problemów finansowych

Paryż w 3 dni -Muzea: Dior

W marcu 2022 roku otwarto nowe muzeum Diora! Nie myślcie sobie, że to wciąż mało znana atrakcja Paryża. Polecam kupić bilety online (12€ w 2022 roku), z którymi i tak czekaliśmy jeszcze 15 min na wejście…

W 2018 roku zamknięto flagowy butik Diora przy Avenue Montaigne w Paryżu. Rewitalizacja miała trwać dwa lata, ale z powodu pandemii otwarcie nastąpiło dopiero dwa lata później! Celem było stworzenie „miejsca doznań”, stąd m.in. w odremontowanej przestrzeni znalazły się restauracja, cukiernia, trzy ogrody i galeria.

W muzeum znajduje się aż 13 pokoju, w których znajdują się archiwa domu mody w scenografii Nathalie Crinière. ­Można zobaczyć przepiękne suknie, perfumy, filmy, zdjęcia, szkice – No naprawdę robi to wszystko ogromne wrażenie. Nawet jeśli nie jesteście fanami wielkich domów mody, to warto zajrzeć dla samej aranżacji tego miejsca.

Jak zwiedzić Paryż w 3 dni? Restauracje/Kawiarnie/Bary

Paryż w 3 dni – Restauracje/Kawiarnie/Bary: Le Train Bleu

Le Train Bleu to bez wątpienia najpiękniejsza restauracja w jakiej byłam! Złote wnętrza z bogatymi zdobieniami, freskami i żyrandolami – aż trudno uwierzyć, że to zwykły, XX wieczny bufet dworcowy! Jego nazwa nawiązuje do słynnego niebieskiego pociągu kursującego między Paryżem a Lazurowym Wybrzeżem. Tak, restauracja znajduje się na jednym z paryskich dworców Gare de Lyon i miała zachwycać podróżnych przybywających w 1900 roku na wystawę światową.

Podobno menu restauracji nie zmieniło się od tamtego czasu i rzeczywiście nie ma zbyt wielu pozycji. Jedzenie jest smaczne, ale bez fajerwerków. Restauracja trzyma poziom, ale ceny w menu to raczej za możliwość zjedzenia w takim miejscu!

My zamówiliśmy zestaw travellera, w którym znajduje się słynny udziec jagnięcy podawany z zapiekanymi ziemniakami w sosie beszamelowym. Do tego deser w postaci tarty cytrynowej. Zamówiliśmy także dwie lampki białego wina. Całość kosztowała nas 120€.

Ze względu na ogromne zainteresowanie trzeba zarezerwować stolik i to najlepiej z dużym wyprzedzeniem. Kolacje wyprzedają się bardzo szybko. Nam udało się załapać na porę lunchową.

Paryż w 3 dni – Restauracje/Kawiarnie/Bary: Bar Solera

Wow! Jeszcze takich drinków jak w tym Barze, to naprawdę nie piłam! Nie chodzi tutaj o smak (choć złe nie były), ale kwestie samego podania! Ceny wahają się w granicach 13-15€ za drinka, ale za możliwość wypicia drinka ze szpilki czy z muszelki, albo z balonami, jajkami czy z lampą Alladyna można raz zaszaleć! 🙂

Paryż w 3 dni – Restauracje/Kawiarnie/Bary: Laduree na Polach Elizejskich

Podczas pierwsze pobytu w Paryżu nie udało nam się wejść ze względu na ogromną kolejkę, dlatego za drugim razem przyszliśmy tu w tygodniu tuż po otwarciu! Udało się! Choć butików słynnych makaroników jest całkiem sporo w Paryżu, to ten jest najładniejszy. Co ciekawe, nie jest to tylko kawiarnia, ale także restauracja. My akurat skusiliśmy się tylko na makaroniki. Niestety, to także droga przyjemność, bo za dwie kawy i 6 makaroników zapłaciliśmy aż 30€.

Paryż w 3 dni – Restauracje/Kawiarnie/Bary: Starbucks przy 3 Bd des Capucines

Zaraz, zaraz… czy ja polecam Wam Starnucksa? 😅 Wiem, ale już spieszę z wyjaśnieniem! To nie byle jaki Starbucks, tylko jeden z najładniejszych na świecie! Jak znalazł się w takim pięknym wnętrzu? Nie wiem, ale jeśli Wy wiecie, to dajcie znać w Komentarzu.

Paryż w 3 dni – Restauracje/Kawiarnie/Bary: Angelina

Na koniec małe oszustwo, bo w Angelinie nie byłam. To znaczy weszłam, ale zaraz też wyszłam, bo niestety nie było miejsc. Szkoda, bo to jedna z najpiękniejszych kawiarni w Paryżu. Zostawiam ją sobie na następny raz.

Jak zwiedzić Paryż w 3 dni? Miejsca poza Paryżem:

Paryż w 3 dni – miejsca poza Paryżem: Wersal

Do Wersalu można dojechać bezpośrednim pociągiem z Paryża w ciągu kilkudziesięciu minut. Wersal odwiedziliśmy na razie tylko raz w marcu 2017 roku – w pierwszą niedzielę miesiąca, która jest darmowa. Pomimo, że byliśmy jakieś kilkanaście minut po otwarciu, to czekaliśmy na wejście ponad godzinę…

Czasami lepiej zapłacić i przyjść w normalny dzień. Bilety polecam kupować online.

Wersal to prawdopodobnie najsłynniejszy pałac na świecie i jednocześnie symbol francuskiej monarchii absolutnej. Początkowo był to zamek myśliwski Ludwika XIII, ale Ludwik XIV tak bardzo pokochał to miejsce, że uczynił je już w 1862 roku oficjalną rezydencją i stolicą Francji!

Pałac jest odwiedzany przez ponad 7 milionów zwiedzających rocznie i jest trzecią największą atrakcją turystyczną Francji. Posiada łączną powierzchnię 63154 m2. Znajduje się w nim 2300 pomieszczeń, z których 1000 udostępnia się publiczności.

W Wersalu można spędzić cały dzień, podziwiając pełne przepychu wnętrza i zachwycające ogrody. Największą i najsłynniejszą atrakcją jest Sala Lustrzana, którą odtwarzano później w wielu mniejszych bądź większych pałacach.

Paryż w 3 dni – miejsca poza Paryżem: Disneyland

Paryski Disneyland to jedyny Disneyland w Europie i jednocześnie najpopularniejszy park rozrywki w Europie. Pomimo tłumów i strasznej drożyzny jest to tak kultowe miejsce, że przynajmniej raz w życiu warto się tutaj wybrać! Dlatego o Disneylandzie znajdziecie dedykowany wpis, do którego was serdecznie zapraszam!

Podsumowując

Wiem, że wyszedł z tego kolos, jeden z największych wpisów na blogu, ale mam nadzieję go jeszcze zaktualizować. To wciąż nie są wszystkie atrakcje Paryża, ale tak to już właśnie jest z takimi dużymi miastami. Trzeba je kilka razy odwiedzić, by móc je w pełni poznać. Ja wiem tylko tyle, że moja kolejna wizyta w Paryżu będzie jesienią. Lato to ciężki okres ze względu na upały i panujący w mieście tłok z powodu wakacji. Kocham Paryż i uważam, że jest to piękne miasto, które choć raz w życiu trzeba zobaczyć.

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

22 komentarze

 • Odpowiedz Kate Traveller 24 marca 2018 at 20:32

  Paryż odwiedziłam jakiś czas temu, ale po przeczytaniu tego wpisu i przeglądnięciu tyle pięknych zdjęć mam ochotę wrócić 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 24 marca 2018 at 20:50

   Hej Kate! Wielkie dzięki – bardzo nam miło! Sami mamy ochotę wrócić do tego niesamowitego miasta 😊

 • Odpowiedz ELIZA 31 maja 2018 at 19:10

  NIEDŁUGO WYBIERAM SIĘ DO PARYŻA NA 3 DNI. MAM NADZIEJĘ, ŻE UDA MI SIĘ ZOBACZYĆ TO SAMO CO WAM. CZY POLECASZ JAKIŚ HOTEL?E

  • Odpowiedz womenofpoland 31 maja 2018 at 21:26

   Cześć Eliza! Myślę, że powinno Ci się udać ogarnąć naszą trasę bez problemu. Nas spowalniał deszcz i moje bóle migrenowe, więc podejrzewam, że gdyby nie one to nawet więcej udałoby się zobaczyć. 😉 Co do hoteli, to zazwyczaj nie jesteśmy specjalistami w tej kwestii, ale nasz hotel, w którym nocowaliśmy – Hotel d’Anjou – był całkiem przystępny.

 • Odpowiedz Agata 12 lutego 2020 at 13:25

  Hej. Wspaniały i pomocny wpis. Ja wybieram się w lipcu. Czy możesz polecić jakąś bezpieczna i sprawdzoną stronę z zakupem biletów do Moulin Rouge? Warto w ogóle płacić tak dużo za show?

  • Odpowiedz womenofpoland 12 lutego 2020 at 14:23

   Hej Agata! Bardzo dziękuję! Niestety w kwestii Moulin Rouge nie pomogę, bo nie korzystałam. Czy warto? Zależy co lubisz! Myślę, że fajne doświadczenie i na pewno rozważę je będąc następnym razem w Paryżu 😊

 • Odpowiedz Magda 27 sierpnia 2022 at 21:27

  Wspaniały przewodnik! Dużo o miejscach, o których nie miałam pojęcia. „Pochodzenie świata” to mistrzostwo😍 od dawna marzy mi się powrót do Paryża, ale ceny noclegow mnie odstraszają😞

  • Odpowiedz womenofpoland 28 sierpnia 2022 at 10:36

   Cześć Magda! Wielkie dzięki. Rzeczywiście ceny noclegów to spora zapora, ale mam nadzieję, że uda się znaleźć co przystępnie cenowego i znów spędzić fantastyczny czas w Paryżu! 🙂

 • Odpowiedz Olka 28 sierpnia 2022 at 10:21

  Świetny materiał!
  Ja fakt faktem w Paryżu już byłam i raczej nie planuję wracać. Ale całkiem miło wspominam wizytę w tym mieście.

  • Odpowiedz womenofpoland 28 sierpnia 2022 at 10:37

   Dzięki Ola! 🙂 Ah kto wie, może trafi się jakaś niespodziewana wizyta 🙂

 • Odpowiedz Karolina - Smart Blonde 29 sierpnia 2022 at 10:35

  Super kompletny przewodnik! W 3 dni uda się zobaczyć sporo podstawowych atrakcji! Wiem ze swojego doświadczenia 😀

  • Odpowiedz womenofpoland 29 sierpnia 2022 at 23:28

   Dzięki Karola 🧡😍🥰 Tak, 3 dni, zwłaszcza latem gdy dzień jest długi, to naprawdę sporo czasu!

 • Odpowiedz Martyna Soul 30 sierpnia 2022 at 09:05

  Bardzo duuużo miejsc odwiedziliście. Paryż jest piękny.

  • Odpowiedz womenofpoland 30 sierpnia 2022 at 13:39

   Rzeczywiście widzieliśmy już sporo miejsc w Paryżu, ale nie pogardzę kolejnym wyjazdem do tego miasta! Mam jeszcze sporo miejsc na mojej liście! Tak, stolica Francji jest piękna! 🥰

   • Odpowiedz Bożena 12 września 2023 at 21:02

    Super !!! Bardzo fajny przewodnik. Na pewno skorzystam, dziękuję ❤️

 • Odpowiedz Ewelina z wposzukiwaniu.pl 30 sierpnia 2022 at 18:07

  Karolina, rewelacja. Czekałam na ten poradnik i jestem totalnie zachwycona. Dzięki

 • Odpowiedz Barbara 20 listopada 2022 at 12:32

  Hej, właśnie wybieramy się na 3 dni. Bardzo ciekawy wpis i świetna inspiracja. Nie ukrywam że lubimy też podróże kulinarne :D. Rozumiem że restauracje/kawiarnie warte są polecenia?

  • Odpowiedz womenofpoland 20 listopada 2022 at 12:38

   Hej Barbara! Zgadza się, gdyby nie były warte polecenia nie byłoby ich na blogu. Pozdrawiam 🙂

 • Odpowiedz Marta 19 lipca 2023 at 23:18

  ❤️

 • Zostaw komentarz