Darmstadt Europa Niemcy

Dlaczego warto odwiedzić Darmstadt?

4 lutego 2019
Darmstadt?

Kiedy potwierdziłam wyjazd do Frankfurtu nad Menem, od razu rozpoczęłam oględziny miasta i najbliższego terenu. Z góry nie skreślałam (i nadal nie skreślam) żadnego miasta w pobliżu, a najmniejsza perełka jest w stanie przekonać mnie nawet do samotnej podróży! Ze względu na niewielką odległość od mojego tymczasowego domu, wytłuszczone na Google Maps Darmstadt od razu rzuciło mi się w oczy. Słyszałam kiedyś o tym mieście, ale jakoś nie zagłębiałam się w jego konsystencję. Tym razem jednak miałam ku temu powody i spotkała mnie miła niespodzianka! Od razu po wpisaniu do Google nazwy miasta, w obrazkach wyskoczył mi nietuzinkowy budynek. Zaintrygowana tym odkryciem zaczęłam brnąć dalej, czy naprawdę taki budynek istnieje! Kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi potwierdzały istnienie ów budowli, stwierdziłam, że po prostu muszę ją zobaczyć! Zwłaszcza, że podczas poszukiwań w Internecie znalazłam jeszcze jedno ciekawe miejsce. Gotowi na dawkę inspiracji prosto z Hesji? No to ruszamy!

Jak dojechać do Darmstadt?

Jest kilka możliwości, bo Darmstadt to całkiem spore, liczące ok. 154 tys. mieszkańców miasto. Najłatwiej dostać się tutaj z Frankfurtu nad Menem, z którego jeżdżą zarówno S-bahny jak i pociągi. W weekendy obowiązują specjalne promocje na przejazdy. W przypadku posiadania karty miesięcznej na komunikacje miejską we Frankfurcie, w weekendy druga osoba na tej karcie może jeździć za darmo. Korzystając z tego dobrodziejstwa, dołączyłam do koleżanki, która posiadała ów bilet miesięczny. Żeby jednak dostać się do Darmstadt musiałyśmy dokupić dodatkową strefę, która kosztowała nas ok. 8 euro w dwie strony. Pamiętajcie jednak, że jeśli podróżujecie większą grupą (np. 5 osób) to warto wówczas przemyśleć zakup biletu grupowego (Hessen Ticket), który umożliwia Wam podróżowanie po Hesji. Szczegóły funkcjonowania tych biletów znajdziecie tutaj.

Perełka Darmstadt – Waldspirale

No dobrze, pewnie Was ciekawi, co to za budyneczek mnie tutaj zwabił, skoro to w głównej mierze dla niego zdecydowałam się tu przyjechać i jeszcze udało mi się namówić koleżankę? 😛 To Waldspirale wiedeńskiego architekta Friedensreicha Hundertwassera, która była jego ostatnią pracą przed śmiercią! Waldspirale (Leśna Spirala) to budynek mieszkalny, który oddano do użytku w 2000 roku. Znajduje się w nim 105 mieszkań, podziemny parking, kawiarnia, bar, kiosk handlowy i plac zabaw. Dzieła Hundertwassera wyróżniają odważne kolory, wieżyczki, zieleń (bluszcze i drzewa na dachu) oraz nietypowe kształty (np. nieregularne okna). Jeśli przychodzi Wam tu na myśl Gaudi, to nie jest to błędne skojarzenie! W końcu wiedeński architekt czerpał inspiracje od swojego katalońskiego kolegi po fachu.

Nie jest to także jedyna praca Hundertwassera – jeden z najsłynniejszych domów znajduje się w Wiedniu. W Niemczech ze sławniejszych budowli znajdziecie jeszcze m. in. Zieloną Cytadelę w Magdeburgu, a w pobliżu (we Frankfurcie) przedszkole Hundertwasser-Kindertagesstätte i (w Bad Soden am Taunas) In den Wiesen. 

Nie wiem jak Wy, ale na mnie Waldspirale zrobiło ogromne wrażenie i tym samym zachęciło do podążania śladem tego niezwykłego artysty!!  

Zabytkowe uliczki

Jak się szybko okazało, nie tylko Waldspirale było przyjemnością dla oka. Ruszyłyśmy teraz w stronę kolejnego punktu na mapie, ale po drodze zachwycałyśmy się zabytkowymi uliczkami miasta. Niby nic specjalnego, ale wierzcie mi, że te niemieckie, zadbane kamienice zrobiły na nas pozytywne wrażenie! Przez chwilę wydawało nam się nawet, że spacerujemy po jakiejś zamożnej ulicy dużego miasta!

Mathildenhöhe & Russische Kappele

W końcu docieramy do naszego drugiego obowiązkowego punktu! Podziwiamy niebanalną konstrukcję Institutu Mathildenhöhe w Darmstadt. To międzynarodowy, wielobranżowy dom sztuki wizualnej i użytkowej. Dzięki charakterystycznemu budynkowi wystawienniczemu, w tym Wieży Weselnej (z 1908 r.), Muzeum Künstlerkolonie (1901 r.) i Miejskiego Muzeum Sztuki w Darmstadt, stanowi niezwykłe miejsce badań, prezentacji i komunikacji sztuki oraz kultury od 1900 roku. Jednak, jak zapewne mogliście zauważyć z innych wpisów, w tej kwestii jestem pospolitym ignorantem. Nie znam się na malarstwie, sztuce nowoczesnej i nie bardzo mnie to interesuje (a może nikt mnie po prostu tym odpowiednio nie zainteresował lub jeszcze do tego nie dojrzałam).

Dlaczego zatem tutaj przyszłam? Bo na tym samym wzgórzu znajduje się przepiękna, XIX wieczna cerkiew rosyjska. Budynek urządzony jest w stylu XVI-wiecznych rosyjskich kościołów i do dziś odbywają się w nim nabożeństwa prawosławne. Fundatorem świątyni był sam car Mikołaj II, który nie chciał zrezygnować z własnego domu modlitwy dla swojej rodziny i dworu podczas wizyt w rodzinnym mieście swojej żony Alexandry Romanowej.

Centrum

TDzień miał się już powoli ku końcowi. Nie, nie siedziałyśmy tak długo pod domem i cerkwią, tylko po prostu przyjechałyśmy dość późno do Darmstadt! 🙂 Akurat tego dnia miałyśmy przeprowadzkę do nowego lokum i nie mogłyśmy sobie pozwolić na zbyt wczesną i daleką przejażdżkę. Na szczęście Darmstadt nie jest duże i to co nas najbardziej interesowało, udało się zobaczyć przed zmrokiem. Centrum miasta nie wydało nam się już tak ciekawe, aczkolwiek jest tu jeszcze kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę.

Z nowoczesnych budowli bardzo przypadło mi do gustu Centrum Kongresowe. Jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć o historii regionu lub zobaczyć piękne sale, to wybierzcie się do Pałacu (Residenzschloss). Podobno jego początki sięgają aż XIII wieku. Dziś pełni on kilka funkcji – od muzeum, po siedziby organizacji, w tym także wydziału Uniwersytetu w Darmstadt. Punktem rozpoznawczym miasta jest także samotnie stojąca Biała Wieża. Spragnieni złotego trunku powinni odwiedzić Ratskeller. Fanom baroku polecam położoną na południu XVIII wieczną Oranżerię.

Centrum Kongresowe
Residenzschloss
Ratskeller – browar
Biała Wieża

Jak już widzicie na powyższych zdjęciach, powoli zapadał zmrok, co oznaczało koniec naszej wycieczki. Pojechałyśmy na dworzec i wsiadłyśmy do pociągu regionalnego w stronę Frankfurtu.

A Wy byliście już w Darmstadt? A może mieliście okazję podziwiać inne prace Hundertwassera? Jeśli tak to jakie i które z nich Wam się podobało najbardziej? Dajcie znać! 🙂

W Hesji dzieła Hundertwassera znajdziecie jeszcze:

W Bad Soden – In den Wiesen

We Frankfurcie – Kinderzentrum Kupferhammer (przedszkole)

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

4 komentarze

 • Reply Marta 26 lutego 2019 at 05:02

  Piękne zdjęcia i bardzo ciekawie piszesz. Oczywiście, zostaję Twoją stałą czytelniczką. 😉
  iinsza90.simplesite.com

  • Reply womenofpoland 26 lutego 2019 at 06:53

   Cześć Marta! Bardzo mi miło! Pozdrawiam 😊

 • Reply Bodzia 26 marca 2019 at 21:37

  Jestem przeszczęśliwa, że tutaj trafiłam. Dziękuję za ogromny wkład pracy

  • Reply womenofpoland 26 marca 2019 at 21:48

   Bodziu! Bardzo dziękujemy za taki komplement! To dla nas najpiękniejsza zapłata! ❤️

  Zostaw komentarz